Degajdan gol olur mu?

Futbolda degajdan golün gol niteliği var mıdır? Gol sayılır mı?

Her ülkenin kendine has gol kuralları vardır.Degajın gol sayılıp sayılamayacağı tartışmalıdır. Degaj bir kaleden diğer kaleye atılan goldür.Asıl olan kaleden geçip kale iplerine değen topun gol sayılmasıdır. Bu her yerde gol sayılmayabilir. Bazen rüzgarın topu kaleye itmesi de olabilir .Bu rüzgarın örneğinde gol oluşmaz.

Kalecinin ayağı ile başlattığı yani degajdan rakip kaleye attığı top kaleye girerse gol olmaktadır. Futbol maçlarında bu olay olmuştur. Aşağıdaki videoda kaleci degajını yaptıktan sonra kimse değmiyor ve rakibin kalesine kadar giderek gol oluyor. Petkoviç Kaleden Kaleye Degajla Gol... (Sivasspor...) - YouTube

Normal saha uzunluğu 90-110 metredir. Kalecinin degajdan gol atması nadir görülse de degajdan atılan tok karşı kalenin fileleri ile buluşması halinde gol değeri sayılacaktır.

Degaın gol olup olmayacağı her ülke için farklıdır.Çünkü kendine has kurallar barındırır

Degajdan gol yani bir kaleden öbür kaleye yapılan atışla atılan gol sayılır.Hatta Sivasspor’un bir golü vardır bu şekilde.

Degajdan atılan gol geçerli olur. Bu durumu bir çok futbol müsabakasında gördük.

Degajdan gol cok güzel gol olur ama bunun için rakip kalecinin hata yapması lazım.

Bu durum her zaman karşımıza gelmez, fakat nadiren de olsa örnekleri mevcuttur. Kaleci topu hızlı bir şekilde karşı takımın sahasına doğru atar ve top kaleci geçip kaleye girerse gol geçerli olur.