Dekupe nedir? Nasıl yapılır?

Dekupe işlemi nedir? Dekupe nasıl yapılır? Hangi programlar kullanılabilir?

Bir resmin içerisinden yalnızca istenilen alanın alınarak yapıştırılması işlemine, dekupe denir. Resmin içerisinde bulunmakta olan nesne, Adobe Photoshop programının sağlamış olduğu özellik ile ayrıştırılarak, farklı efektler verilmesi sayesinde, görsel zenginliğe kavuşmaktadır.

Dekupe, bir resmin içerisinden sadece istenilen alanın alınıp ayrıştırılma işlemidir. Resim içerisindeki bulunan nesne Adobe Photoshop programı özelliği ile ayrıştırılarak değişik efektler ile görsel zenginliğe kavuşturulabilir. Nasıl yapılacağına gelirsek internette birçok videolu anlatımı var. Örnek olsun diye aşağıya bir tane bırakıyorum. Bu arada dekupeyi Adobe Photoshop CC ya da CS6 programlarından birini kullanarak yapabilirsin.
İyi çalışmalar dilerim.
https://www.youtube.com/watch?v=XlBCxupV2wQ

Dekupe: Bir resimde sadece istenen kısmı almak demektir. Adobe Photoshop ile yapılabilir. Resmi güzelleştirebilirsiniz.


Arkaplan silinerek daha kaliteli bir görünüm elde edebilir ve bu fotoğrafları istediğiniz herhangi bir yerde kullanabilirsiniz.(Katalog – web siteniz vb.)

Fotoğraftaki arka zeminden ayrılan obje, görselliğine kalite kazandırılarak, bröşür, katalog, web sitesi tarzında yerlerde kullanılmaya uygun hale getirilmektedir. Bu işlem, basılı dijital ortamlardaki yayınların tasarımları sırasında yapıldığında, tasarımcıların çok fazla zaman kaybetmesine neden olmaktadır. Çok sayıda ürünün tek tek dekupe işlemine tabi tutulması çok zahmetli bir işlemdir.

Dekupe
Dekupe İşlemi Neden Önemlidir?
Satıcılar , ürünlerinin görsellerini kendisine ait web sitelere yerleştirmek ve bu ürünlerini müşterilerine web sitesi üzerinden tanıtmak ister. Aynı zamanda katalog basımı gibi işlerde de arkaplan olmadan çok daha kaliteli fotoğraflar ortaya çıkabilir. Bu sebeplerden dolayı ‘dekupe‘ işlemi satıcıların işlerine oldukça yarayacaktır.

Fotoğraflarınızı istediğiniz zaman düzenleyebilir ve daha net görünmesini sağlayabilirsiniz.
Ürünün arkasındaki detayları silip bütün dikkatin ürüne çekilmesini sağlar
Dekupe Nasıl Yapılır?
Photoshop üzerinden en kolay ve düzgün şekilde yapılmasını sağlayan yöntem ‘pen tool‘ aracıdır.

Dekupe işlemi yapılacak fotoğrafı Photoshop ile açalım.
Soldaki araçlar kısmından ‘pen tool‘ aracını seçelim.
Aracımızı seçtikten sonra üst kısımdan paths’i seçelim.
Resmin ayırmak istediğimiz kısmın kenarlarını seçelim.
Seçme işlemimiz bittikten sonra paths menüsündeki work path kısmına sağ tıklayarak make selection diyerek path yapılan kısmı seçili hale getirelim.
Çıkan kısımda değer olarak 0 verilebilir. Bu değer fotoğrafın keskinliğini ifade eder.
Edit menüsünden cut veya copy seçeneğine tıklanır.
Yeni bir sayfa açıp kestiğiniz fotoğrafı oraya yapıştırın.

Photoshop’ta dekupe yapmak için en başarılı araç Pen Tool’dur. Kenarların daha iyi görünmesini sağlar.