Dalga geçmenin insan üzerinde yarattığı etkiler nelerdir?

Çoğu insan birbirlerinin kusurlarıyla alay eder peki biriyle alay etmenin o kişi üzerindeki psikolojik etkisi nedir ?

Dalga geçilen kişi dalga geçen kişinin dalgasını takıyorsa kişi hem moral hem psikolojik olarak bunalıma girebiliyor,toplumda yalnızlaşabiliyor,özgüveni gidebiliyor.Ama takmıyosa sıkıntı değil.

Birinin kusurlarıyla alay etmek aslında acizliktir.Alay edilen kişi icine kapanır.Kusurlarını kabul edemez ve intihara kalkışabilir.İşte tüm bunlarla mücadele etmenin tek yolu kişinin ruh halini kimsdnin değistirmesine izin vermemektir. Evet kusurkar olabilir öncelikle o kusurları kabul etmek ve o kusurlarla mutlu olmak gerekir.Ki bu sayede karşındaki kişiye firsat vermemiş olursun.

Takıntılı biri ise dalga geçilen kişi sonuçları hiç iyi olmayan şeyler yaşanmaktadır.Genç bir kız var diyelim ve aşırı kilo takıntısı var kızımız hafif balık etli okulda ve çevresinde kızın kilosu hakkında dalga geçiyorlar kız bir süreden sonra kilo vermek için ölümcül yöntemlere başvuruyor.Şunun bilincinde olalım kimse kusursuz değil dalga geçmek kimseyi yüceltmez hal ve hareketler bizi toplum içinde temsil eden davranışlardır dalga geçen birini gördüğümüz vakit kibarca uyaralım.

Dalga geçmek yanlış bir yaklaşımdır. Dalga geçilen kişide özgüven eksikliği görülebilir. İnsan içine çıkmak istemez hale gelir. Hele ki kafasına her şeyi takıyorsa ölmeyi bile düşünebilir. Empati yapmayı bilen bir nesil yetiştirirsek bu gibi sorunlar ortadan kalkar.

Dalga geçmek ile karşıdaki insan üzerinde olumsuz etki yaratırız. O dalga geçilen kişi üzülebilir ve özgüveni azalabilir. Bu şekilde nefret de artar. Bazı insanlar kendilerinde ki kusurları başkalarında gördükleri için dalga geçerler.

tabiki psikoljik etkisi büyüktür. Insanin bilinç altina hicte hos olmayan seyler yerleşir. Ve bu bilinc altinda davranis bozukluğu kalabalik ortama girememe gibi şeylere neden olabilir. Bu yuzden insanlara bir anlik eglence gibi gelen sey insani bir ömür etkiletkileyebilecegini düşünerek davranmali. Insanlari alay konusu haline getirmemeliyiz. Yapiyorsakta dozunda ve karsimizdaki insanin kişiliğine söz etemeden yapmalıyız.

Dalga geçilen kişinin psikolijisi bozulur ve hastalanmaya kadar gidebilir.

Özgüven problemi, değersizlik, kendine sevmeme gibi sorunlara yol açar ve bu sorunlarda; sosyal fobi, anksiyete, eve kapanma, yalnızlık, aşırı derece de utangaçlık gibi sorunlara yol açar. Bu sorunlara sahip insanlar da hayattan zevk alamaz olur, tüm ömürleri acı ve kederle geçer, boşu boşuna yaşamış olurlar. Tabii sadece bir dalga geçilmeyle olmaz ama her kötü olayda insanın özgüveni azar azar düşer. Tabii her iyi olayda da insanın özgüveni yükselir. Yani yaşaya yaşaya insan bir şeyleri öğrenir ve aslında insan en sonunda diğer insanların düşüncelerinin aslında hiçte önemli olmadığını anlar.

Asla bir insanla dalga geçilmemelidir Çünkü dalga geçmek çok kötü bir davranıştır Eğer bir insanla dalga geçiliyor sa o insan kendisine olan güvenini yitirir ve bir daha kendisine güvenemez Bu da ilerleyen zamanlarında onun için çok kötü olur bir insanla dalga geçmeden önce dalga geçeceğini insanın yerine kendini koymalısın ve bir kez daha düşünmelisiniz Eğer ki siz kendinizi çok kötü hissediyorsanız karşı taraf da aynısını hissedecektir Bu yüzden kimseyle dalga geçmemek lazım.

Eğer kişininn her yaptığı şeyle dalga geçilirse o kişi artık konuşmaktan bile çekinecektir.İçine kapanabilir,psikolojisi bozulabilir.

Dalga geçmek insanların kusurlarını söylemek ne kadar iyi birşey olmasa malesef kendini bilmez yapan insanlar var karşıdaki insanı strese sokar psikolojisini bozar bunalıma sokar moralini bozar daha ne olsun

Özellikle kalabalık yada sınıf gibi ortamlarda dalga geçilince rencide olup özgüven kaybı yaşayabilir hatta intihar edeni bile duydum.

Dalga geçeceğiniz ya da bir diğer tabir ile şaka yapacağınız kişiyi doğru seçiniz kesinlikle. Mesela dalga geçeceğiniz kişi ile aranızda olumlu yönde bir bağ varsa zaten o kişi bu durumu ciddiye almaz büyük bir ihtimalle. Fakat dalga geçtiğiniz kişi ile aranızda bir olumlu bağ bulunmuyorsa kesinlikle bir kaç dakikalık zevkiniz için bunu kimseye yapmayın derim. Çünkü bu kişide ruhsal ve fiziksel olarak bir tramva yaratabilir aranızda negatif bir elektrik oluşturur hatta daha bu durum dahada ileri giderse kişiler arası şiddete yol açabilir. Şaka yaparken bile bir seviyeniz olmalıdırki bu gibi tatsız durumlar yaşanmasın bence ayrıca kişinin eksik yönleri ile dalga geçmek sizi yüceltmez aksine değerinizi azaltır.

Bunları düşünen kimse yoktur. Herkes kendi mutlu olsun gülsün eğlensin diye umursamadan birilerini kırıyor karşı tarafın neler yaşadığını bilmeden. O kişi o zamanlar çok kötü bir dönemden geçiyor olabilir belki de kendine zarar verir bilemeyiz. Ben böyle durumlarda herkese kapımı kapatıyorum ve kimseyle konuşmak bile istemiyorum. İntiharı dahi denemiş bir insanım. Kaldıki diğer insanlar ne tür şeyler yaparlar kendilerine başkalarına ya da evdeki fertlere vs… Bilip bilmeden birilerini kırmamalıyız. Birinin burnu kötüyse yapacak bir şey yok. İleride sen de onunla dalga geçtin diye belki başına bir şey gelicek ve senin durumun daha kötü olucak, hiç mi basmıyor beyni bunları hiç mi düşünmüyorlar bilmiyorum. Beğenmiyorsan sevmiyorsan laf etmezsin muhattap olmazsın. Dalga geçmek bir başkasıyla, kendi ayıplarını örtmektir. Demekki kendi de kusurlu ama onları gizlemek için bir başkasını kırıyor.

her ne konuda olursa olsun bir insan bir insan ile kesinlikle dalga geçmemesi gerekir. dalga geçen kişi belki bi anlığına mutlu oluyor.(böyle mutluluk nasıl oluyorsa) ancak dalga geçilen kişi içinde ne yaşadığını kimse bilmez.

Bir insanla dalga geçecek onu hor görmek onun üzerinde olumsuz etki yapar.Kişi ya kendini yaşadığı topluluğa uyarlamak için saçma çabalar içerisine girer.Ya da kendini yaşadığı toplumun bir parçası olmaktan soyutlayarak kendi kabuğuna çekilir.Ve özgüven eksikliğinden yoksun olarak toplumsal ilişkilerde sorun yaşar.

Dalga geçmek hoş karşılanan bir durum değildir. Özellikle kalabalık bir ortamda biriyle dalga geçmek karşı tarafın psikolojisini olumsuz derecede etkiler. İnsanın özgüvenini, modunu düşürür.

Dalga geçmek insanların psikolojik olarak yıpranmasına sebep olacağı için insanlarla dalga geçmek hoş olmayan onları küçük düşüren eylemlerdir. Dalga geçmek bir bireyin fikir, düşünce yada fiziksel özellikleriyle ilgili hoş olmayan yorumlamalardır. Bu durum karşı tarafın bireyin onurunun kırılmasına sebebiyet gösterecek hal ve hareketler içerisine girmesi sonucu oluşan insanların bundan kötü etkilenmesine sebep olan ahlaki istismar ve zorbalıkların bütününü içerir. Bir insan dış görünüşü yada düşünceleri sonucu aşağılanarak onunla dalga geçiliyorsa bu durum dalga geçilen kişinin kusuru değil dalga geçenin ahmaklığıyla eş değer olan bir durumdur. Fakat birey yinede kendini bu durum karşısında kötü hissedecektir.

Dalga geçilen kişi küçük bir çocuksa çok daha büyük etki bırakır. Çünkü, insanın özellikle, çocukların kendiyle ilgili düşünceleri diğer insanların onunla ilgili düşünceleriyle ilişkilidir. Küçüklükten itibaren dalga geçilen kişi buna layık olduğunu düşünerek özgüvensiz, utangaç, kendini yetersiz gören birine dönüşür. Ama belirli bir yaşa kadar özgüvenli büyümüş, kendini iyi tanıyan birisiyle dalga geçilmesi o kadar da etki etmez.