Davut Heykeli kimin eseridir?

Davut Heykeli kime aittir ve heykelin özellikleri nelerdir?

Davut Heykeli nerededir?

İtalya’nın Floransa kentinde bulunan bir heykel dır, bu heykeli yapan ünlü heykeltıraş Michelangelo dur,

Rönesans dönemi sanatçısı olan Michelangelo tarafından yapılmıştır. Yapımı 4 yıl sürmüştür. Bu eser kusursuzlukla özdeşleştirilmiştir. Bunun sebebi bir sürü kusuru olmasıdır.

Michelangelo adında bir sanatçı Davut Heykeli’ni yapmıştır. Bunu yaparken Davut’u hiç görmemiştir ama Davut’u hiç görmeden mermerden onu yarattım diye bir cümle kurmuştur. Michelangelo’nun bu heykeli yaparken kullandığı mermerin bir hikayesi vardır. Bu mermeri aldığı sanatçılar 2 tanesi bu mermer ile bir heykel yapmaya çalışmış lakin işlemesi çok zor diye yarım bırakmış ama Michelangelo bu mermeri alarak yarım bırakmadan bu heykeli oluşturmuş. Davut heykeli için konu olan Davut ve Golyat hikayesi Tevrat, İncil ve Kuran’ı Kerim‘de bahsi geçen bir hikayedir. Davut peygamber Kudüs’te doğar. İsrail’in en büyük kralıdır. Kendisine 4 kutsal kitaptan biri olan Zebur indirilmiştir. Süleyman peygamberin de babasıdır. Bu hikaye İsrailoğulları ve Filistinlilerin savaşı esnasında gerçekleşir.

Michelangelo tarafından rönesans döneminde İtalya nın Floransa kentinde yapılmıştır. Adından da anlaşılabileceği gibi heykel Davut peygamber anısına yapılmıştır.

Michelangelo’nun eseri olan Davut Heykeli, İtalya’nın Frolansa eyaletinde bulunmaktadır.