Çok düşünmenin zararları nelerdir?

Çok düşünmenin ne gibi zararları vardır?Çok düşünmekten nasıl vazgeçilebilir?

Çok düşünmek insanı biraz daha çok stresli ve kafası dağınık olmasına neden olmaktadır.

Bir konuda insan sürekli düşünürse streslenmeye başlar ve kafası dolar. Bundan dolayı normal hayatında aksaklıklar yaşayabilir. Düşünmeyle birlikte stres artarsa birçok hastalığı da tetikler.

çok düşünmenin zararı bence bir şeyi var oda kararsız kalmaktır yoksa düşünerek iş yapan insan her zaman karlıdır çünkü insan düşünürken her yönlü düşünmelidir ve an az riskli olanağı seçmelidir ve buda kısa bir sürede olmasa da insanda alışkanlık haline gelir ve ilerleyen hayatında en faydalı geçirir ama içinden çıkamayacak bir şeyde düşünmeye başlarsan belli bir süre sonra düşünemez hale gelirsin çünkü artık sana bir fayda sağlamaz hep aynı şeyi düşünürsün yani her yönlü değil tek yönlü düşündüğün zaman kendine zararı olur

Bazen bir veya birden çok konuyu çözemediğimiz zaman isteyerek yada istemsiz bir şekilde düşünürken buluruz kendimizi. Başlarda hiçbir sakıncası yokken bir süre sonra çözüm bulamadıkça sorunlarımızın içerisinde kayboluruz.Bu durum kimi zaman depresyona hatta intihara kadar sürükleyebilmektedir bireyi.Her insanın bünyesi farklı olduğu gibi kafasının içi yani zihnimiz de farklılıklar gösterir.Bu yüzden benim vereceğim tepkiye siz, sizin vereceğiniz tepkiye ise ben tam olarak doğru diyemeyiz.Bundan dolayı düşüncelerimizi İnsanların vereceği tepkilerden korkuluğumuz için başkaları ile paylaşmaktan çekiniriz.Uzmanlardan yardım almakta ise utanırız elalem ne der diye.Kimse bu elalem hiç bilmiyoruz aslında.Bu hayata bir kere geliyoruz.Tekrarı yada bir saniye sonrasına geri dönüşümüz yok.Sizden başka kimse önemli olmamalı hayatınızda.Bencillik seviyesinde değil ama hayatınızın merkezinin siz olduğunun bilincinde hareket ederseniz kendi düşüncelerinizde boğulmaktan kurtulursunuz.Ve ona göre bir süreç yaşarsınız.

Çok düşünmek beyin jimnastiğidir. Çok düşünen insanda hafıza kaybı olmaz. Fakat diğer yandan çok düşünmek insanın beynini yorabilir, hatta psikolojik rahatsızlıklara da sebep olabilir. Çok düşünmemek için insan kendini meşgul edecek uğraşlar bulmalı, hobiler edinmeli, arkadaşları yada ailesiyle vakit geçirebilir.

Çok düşünmek insanı strese sokar ve bazı psikoljik sorunlara neden olur.Antidepresan hap ihtiyacı ortaya çıkabilir.İleride Kanser gibi öncelikli hastalıklara yol açabilir.Çok kafayı takıp düşünmekten vazgeçmek için bol bol egzersiz ve beyne format atma teknikleri uygulanmasında yarar vardır.

çok kullandiğım bir laf vardir çok düşünme kafayı yersin diye gerçekten öyledir çok düşündükçe kafanda saç bile kalmaz.

çok düşünmek zamanı verimsiz değerlenmeye neden olur

Çok düşünmek, insanı yorar. Beyin hassastır ve oda yorulur. Çok düşünmenin, akla takmanın beyin hassasiyetinden dolayı tümör meydana gelebilir. Ve diğer bedenen hastalıklar da meydana gelebilir. Bundan kurtulmanın çok çareleri var. Bir kitap bile iyi gelebiliyor insana.

Çok düşünmek, insanı yorar. Beyin hassastır ve oda yorulur. Çok düşünmenin, akla takmanın beyin hassasiyetinden dolayı tümör meydana gelebilir. Ve diğer bedenen hastalıklar da meydana gelebilir. Bundan kurtulmanın çok çareleri var. Bir kitap bile iyi gelebiliyor insana.

Çok düşünmek faydalı bir şey değildir. Zamanında ve faydalı düşünmek iyidir. Çok düşünmek ömrü ve gönlü çürütür. Psikolojik olarak negatifliğe sürükler. Yanlış anlaşılma, kalp gibi gibi reaksiyon verdirir.

1.Gerçekleri görmenizi sağladığı için toplumda kabul görmüş pek çok yanlışlıkla çatışmanıza neden olur. Kimileri tarafından dinsiz kimileri tarafından anarşist hatta deli olarak suçlanabilirsiniz. Toplumun bu suçlamalarında haklı olup olmayacağı ise düşündüğünüz konunun, okumanın bir sonucu olup olmadığıdır. Zira bilgisiz yapılan düşünmenin en iyisini hindiler yapar. Ne var ki bu faaliyetinden dolayı hindilere madalya takan da yoktur.

2.Düşünme işlemi her an gerçekleşen beyinsel bir aktivitedir. Yani düşünmediğimizi sandığımız zamanlar dahi aslında düşünürüz. Bilim adamları insan beyninde günde yaklaşık 72,000 düşüncenin gerçekleştiğini söylüyor. Eğer düşünme faaliyeti üzerinde bir kontrolümüz yoksa farkındalığımız düşer, yanı başımızda olup bitenlerin dahi farkına varamayız.

Çok düşünmenin zararı yoktur, tabii çevren de çok düşünüyor ise. Çok düşünürsen her şeyi kafaya takarsın, mesela yapılan ve uygulanan şeylerin saçma olduğunu vs. sorgulamaya başlarsın ve insanlara aktarmaya çalışırsın. Tabii en başta dediğim gibi düşünen bir insan bulamazsan, boşta kalır bütün fikirlerin. Mesela bana göre gelenekler(Hepsi değil.), düğünler gibi şeyler çok saçma, gereksiz, insanların boş yere yaptığı buluşlardır. Ama bunu istersen bütün dünyaya anlat, hala düğünler, gelenekler devam edecektir. O yüzden düşüneceksen kendi kendine düşün ve düşünen bir insan bulup düşüncelerini onunla paylaş.

Çok düşünmek kalbi ve beyni yorar . Özellikle olumluyu düşünmüyorsak bir nevi mutlu olabiliriz ancak olumsuz düşünceler ve ince fikirlerde işin içine giriyorsa bu zihinsel ve bilişsel yönden yorulmamaiza ve zamanla psikolojik sorunların ortaya çıkmasına neden olur.
Geçmiş dönemlere bakıldığında ise çok düşünen kişilerin filozof ve aydın olduklarını görüyoruz.
Ancak günümüzde ancak gelecek kaygısı, geçin sıkıntısı, ailesel problemler , çevreden etkilenme gibi düşüncelerimiz var ve bu durum bizi giderek yormakla ve yipratmaktadir.
Çok düşünüyorsak kendimizi bundan anlamıyorsak ise kendimize yeni uğraşlar bulmalı ve hobiler edinmeliyiz , yeni insanlarla tanışıp yada bir ise girip kafamızı ve bedeninizi bu düşüncelerden arindirmaliyiz ki fazla düşünme hastalığından kurtulalım.

Ya varya bunu çok yapıyorum ben. Ne oluyor biliyor musun bir süre sonra başıma ağrı giriyor ve diyorum ya ben kendi kendime niye böyle saçma sapan triplere giriyorum… Vaktim gitmiş bir de boşu boşuna! Düşün düşün nereye kadar bir şeyi sürekli… Zaten çok düşünmek kişinin kendisine zarar verir. Zaten siz ne kadar düşünürseniz düşünün ne kadar ya böyle olsaydı böyle mi olurdu yoksa başka bir durum varsa acaba böyle mi olurdu diye diye beyninizi yerken aslında izin verin, olması gereken zaten o an olacaktır. Düşündüğünüz gibi korktuğunuz bir şey ya da düşünmediğiniz gibi bir şey olucaktır. Kendini anca yıpratır insan böyle. Bir de kendime anlatabilsem şunu! Çok düşünmekten şu şekilde vazgeçilebilir bence. Kendinize şunu diyin bu şey eninde sonunda olacak, anı bekle. Niye kendime dert ediyorum kendimi üzüyorumki diyin kendinize. Kendi kendinizi sakinleştirin. İradeniz güçlü ya da zayıf olsun ama isteyin. Bu şekilde kendinizi inandırın buna ve yapın. Derin nefes alın, o an başka şeylere odaklanın, güzel bir müzik açın ya da bir komedi programıyla gülün eğlenin. Ya belki de kapalı ortamda çok kalmışsınızdır, atın kendinizi dışarı elinize alın bir kitap okuyun onu… Oradaki yazıları hayal edin, kitabı seviyorsanız zaten sizi içine alacak ve bu şekilde rahatlayacaksınız… Son olarak şunu ekleyeyim ben daha önce piyano sınavına girerken bunu yapıyordum. Birkaç gün önceden eyvah yaklaşıyor evet çalışıyorum ama ya yapamazsam şu kısmı unutursam ne olur ne yaparım ya komple unutursam dedim. Tüm bildiklerini insan unutur mu ya?! Ben her gün çalışıyordum ama o düşünmek varya tam bir şeytan! Sınav zamanı dedim eyvah parmak numaraları neydi… Böyle en yapabildiğin şeyleri bile unutturabilir size. Ve strese de sokar bir yandan sizi yer bitirir. Düşüncelerinizin ipini sıkı tutun. Ağzını bağlayın ve susturun.

Gereksiz şeyleri çok düşünmenin en büyük zararı, hayatını stresli yaşamak olacaktır. Ama bir proje ve ya gelecek hakkında çok düşünmek seni farklı yönlere sevk edebilir. Yine de kafan belli bir süre sonra allak bullak olur. En etkili düşünme yöntemi ise arada düşüncelerden uzaklaşıp onların beyninde bir oturması. Kafan bir müddet başka şeylerle oyalandıktan sonra daha etkili düşünmeye ve yaratıcı fikirler bulmaya başlayabiliyorsun.

Çok düșünmek iyi birșey hem pratik zekanı geliștirirsin ama mantıklı șeyler düșünüyorsan kötü olumsuz düșünce içerisinde değilsen iyi birșey ama olumsuz sa düșünce stres uyku bozuklukları gibi sorunlarla karșılașabilirsin.

Çok düşünmek insanı strese sokar ve bu saç dökülmesi ,iştahsızlık ,mide bulantısı,baş dönmesi gibi şeyler yaşar boş konuları kafamıza takmamalıyız.

Fazla dusunen insanlar,Zayif hafizaya cabuk sahip olur,Bu kisiler daha kolay depresyona girer.Bazi kisiler fazla dusunmeyi saplanti haline getirmistir