De Stijl nedir?

De Stijl nedir? Hangi sanat dallarında karşımıza çıkar? Genel özellikleri, tarihçesi nedir? Temsilcileri ve eser örneklerinden örnekler veriniz.

1917- 1931 yılları arasında Hollanda’da ortaya çıkan bir sanat akımıdır daha sonra Avrupa ve Amerika’ya yayılmış. Birinci Dünya Savaşının bıraktığı kötü etkilere tepki olarak ortaya çıkmış. Bu düşünceyi savunan sanatçılar sanatın gerçeği yansıtmak zorunda olmadığını ama evrenin uyumunu göstermesi gerektiğini savunuyordu. Bu uyumu yakalayabilmek için de soyut kavramlar, geometrik şekiller, düz-yatay çizgiler ve renklendirmede sadece ana renkleri,siyah ve beyazı kullanıyorlardı. Bu stil etkisini en çok görsel sanatlar ve mimari alanlarında gösterdi. Akımın en büyük temsilcileri Doesburg ve Mondrian. Bu ikili, bir dergi kurarak De Stijl düşüncesini savunanları bir araya topladı. Mimar ve ressam olan Doesburg’un bu alandaki en iyi çalışması kendi adını alan ev tasarımıdır. Ressam olan Mondrian’ın en ünlü çalışması ise Broadway Boogie tablosudur.

De Stijl, bir sanat akımıdır. Matematiği kullanarak sanata yön vermek istemişlerdir. Eserlerde yatay-dikey çizgileri oldukça fazla kullanmışlardır. De Stijl ile yapılan çalışmalar genellikle sarı, mavi ve kırmızı renktedir. De Stijl, resimde kullandığı gibi modada da kullanılmaya başlanmıştır. En önemli temsilcisi ve uygulayıcısı Piet Mondrian’dır.

">