Cumhurbaşkanından Türkçe Kur'an Okunmasına Eleştiri

Recep Tayyip Erdoğan, Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Şeb-i Arus töreninde Kur’an-ı Kerim’in Türkçe olarak okunmasını sert bir üslupla eleştirdi.

Bence gereksiz bir tepki olmuş sonuçta Türkiye de yaşıyoruz ve Türkçe konuşuyoruz .

Hocam gündem konuları ağırlıklı olarak haber içeriğine dayalı olmalı. Tabi ki görüş de belirtebilirsiniz ancak içeriğinizin başlığı ve açıklamanızın büyük bir kısmı şahsi görüşünüze dayalı. Biraz düzenleme yaparsanız onaylayalım kazancınız düşmesin.

Evet Türkiye de yaşıyoruz ve Türkçe konuşuyoruz ama bunun Kur’an la bir alâkası yok.Almanya da yaşayanlarda Almanca okusun ozaman dimi.Bence de Kur anın Arapça okunması daha dogru.Türkiye de ilk böyle bir şey duyuyorum…

şu an sana çok hak verdim ama şöyle bir şey var: arapça okunduğu takdirde kuranda anlatılanı anlamayacaklar ve türkçe okunması daha iyi. bana göre de tepkisi gereksiz olmuş. ya da şöyle olabilirdi: önce arapça sonra türkçe okunabilirdi. bilemiyorum.

Türkçe konuşabiliriz ama Kuran-ı Kerim dini bir kitaptır ve dini bir kitabı kendi dilinde değil tercümesiyle okumayı doğru bulmuyorum,bence tepkiler haklı.

Her şeyi hallettik bu kaldı. İşi gücü bıraktık Kur’an Türkçe mi okunmalı Arapça mı bunu tartışıyoruz. Önce Arapça okursunuz sonra da Türkçe bu kadar basit yahu!

Gerçekten ülkenin tek sorunu bu mu şu an ilginç doğrusu. Bu kadar büyük bir tepkiye gerek olduğunu düşünmüyorum abartı olmuş…

Bir çoğumuz Arapça kelimelerin Türkçe karşılığını bilmiyoruz . Anlamadan okumak bana çok mantıklı gelmiyor . Ama tabii senin düşüncene de saygı duyuyorum .

Kuranı hangi dilde okuduğun değil ne olursa olsun okuman önemli Yüce Allah bizi anlar ne de olsa bizi o yarattı.

Evet bence arapaca okumak daha iyi dir kuranı nasıl yazildiysa öyle okumak daha iyidir

sertçe eleştirmeye gerek yok diye düşünüyorum.Evet bence de arapça okunması daha doğru olabilir ama Türkçe de okunursa aşırı tepkiye gerek yok.

Bakın burası tartışma yeri degil.Bir soru sorulmuş bende kendi fikrimce cevapladım.Normalde bir soruya birtane cevap verme hakkımız var.Bana neden cevap veriyorsunuz anlamadım.

Bence bu kadar aşırı bir tepkiye gerek yok çünkü herkes arapça bilmiyor sonuçta bu yüzden normal karşılanmalı diye düşünüyorum.

Cumhurbaşkanı burada haklı yapılan tamamen hataydı. bunu kabul etmeleri gerekli.