Dava açacak bir kişinin hangi evrakları hazırlaması gerekir?

Dava açacak bir kişinin hangi evrakları hazırlaması gerekir?

Dava açacak kişinin hazırlayacaği belgeler;

 • Dava açma talep formu
 • Yetki belgesi
 • Davaya ilişkin belgeler ( her davanın bilgi ve belgesi farklıdır bu yüzden dava açılacak yerden bilgi alınmalıdır.)
 • Dİlekçe, varsa dilekçe eki ve vekaletname, dosya ve baro pulu eklenerek hazırlanır

  dava dilekçesi kimlik fotokopisi ilk süreçte bunlar istenmektedir eyerki elinizde delil var ise dilekçede bunları ek olarak yazıp savcılığa sunmanız gerekmektedir.

  Dava açmak için öncelikle hangi mahkemenin görev alanına girdiğini tespit etmelisiniz. Daha sonra arkalı önlü kimlik fotokopisi ve dava dilekçesi ile dava açmanız mümkündür.

  Bence dava açmak kesinlikle bir çözüm değildir insanlar karşıdaki kişiyle konuşarakda anlaşabilirler eğer hala dava açmak istiyorsa dava talep formunu eksiksiz doldurması gerekiyor ve bir avukat lazım ilk önce.

  Öncelikle dava açmak için nüfus cüzdanınızı da yanınızda olması gerekmektedir. Dava açacak iseniz önce ilgili davayı hangi mahkeme yetkili olarak görebilir diye araştırmalısınız. Araştırmaların en kesin bilgisini Türk Ceza Kanunu’ndan okuma yolu ile edinebilirsiniz, ikinci yolu da bir avukattan danışmanlık hizmeti satın almaktır. Başvuracağınız mahkemeyi öğrendikten sonra ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunmanız gerekmektedir. Bulunacağınız suç duyurusu aynı zamanda bir tutanak ile yapılmaktadır. Bunu savcılığa gittiğinizde nasıl doldurmanız gerektiği açıklanacaktır. Olay ile alakalı kanıtların tamamını da savcılığa iletmek gibi bir zorunluluğunuz vardır. Savcılık dava işlemini başlatacaktır.

  Dava dilekçesi

  Harç Makbuzu

  Dava ile ilgili diğer belgeler avukat ile açılacaksa yetki ve vekaletname


  Öncelikle avukatın sağlam bir avukat olması gerekmektedir. Daha sonra kimlik fotokopisi Adli sicil kaydı ile dava açabilirsiniz.