Define aramak ve bulunduğunda sahiplenmek caiz midir?

Define aramak ve bulunduğunda sahiplenmek caiz midir?

Milli piyango gibi birseydir bence ve caizligini burda kimse karar verenez

Emek verilmeden kazanılan para nereden bulursan bul haramdır bence

sahipsiz bir şey bulmak hem de emek harcarayak neden haram olsun ki ? Bunun için zaman, para ve emek harcıyorsun bence gayet normal birşey. maden şirklerinin yaptığı da buna benzer birşey değil mi ?

Caiz veya caiz olmadığına karar vermek zordur. Ama aramamak bence en mantıklı karar olur. Zaten yakalanırsanız da devlet size baya bir ceza verir.

Alın teri dökülmemiş hiçbir gelir kaynağı dini yönden helal olarak geçmez. Bazı yerlerde bulunan gelirinin belirli bir düzeyini hayırlı bir iş için harcarsak geri kalan paranın helal olduğunu iddia eder ama islamın tek kaynağı kuran-ı kerim olduğu için bu söylemler doğru veya yanlıştır diyemeyiz.

define devlet mirasıdır ve bulununca devlete verilmelidir

Alimlerin define için verdiği fetva budur; eğer define senin arazinde ise bulunup çıkarması caizdir ve bu definenin beşte birini zekat olarak verir diğer kalanını ise yiyebilirsin, bu haram değildir. Ama bulunan define müslümanlara aitse bulunan define buluntu hükmüne girer ve define bir yıl boyunca ilan edilir, eğer o bir yıl içerisinde sahibi çıkmazsa define o bulan kişiye kalır.

keşke bulsakta devletin verdiği ikramiye de razıyız.

Dini anlamda cevap veremem de vicdan meselesi diye düşünüyorum eğer kişi bundan elde edeceği maddiyatı gönül rahatlığı ile ailesine ve yakınlarına menfaat olarak kullanıp,yedirebilecek yada harcayabilecekse diyecek sözüm yoktur.

Karşılıksız hazır para nerden baksan haramdır bence emek yok iş karşılığı yok

Devletin malıdır diye biliyorum .dinende sizi yönetenlere uymakla yükümlü olduğumuzu