Dağınık beyin sendromu nedir?

Çağın hastalığı (Dağınık beyin sendromu) nedir? Belirtileri nelerdir?

Çağımızda oldukça yaygın olan dağınık beyin sendromu özellikle gençlerde görülmekte ve insan beynini ciddi anlamda etkilemektedir.

 • Dağınık beyin sendromu bulunan kişiler birçok işle aynı anda uğraşırlar.Bunun iyi bir şey olduğunu düşünebilirsiniz.

 • Fakat 2007 yılında yapılan araştırma, beynin bir işe odaklanmaya donanımlı olduğunu ve birden fazla iş yapmanın verimi kötü etkilediğini ortaya koydu.

  [DSUCCESS title=‘DAĞINIK BEYİN SENDROMU’ font=‘green’ bg=‘white’ border=‘green’]

 • Ve yine bir istatiksel veride dağınık beyin sendromunun şirketlere yılda 1 milyar dolardan daha fazla zarar verdiği yönünde.
 • Birden fazla işe aynı anda odaklanmaya çalıştığımızda beynimiz sürekli olarak iki iş arasında gidip gelerek konsantrasyonunu bir türlü yakalayamıyor.
 • [/DSUCCESS]

 • Odaklanmak için işlerinizi yaparken sırasıyla ve bölmeden yapın.
 • Dağınık beyin sendromu, teknolojinin hızlandırdığı akış karşısında beynin verdiği sınav olarak tanımlanmaktadır. Belirtileri ise kişi kendisinde dikkat dağınıklığını ya da olumsuz sonuçlarını fark ettiğinde, sebeplerini denetim altına aldığı halde sorunun yönetiminde yetersizlikler yaşıyorsa veya uzun süreli inatçı, çok kereler sorunlar yaşadığı bir durum varsa kişide dağınık sendromu belirtileri başlamıştır.

  genelde gençlerde görülür ve bir işe konsantrasyon olamamak anlamına gelmektedir ve bu zamanla dahada çoğalmaktadır

  İnsanların zaman içerisinde yaşamış oldukları rahatsızlık yada huzursuzluklar neticesinde odaklanma ve boşvermişlik halidir.

  Fokal ve yaygın beyin hasarı, beyin hasarını sınıflandırmanın yoludur: fokal yaralanma belirli bir yerde, yaygın yaralanma ise daha yaygın bir alanda meydana gelir. Aynı olayın sonucu olarak hem odak hem de yaygın hasar meydana gelmesi yaygındır; birçok travmatik beyin yaralanmasının hem fokal hem de yaygın yaralanmanın özellikleri vardır. Odak yaralanmaları genellikle kafanın bir nesneye çarptığı veya vurduğu bir yaralanma ile ilişkilidir; yaygın yaralanmalar, kafanın mutlaka bir şeyle temas etmediği hızlanma / yavaşlama yaralanmalarında daha sık bulunur, ancak değişen yoğunluklara sahip doku tipleri farklı oranlarda hızlandığından beyin dokusu zarar görür. Fiziksel travmaya ek olarak, inme gibi diğer beyin hasarı tipleri de fokal ve yaygın yaralanmalara neden olabilir. Birincil ve ikincil beyin hasarı süreçleri olabilir. Doğrudan mekanik kuvvetlerden (kafa bir araç kazasında ön cama çarptığında meydana gelen gibi) meydana gelen fokal travmatik bir yaralanma ortaya çıkar ve genellikle çıplak gözle görülebilen beyin dokusu hasarı ile ilişkilidir. Fokal yaralanmanın yaygın bir nedeni, kafatasının delindiği kafa yaralanmalarına yol açar, bu da otomatik kazalar, darbeler ve ateşli silah yaralarında sıklıkla görülür. Odak yaralanmaları tipik olarak beynin hasarlı bölgesi ile ilişkili semptomlara sahiptir. İnme, beynin hasar gören kısmına karşılık gelen belirti ve semptomlarla ilişkili fokal hasar üretebilir. Örneğin, beynin Broca bölgesi gibi bir konuşma merkezi hasar görürse, konuşma problemleri yaygındır. Multifokal yaralanmalar olarak da adlandırılan yaygın yaralanmalar arasında hipoksi, menenjit ve kan damarlarına bağlı beyin hasarı bulunur. Görüntüleme kullanarak tespit edilmesi genellikle kolay olan fokal yaralanmaların aksine, yaygın yaralanmaların saptanması ve tanımlanması zor olabilir; çoğu zaman hasarın çoğu mikroskopiktir. Yaygın yaralanmalar hızlanma / yavaşlama yaralanmalarından kaynaklanabilir. Dönme kuvvetleri yaygın yaralanmaların ortak bir nedenidir; bu kuvvetler sarsıntı ve yaygın aksonal yaralanma gibi yaygın yaralanmalarda yaygındır. “Yaygın” terimi bir yanlış adlandırma olarak adlandırılmıştır, çünkü yaralanma genellikle birden fazla yaralanma yeri olan multifokaldir.