Çöl hayvanlarının sıcakta yaşamasını sağlayan özellikleri nelerdir?

Çöl hayvanları hangi özellikleri sayesinde sıcakta hayatta kalabilirler?

Çöl hayvanlarının çölde yaşamasının en önemli nedeni şu gereksinimlerinin az olmasıdır. Böylece suyun az olduğu çöl gibi ortamlarda daha az zorluk çekerler.

Kuzey Etiyopya’nın oldukça sıcak bölgesi olan Dallol’daki sıcaklıklar genellikle yaz aylarında 120 dereceye ulaşıyor ancak çoğunlukla sıcaklık 93 derece civarında oluyor. Ancak bu bölgede bile Somalili veya Afrika kökenli yaklaşık 400 vahşi eşek yaşamını sürdürüyor. Eşeklerin bu sıcaklığı yenebilmelerindeki en önemli nokta, esnek metabolizmaları. Bu sayede çok yol kat edip, az miktarda su ile hayatta kalıyorlar.

Çöldeki hayvanların suyu depolayabilme ve bazı hayvanların yapamadığı depoladıkları suyu uzun süre kullanabilme özellikleri vardır.Bu sayede çöl hayvanları çöllerde yaşamlarını sürdürebilmektedirler.

Çöl hayvanları, denilince benim ve daha birçok kişinin ilk aklına gelen eminim ki yılanlar, develer ve akreplerdir. Evet bu hayvanların bazı türleri çölde yaşarlar, ama çöl benim ve eminim ki daha birçok kişinin bilmediği hayvan türlerini barındırıyordur. Çölde yaşam hiç de kolay değildir o yüzden çölde yaşayan hayvanların suya dayanıklı olması gerekmektedir. Ayrıca çöl hayvanları genelde kamufle olabilmeleri için açık renkli postları olan hayvanlardır.

Çöl hayvanlarının en önemli özellikleriden biri derilerinin sıcağa dayanıklı olmasıdır çöl hayvanları çok fazla su içebildikleri için her zaman suya ihtiyaç duymazlar bu özellikler çöl hayvanlarının en önemli özellikleridir

çöl hayvanlarının derileri ortamın sıcaklığına göredir. kimi çöl hayvanı belirli bir süre susuz yaşayabilirken, kimiside suyu depolayabilme özelliğine sahiptir.

Çöl hayvanlarının özellikleri şunlardır : mesela develer horgucleri de yağ ve su depolayarak sıcaktan korunurlar , çöl tilkisi burnunun uzun olması ve kulaklarının uzun olmasından dolayı çöldeki sıcaklığı vücutlarına yayarlar çöl faresi burnunun uzun olması ve kulaklarının uzun olmasından dolayı çöldeki sıcaklığı vücutlarına yayarlar böylelikle bu hayvanlar çölde sıcaktan korunma özellikleri yle hayatta kalirlar

Çölde yaşayan bitki ve hayvanların hayatta kalabilmesinin en önemli nedeni , suyu muhafaza edebilme şekilleridir.Develer hörgüçlerinde,kaktüsler kök ve gövdelerinde ,bazı örümcek türleri ise havadaki nemi suya çevirir.

Develerin Horguçu üstünden yola çıkarsak eğer suyu depolayabilmesidir ve bu hayvanlar çöl iklimine adapte olurlar

Buna birçok sebeb vardır mesela metabolizması çok farklıdır onların suyu yağa dönüştürüler ve gerektiğinde onu kullanırlar

Kavurucu sıcaklara karşı dayanaklı olmaları en büyük faktördür . O ortama ayak uydurabilecek durumda yaratılmaları ve bazılarının ( deve) gibi çöle dayanıklılığı olan hayvanın hörgücünde su ve yağ olduğundan dolayı rahat bir şekilde yaşabilir.

Zamanla da çöl iklimine adapte olmuşlardır. Ayrıca deveden örnek verelim suyu hörgüçlerinde depolayabiliyor. Bu da su birikintisine denk gelmese de su ihtiyacını karşılayabilmesi anlamına geliyor.

su ve yağı depolayan bilmeleri fazla miktarda ve onu hemen harcaya bilmesi

Çöl hayvanlarının gerek deri yapıları, gerek sindirim yapıları onların çöl hayatında dayanıklı olmalarını, kuraklık, susuzluk ve açlığa dayanmalarını sağlamaktadır. Gerek su depolayabilme özellikleri, güneş ışınlarından etkilenmemesi ve terlememizi özellikleri bulunmaktadır.

Yularları vardır, su içemedikleri zamanlarda çok problem yaşamasınlar diye vücutları su depolama özelliğine sahiptir, bol miktarda yağlı hayvanlardır. Kirpikleri uzundur.