Çok gezmek mi iyidir çok okumak mı?

Çok gezmek mi iyidir çok okumak mı hangisi daha üstün gelir?

Çok gezmekte çok iyidir çok okumakta. Çok gezen biri gerçekleri görür, çok okuyan insan ise soyut bir şekilde bilgi edinir.

İkiside iyidir bence çok gezmek her şeyi görmek neler yapılmış anlamak. Mesala ah buraya bu yapılmış gibi çok okumak bilgileri tazelemek unuttuğumuzu anlamak bilgili olmaktır.

İkisinde her insanın tatması gerektiğini düşünüyorum. Aslına bakılırsa kıyaslanmaması lazım. Çok gezmekte insana tecrübe, bilgi, kültür birikimi katar keza okumakta. Ama ben çok gezmenin daha yaralı olabileceğini düşünüyorum. Beynimiz yazılı hafızadan çok görsel hafızayı daha iyi kavrar. Bu sebeple çok gezmek daha iyidir.

Çok okumak ve cok gezmek birlikte en iyisidir. He görsel olarak hem de okuyarak bilgilenebilir insanlar

çok okumak iyidir çünkü bir baltaya sap olmamız gerekir bunun içinde okumak şarttır bi iş yerine girerken diploma sorarlar diplomayı almak içinde okumak lazım hani babalarımız derya oku oglum oku okumuyana iş yok ekmek yok diye o yüzden mümkün oldugunca hayat şartları el verdikçe okuyacaksın

Çok okumak şu açıdan daha iyi olabilir. Betimleyici cümleler ile kitaptaki anlatılan yerleri ve olayları hayal dünyamızda canlandırabiliriz. Böylece hem kitap okuyarak kelime dağarcığımızı genişletiriz hem de hayal gücümüzü genişletiriz. Kitap okumak konuşmamızı da etkilediği için bu bizim yararımıza olacaktır. Hem de okuduğumuz kitaptaki anlatılan olaylarda kendimizi orda gibi hissetmek çok keyifli olur.

İkisi de çok iyidir bence. Okudukça da bir şeyler öğrenirsiniz.Gezmek biraz daha böyle oraya gittiğinizde diyelim oranın dışını görürsünüz dokunursunuz yaşanmışlıklara. O biraz daha iyi bana göre.Yani hem bilgi var hem de görsel bir zenginlik.

Hem o hem de o iyidir bana göre.

İkisi de önemli teori pratikle desteklenmedikçe tam öğrenme sağlanamaz bence okumalı ve arkasından gidip görmeli

Öncelikle çok gezmeyi ele alalım. İnsanlar gezerek birçok bilgiye sahip olabilirler. Fakat bir bilgiye ulaşmak için her zaman seyahat edemezsiniz. İstediğiniz her türlü bilgiyi okuyarak elde edebilirsiniz. Bunun için uzak diyarlara gitmeniz gerekmez. Ayrıca okuyarak hayal gücünüz de genişler. Elde ettiğiniz bilgiler görsel olarak hayal dünyanıza yansır.

İkisi’de çok iyidir ama gezmek yaşayarak bilgi edinmek olduğundan gezmek bence.

Çok gezmek mi çok okumak ki askında gezmek daha etkili oluyor sonuç olarak görüyorsunuz ve beyniniz bunu algılıyor aynı yeri kitaptan okumakla aynı etkiyi göstermeyebilir.

Çok gezmek daha iyi gezmeyi çok severim ama kitap okumayı asla!

Çok gezmekte iyi deyildir çok okumakta herşey kararında olmalıdır insan sosyal bir varlıktır çok okumak insanı asosyal yapar çok gezmekte cahil yapar herşey kararında olmalı.

Her ikiside önemli bence okumak kadar güzel bişey yok okumanın yeri ayrı gezip görmenin yeri ayrı.

Biraz soğuk espri gibi olacak ama gene de söyleyeyim. Çok gezerken çoookk okumak en iyisidir. :grinning::grinning::raised_hand:

Bu soru çok fazla şehir efsanesi tadında bir sorudur fakat bence bu sorunun bir cevabı bulunuyor oda çok okuyan. İnsanlar okudukça ufuk genişletir okudukça, okudukça bilgilenir, bilgilendikçe okuma ve bilgi öğrenme hevesi git gide artar bu konuda söylenecek en mantıklı ve en özet haliyle budur diye düşünüyorum.

İmkan ve zaman sıkıntısı yoksa, çok gezmeyi tercih ederim.Tek bir cevap vermek için bu seçeneği seçtim ama hepsi çok değerli seçenekler.