Çölyak hastalarının dikkat etmesi gereken hususlar nelerdir?

Çölyak hastalarının gündelik hayatta dikkat etmesi gereken konular nelerdir

Çölyak hastasının, saç dökülmesi başlar,karın ağrısı başlar ve şişkinlik belirtileri artar. Çölyak hastaları elinden geldiğince doğal yollarla beslenmeli. Örneğin; buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi proteinlerin içindeki gluten uzak durulması lazımdır.

Her hastalıkta olduğu gibi çölyak hastalığında da oldukça belirgin semptomlar bulunmaktadır bu semptomların seyri durumunda bireyin günlük yaşam içerisindeki faaliyetleri yavaşlama göstermede ve bireyin davranışsal olarak bozukluk sergilemesine sebebiyet vermektedir. Özellikle bireyin bedeni üzerinde olumsuz bir takım değişiklikler meydana gelmektedir bunların en belirgin lerinden bir tanesi bireyin saçında dökülmelerin ortaya çıkmasıdır bunun dışında bazı durumlarda kişi ateşli hastalığa yakalanabilir yine farklı şekilde midesinde problemleri ortaya çıkmaya başlayabilir ve şişkinlik yaşanır. hastalığın giderilebilmesi amacıyla veya dengede tutulabilmesi için bireyin oldukça yüksek lifli ve yüksek kalorili bir şekilde beslenmesi sağlığına oldukça dikkat etmesi gerekmektedir.

Çölyak hastalığı gluten kaynaklı bir hastalıktır. Çölyak hastalığında hızlı kilo verme, devam eden bir ishal ve hiç geçmeyen bir karın ağrısı vardır. Çölyak hastaları arpa, buğday, çavdar ve yulaf içeren yiyecek veya ürünlerden uzak durmalıdır. Anladığınız üzere gluten sadece yiyeceklerde bulunmamaktadır. Diş macununda, karton bardaklarda veya mektup zarfında hemen hemen her üründe bulunmakta.
Çölyak hastalığının belirtileri
-Karın ağrısı
-Saç dökülmesi
-Ciltte kızarıklık
-İshal
-Kilo kaybı
-Kilo alamamak
Türkiye’de ortalama olarak 750 bin kişide çölyak hastalığı bulunmaktadır ve genetik faktör kaynaklı bir rahatsızlıktır.
Çölyak hastalığı tedavisi pek de mümkün olmayan bir hastalıktır. Kişinin kendisini korumasının tek yolu bir ömür boyunca gluten içeren yiyecek ve ürünlerden uzak durmasıdır. Olası gluten kullanımında 12 parmak bağırsağı ve ince bağırsak yapısal olarak bozularak kalıcı hasarlar verebilmektedir. Çölyak hastaları A’dan Z’ye kullandıklara her şeye dikkat etmelidir. Paketli gıdaların çoğunda, kozmetik sektöründe, raf ömrü uzatılmış yiyeceklerde veya tahıllar gibi birçok şeyde gluten bulunmaktadır. Bu hastalıkta her şeyin etiketi okunarak alınmalıdır. En ufak ekmek kırıntısı bile hastalığı tetiklemektedir. Gluten olan yiyeceklere değen kaşıklar bile hastaların yiyecekleri yiyeceklerle temas edilmemelidir. Glutensiz yaşamın en büyük dikkat edicisi hastalar olmalıdır. Çünkü en ufak bir kaçamak bile hastanın hayatına mâl olabilmektedir. Dışarıda yemek yemekten kaçınmalı mümkün mertebe evde glütensiz yiyecekler tercih edilmelidir.

Çölyak hastalığı gıdalarda, kozmetikte kullanılan gluten maddesine alerjidir. Tedavisi sadece yaşam biçimini değiştirmekle olabilir. Bu yaşam biçimi ise gluteni hayatımızdan çıkarmkatır. Hayatımızdan çıkartmaktan kasıt sadece gıda değil, bir çok gluten madde içeren diş macunu, mektup zarfı, küp şeker gibi her şeyden uzak durmayı gerektirmektedir. Gluten gıda, kozmetik gibi bir çok alanda kıvam arttırıcı, bir arada tutucu, raf ömrünü arttırıcı ve nem tutmayı sağlayan bir maddedir. Zaten GLU yapıştırıcı manasına gelmektedir. Eğer bu ürünleri hayatımızdan çıkarmaz isek ishal, hızlı kilo kaybı, karın ağrısı ve cilt problemleri ile uğraşmak zorunda kalabilirz. Glutensiz gıdalar piyasada satılsa da bunlara ulaşmak oldukça zahmetli ve pahalıdır. Yani hem çaba hemde ekonomik olarak insanı zorlar. Çölyak hastası olanlar sıkı bir etiket okuyucusu olmak zorundadır. Dışarda yemek yiyemezler, bir şey içmek risktir. Ama mısır ve pirinçte gluten yoktur, aynı şekilde balık, yumurta, zeytin, et, tavuk, tüm sebze ve meyveler rahatlıkla tüketilebilir.

Çölyak hastaları glutenli besinlerden uzak durmalıdır aksi halde şikinlik, ishal, karın ağrısı gibi sorunlar oluşur.

Çölyak hastaları glüten alerjisi olan kişilerdir. Glüten bağırsaklarında emilmez ve bu yüzden bazı sorunlar yasarlar. Bunların basında zayıflık, kilo verme, büyüme geriliği, kansızlık, karında şişkinlik, deri döküntüleri gibi semptomlar gelebilir. Çölyak hastaları ömür boyu sürecek bir glutensiz diyet yapmak zorunda kalabilirler. Diyetlerine uydukları takdirde hastalığın semptomları hafifleyecektir. Çölyak hastaları, glüten içeren buğday, çavdar ve arpa içeren malt içeceklerden uzak durmalıdırlar. Glutenli un ile yapılmış hamur işlerinden, hazır salça ve kervanlardan, sosis, salam, sucuk gibi işlenmiş gıdalardan, et ürünlerinden bisküvi, çikolata ve hazır kremalardan, cinslerden uzak durmalıdırlar. Çölyak hastaları glüten içeren hicbir gıda ile beslenmedikleri takdirde bu hastalık ile sorunsuz yaşayacaklardır.