Deli deliden hoşlanır, imam ölüden atasözünün anlamı nedir?

Deli deliden hoşlanır , imam ölüden atasözünün anlamı nedir?

Deli deliden hoşlanır, imam ölüden atasözünün anlamı, kişiler her bakımdan yani yaşları, mevkiler, fikirleri, düşünceleri, duyguları ve eğitimleri gibi kendilerine benzeyen insanları, kendilerine uygun buldukları kişileri ve onlardan yarar sağlayacaklara kimselere yada bir şeye yakınlaşması anlamındadır.

İnsanlar kendilerine benzeyen ya da onlar için yarar sağlayan kişilerden hoşlanırlar.Yani kendilerini andıran ve yaş,fikir,duygu gibi konularda kendilerine uygun olan kimselerden hoşlanırlar.

Bu söz ile anlatılmak istenen aynı tür insanların yani birbiriyle aynı ilgi alanına sahip insanların birbirlerine karşı var olan benzerliklerin bulunduğunu anlatan bir sözdür. Sonuç olarak insanlar kendilerine benzeyen insanlardan ya da kendisiyle aynı düşüncelere veya aynı işi yapan kişilere karşı daha fazla ilgi göstermekte ve onlarla ilgili daha becerili olma eğilimi gösterirler. Bu sözde gösteriyor ki benzer olan kişiler benzer şeylerden hoşlanırlar.

Herkes kendine göre arar da ondan davul bile dengi dengine çalar herkes yaşıtını dengini arar

deli deliden hoşlanır sözünde deli deliyle anlaşabilir ancak boşuna dememişler deli deliyi görünce sopasını saklamış diye imamda ölüyü sever Camide kendi görevini yapmış olur ve millete ölüm var der.