Deme dostuna, der dostuna. Bir gün olur tuz basarlar postuna ne demek?

Deme dostuna, der dostuna. Bir gün olur tuz basarlar postuna atasözünde ne anlatılmak istenilmiş?

Hiçbir sırrın en güvenilen insana bile söylenmemesi gerektiğini vurgulayan bir sözdür. O da kendi güvendiğine söyler ve o da kendi güvendiğine derken gün gelir o söylediğin sana dokunur.

Hatta çok da güzel bir söz vardır:
Sırrını kaleme bile verme kağıda yazar. “

Kimseye sırrını verme ağız bu heryerde konuşuruz kimseye güven yok ağzını sıkı tut

Kişinin kimseye bir sırrını özelini anlatmaması dile getirilmiştir bu atasözünde.

Kimseye bir sırrın verilmemesi gerektiğini vurgulamaktadır burda . Deme dostuna der dostuna deyimi kimseye güvenilmez anlamında kullanılan bir deyimdir .Arkandan iş çeviren insanlar olduğunu bil anlamında söylenmiştir.

Deme dostuna, der dostuna. Bir gün olur tuz basarlar postuna atasözünde anlatılmak istenen şey, bir olay yada durum karşısında herkes tarafından bilinen bir gerçek var ki iki kişinin bildiği sır değildir. Bu durumu göz önüne alarak bir kişi ne sebep olursa olsun sırrını en güvendiğine bile söylememelidir. Unutmamak gerekir ki gün gelir o kişi sırrını bir başkasıyla paylaşır. Bu durumda tehdit ve şantaj için bu sırrı kullanır anlamında kullanılan bir atasözüdür.

Deme dostuna, der dostuna. Bir gün olur tuz basarlar postuna atasözünün anlamı, iki kişinin bildiği birşey sır değildir, sır olması için sadece kendisi bunu bilmelidir. Eğer bir kişi sırrını bilirse bir gün beklemediğin bir anda sırrını dile getirerek veya sırrını bilen kişiyi tehdit ederek bir çıkar elde edebilir anlamlarını ifade etmektedir.