Dahiliye nedir?

Dahiliye hangi hastalara bakar?

Dahiliye doktoru, iç hastalıkları uzmanıdır. Haliyle vücudumuzda herhangi bir rahatsızlığa bakabilir. Tahlil yapıp tanı koyar ve gerektiği durumlarda diğer uzmanlık alanlarına sevk eder.

Dahiliye kelimesi Arapça kökenli olup, iç taraf veya ıçerisi anlamındadır. Hastanelerde Dahiliye bölümü iç hastalıklarına bakar.

Dahiliye doktoru şeker hastalığına, kansızlığa, vitamin eksikliklerine enfeksiyonlara çeşitli hastalıklara bakar. Kan tahlili yapar. İdrar tahlili yapar. Her branşlardan bilgi edinmiş doktordurlar.

Dahiliye uzmanı tıbbi bakımın tüm yönleriyle eğitilir ve 18 yaşından küçük ve yaşlılara kadar insanlara davranır. Birinci basamakta uzmanlaşırlar ve yaygın hastalıklar ve hastalıklar, diyabet ve yüksek tansiyon gibi yetişkin sağlığı sorunlarının tedavisine odaklanırlar. Gerektiğinde hastalarını uzmanlara sevk etme yeteneğine sahiptirler.

Birçok iç hastalıkları uzmanı, yıllarca tedavi edip bakım yapabildikleri için hastalarıyla yaşam boyu ilişkiler kurar. İç hastalıkları uzmanının temel amacı, hastalara her zaman etkili ve verimli bir şekilde en iyi bakımı sağlamaktır.

Dahiliye uzmanı olarak, her sabah işe gittiğimde dahiliye seçtiğim için mutluyum. Ben zor tanı sorunları ve değirmen sorunu bir çalışma değirmen çalıştırılmadığını anlamak için sabırsızlanıyoruz. Dahiliye ile asla sıkıcı bir gün olmaz!

Dahiliye bölümü tün iç hastalıklarımız ile ilgilenen genel bir bölümdür,ilk önce dahiliye uzmanı görür ona göre branş alanına yönlendirir,mesela böbreğimi ağrıyor diyelim direkt nefroloji bölümüne değil dahiliye bölümüne gitmemiz gerekir.

vücudun genel rahatsızlıkları ile ilgilenir, dahiliye bir organa odaklanamadığımız rahatsızlık ve hastalıklara bakar.