Deniz salatalığı nasıl bir canlıdır? Hangi özelliklere sahiptir?

Deniz salatalığı nasıl bir canlıdır? Nerelerde yaşarlar?

Deniz salatalığı, salatalığa benzeyen omurgasız bir canlı türüdür.Üzerinde küçük küçük pütürcükler bulunur. Denizlerin sığ yerlerinde yaşarlar.Yumurtlayarak ürerler.Deniz salatalıkları tehlikeyle karşılaştıklarında organlarını dışarı fışkırtabilme gibi ilginç bir özelliğe sahiptir. Tehlike geçtiğinde bu organları tekrar yerine gelir.

Halk arasında daha çok deniz hıyarı veya deniz patlıcanı isimleriyle bilinir. Deniz hıyarının vücut şekli bir hıyar veya sosisi hatırlatır. 900 tane çeşidi bulunmaktadır. Deniz hıyarları kıyıya yakın yerlerde genellikle kumlar üstünde gezinerek ya da u şeklindeki kayaçlar arasında saklanarak beslenir. Deniz hıyarları yumurtlayarak çoğalmaktadırlar.

deniz salatalığı denizin kıyıya yakın yerlerinde yetişirler. patlıcana benzer görünümü vardır. avlamaya yarayan dokunaçları vardır ve genellikle 5-25 cm boyları vardır. daha çok çin de uzak doğu ülkelerinde tercih edilen bir canlıdır. omurgasızdırlar. toplanması yasak olan bu salatalıklar sık sık haber olmaktadırlar.