Deneme türünün kurucusu kimdir?

Deneme türünün kurucusu kimdir?

">

3 Beğeni

Deneme türünün kurucusu olan yazar, Montaigne’dir. Sessiz sakin bir hayatı seçerek ömrünün çoğunu çiftliğinde geçirmiştir. Hem edebiyat hem de hukuk eğitimi alan yazarın eseri Denemeler’dir.

Deneme türünün kurucusu Montaigne dir. Denemenin edebi bir tür olarak Dünya Edebiyatında öncülüğünü yapmıştır. Fransız yazardır. Asıl adı Michel de Montaigne dir.

Deneme Türünün Kurucusu

image">image

Deneme Nedir?

Belirli bir konu hakkında bireysel görüşlerin kısa bir biçimde yazıya aktarıldığı metinler deneme olarak adlandırılır. Deneme türünde ilk eser olan Denemeler, Montaigne tarafından kaleme alındı. Deneme türünün kurucusu olan Montaigne (1533-1592), günümüzde pek çok ülkede beğeni ile okunan edebiyat türünün temsilcisi oldu.

Edebiyat türlerinden biri olan deneme, genellikle sanat edebiyat, aşk, iyilik, kültür, gelenek gibi evrensel konularda yazılabilir.

Deneme Özellikleri Nelerdir?

 • Deneme, görüş, deneyim ve izlenimlerin serbest bir biçimde yazıya aktarıldığı metinlerdir.
 • Denemeler makalelere göre daha kısa metinlerdir.
 • Denemede yazar, kişisel görüşlerini veya deneyimlerini aktarır ancak görüşlerini kanıtlamak ya da okuyucuyu inandırmak amacıyla yazmaz.
 • Deneme herhangi bir konuda yazılabilir.
 • Deneme Yazarları Kimdir?

  Edebiyat türlerinden denemenin kurucusu Montaigne'dir. Deneme zaman içerisinde İngiliz yazarlar tarafından geliştirilmiş olup; Sir Francis Bacon ve Joseph Addison bu türde önemli eserleriyle tanınan İngiliz yazarlardır.

  Henry David Thoreau'nun yanı sıra, Ralph Waldo da İrlanda edebiyatının deneme yazarlarındandır.

  Fransız edebiyatı deneme türünde eser veren yazarlar arasında ise Alain (Émile Chartier), André Paul Guillaume Gide, Anatole France ve Pierre Jules Théophile Gautier bulunmaktadır.

  2 Beğeni

  Nurullah Ataç’a göre deneme BEN’İN ÜLKESİ demek ve bu ülkenin yani denemenin kurucusu Montaigne’dir. Herhangi bir konuda kendini kanıtlama amacı gütmeden içten bir hitap ile yazılabilmektedirler.

  Deneme yazı türünün kurucusu Montaigne’dir. Deneme daha sonra İngilizler tarafından geliştirilmiş bir tür haline gelmiştir.

  2 Beğeni

  Deneme türünün kurucusu Montaignedir. Deneme türünde Dünya çapında adını ve eserlerini çok duyurmuştur.

  Deneme türünün babası Montaigne olarak bilinmektedir. Dünyaca ünlü deneme eserleri vardır.

  1 Beğeni