Damat ile eşinin ailesi arasındaki ilişki nasıl olmalıdır? Onlara karşı nasıl davranmalıdır?

Damat ile eşinin ailesi arasındaki ilişki nasıl olmalıdır?

Onlara karşı nasıl davranmalıdır?

Bilgi verir misiniz?

Annelerinde babalarında dinimizdeki yeri bellidir. Nasılki kendi annene babana saygıda kusur etmiyceksin eşinin ailesine de aynı şekilde olmalı ama bunu bir görev olarak değil gerçekten hissederek yapmalı damatlar. Çünkü canınız gibi sevdiğiniz eşinizi bu zamana kadar büyüten yetiştiren kişi onlar. Sadece anne baba değil tabiki tüm ailesi hiç birisine kanınız ısınmayabilir ancak hiç birine küsme hakkınızda yoktur benim düşüncem amcanı sevmedim diyip saygısızlık yapma lüksümüz yoktur çünkü her birinin ufak da olsa hakkı vardır küsmek vs akranlar arasında olur örneğin kuzenime küsebilirim ama amcama küsüp set çekemem çünkü hakkı vardır bende saygısızlık yapamam ve gerçekten bunun bilincinde davranırım hep. Bu arada mümkünse kuzenlerinizle de küs kalmayın müslüman müslümanla küs kalmamalıdır :slight_smile: damatlara tavsiyem ailesine bakmadan sevin sevdiğiniz zaman ailesinin neci olduğu nasıl olduğu önemli değil sevdikten sonra sevdiğiniz kişiyi büyütüp yetiştirdikleri için onlara minnet borcunuz olacak :slight_smile:

Kendi ailesine davranış şekli nasılsa eşinin ailesine de öyle davranmalıdır samimi ve sıcak artık onlarda anne ve babası sayıldığından dolayı saygıda ve vefada kusur etmemelidir ama eğer ki eşinin ailesi damada mesafeli ve soğuk davranıyorsa damadında bu mesafeyi koruması gerekmektedir.

Öncelikle saygı olmalıdır, herkes birbirini sevmek ve ısınmak zorunda, sürekli görüşmek zorunda değildir fakat aynı ortamda bulunduğumuz sürece saygılı olmalı, bulunduğumuz süreyi güzel geçirmeliyiz.

Saygı zorunludur ama asla yapmacı davranmamalıdır yapmacılıgı bitince kötü bi izlenim bırakır

Her iki taraf içinde aile söz konusudur.Damat ve Gelin iki tarafın ailesini düşünüp kırmadan gönül almaya ve alttan almaya yönelik hoşgörülü olmalılar.Sonuçta iki aile tarafını kapsayan tek gerçek vardır.Her aile kendi çocuğunun iyiliğini ister,çiftler bu konuda hassas ve yapıcı olmalılar.

Eğer ki iki insan evlenmeye karar vermişler ise buna hiç kimsenin dahil olmaması gerekiyor. Anne ve Babaya saygı olayı ayrı bir durumdur.

Damat ile eşinin karşılıklı ailerine karşı kendi aileleribe nasıl davranıyordu nasıl saygı duyuyorsa öyle davranmalıdır bu konuda birbirleri ile de öyle sevgi ve saygı çerçevesinde davranmalıdır umarım

Damat ve eşi ilk olarak ailenin aralarındaki ilişkiden daha önemli olduğunu Ailenin ön planda tutulması gerektiğini bilmelidir.Aileye her türlü desteği vermelidirler.Sık sık ziyaretlerine gidilmelidir.Aileye kötü davranmamalı ,Ailenin ihtiyaçları göz ardı edilmemelidir.

Damatlar eşlerinin ailesi ile problem yaşamamak için ilk olarak eşlerine düzgün bir şekilde davranmalıdır. Eşinin ailesine saygılı olup onların istediği çoğu şeyi yerine getirdim eşi gerek, onları sürekli eve davet ederek onlarla sohbet edip evin halı hakkında güzel bilgiler vermesi gerekir.

Hani Türk toplumu olarak hep deriz işte gelin anlaşamıyor bizimle biraz inat şöyle böyle.Bence karşı taraf da bir aile sıcaklığı göstermeli diye düşünüyorum.Çünkü sonuçta gelinin geldiği bir ailesi bir evi var o evinden ayrılacak ve kendine yeni bir aile kuracak bu kolay değil damat tarafı da geline tüm hususta yardım etmeli sonuçta artık ailesine almış o kızı artık ailesinden biri.Yani niye kötü davranıyorlar ben anlamıyorum zaten düğün yaparak çalarak oynayarak gidip isteyerek gelin aldı o kızı.

Eşinin kendi ailesine nasıl davranmasını istiyor ve bekliyor ise öyle davranmalıdır.Herkes birbirini sevecek ya da herkes birbiriyle anlaşabilecek diye bir şart yoktur fakat saygı bütün insanlara gösterilmesi geren bir şeydir.

Damat ile gelinin arasında oluşacak olan bağ sebebi ile gelininde isteyeceği üzere saygılı ve ahlaklı olmalı.

Şahsi fikrim aşırı şekilde samimiyet kurulmamalıdır muhtemelen yaşlı insanlar olacağı için samimiyetten dolayı hayatınız hakkında vereceğiniz kararlara müdahale etmeye çalışırlar dediğim gibi ne kadar mesafe o kadar iyi. Bu tespitim kendi ailem içinde geçerli.

Kız tarafı cins bi insan olduğunu varsayarsak bence damat kayınvalidesine annesiymiş gibi kayınpederine de babasıymış gibi davranmalı. teşekkürler

Damat Eşinin Annesıne ve Babasına Gerçek Annesıne Nasıl Davranıyorsa O Da Onlara Aynısı Davranması lazım
Gelinde Aynı Şekılde Dvaranması Lazım

Kendi ailesi gibi benimsemeli onları ikinci plana atmamalı eşit olarak davranmalıdır.Sonuçta hayatına aldığı eşinin ailesi…
Onlar olmamış olsaydılar hayatına aldığı kişide olmamış olurdu.

eşinin ailesinin işine karışmamalı öneride bile bulunmamalı biraz resmiyet her zaman iyidir :slight_smile:

yoksa önünü alamaz:slight_smile:

Kendisi olmaktan vazgeçmemeli, saygı konusunda iste kendi ailesine gösterdiği özeni göstermeli. Dürüst olmalı ancak kendi içlerindeki durumdan yakınmamalı. Sorunları çözmek için ailelerle değil, eşler birbirleriyle konuşmalı. Ebeveynleri bu işlere karıştırmamalı. Eşiyle bir sorunu varsa bundan ailesine bahsetmemeli. Normal bir ilişki yürütmesi yeterli. Fazlasına gerek yok.

Kızlarına Sevdiğini Belli Etmesi Gerekiyor, Sürekli Muhabbet İçinde Olması Gerekiyor, Kendi Ailesi Gibi Davranması Gerek.