Davranış genetik midir yoksa sonradan mı öğrenilir?

Her insan doğduğunda bu dünyaya dair bir bilgisi olmaz. Zamanla vücutla beraber beyin, duygular, algılar, karakterlerde oluşur ve büyür. Sergilediğimiz davranışlar genelde aile üyelerimizle benzerlik gösterir. Bu durumun nedeni nedir?
Davranışlarımız genetik midir? Taklit midir, yoksa sonradan mı öğrenilir?
">

Ben daha çok taklit olduğunu düşünüyorum fakat ailesinden uzakta büyüyen insanlarda bazen aynı davranışları sergiliyor. Mesela babası vefat etmiş yada dedesi ama çocuk onu hiç tanımasa da aynı dedesi , babası gibi diyorlar. Buda aslında genetik miras yoluyla bazı davranışlarımızı miras aldığımızı gösteriyor. Ama çocuklar neyi nasıl öğretilirse öyle davranışlar sergiler.

Davranışlar genetik miras değil, sonradan öğrenilen eylemlerdir. Çocuklar aile büyüklerinden ne görürlerse onu taklit ederler. Bir çocuk, ebeveynleriyle olan ortak davranış özelliğini genlerini onlardan aldığı için değil, o davranışları onlardan gördüğü için öğrenmiştir.

Genetik davranışa ne kadar etki etsede yetiştiği ortam ve kişiler büyük oranda etkili olurlar.

davranış genetiktir bence ama hayat koşullarına göre değişebilir

Davranışlar başta genetik olabilir fakat sonradan kişinin yaşayış biçimine göre kişinin davranışları değişebilir ve farklılık gösterebilir .