Damarına basmak deyimi ne anlama gelmektedir?

Damarına basmak deyimi ne anlama gelmektedir ?

Ne ifade eder?

Bir kimsenin zayıf yönünü bildiğin halde o zayıf yönü olumsuz yönde kullanmayı ifade etmek için damarına basmak deyimi kullanılır.

Sevmediği bir konuda veya sakladığı bir konuda laf sokmak üzerine gitmektir.

Damarına basmak onun istemediği şeyi yapıp onu çok sinirlendirmek demektir.

Bir kişinin hoşlanmadığı davranışları yapmak veya kişiyle zıt davranışları sergilemek

Bir kişinin hoşlanmadığı durumu yapmak anlamına denk gelmektedir

Damarına basmak deyiminin anlamı, herhangi bir kişinin duyarlı olduğu bir durumdan veya zayıf olan herhangi bir yönünü bularak, o duyarlı zayıf yönüne olumsuz söylemlerle bulunarak yarasını kanatmak, deşmek anlamını ifade eder.

Damarına basmak, bir kişinin veya herhangi bir canlının hoşuna gitmeyen davranışları uzun süreli sergileyerek onların sabrının tükenmesine neden olmaya denir.

Damarına basmak deyimi ile anlatılmak istenen şey, herhangi bir kişi bir konu yada olay karşısında bir kimseyi bu durumdan dolayı hassas olduğu ve önemsediği şeyler konusunda kızdırması, öfkelendirmesi ve sinirlendirmesi anlamında kullanılan bir deyimdir.

Bir kimsenin hassas olduğu ve konusu açıldığı zaman tepki gösterdiği olay ve konuları bildiği halde o konuları bilinçli veya bilinçsiz şekilde açarak kişiyi kızdırmak anlamında söylenen bir deyimdir.

Bu deyim genellikle zayıf noktasını bildiğimiz bir kişinin bu konuya yoğunlaşarak üzerine gitmemiz sonucunda kullanılır.

damarina basmak karsisindaki insani bir sozuyle cok sinirlendirek ve buna halk arasinda damarina basmak diye hitap edilir