Deniz suyu yutmak zararlı mıdır?

Deniz suyu yutmak zararlı mıdır ? Denizde yüzerken nelere dikkat etmemiz gerekir ?

Deniz suyu yutmak vücut için zararlıdır. Su tüketimini artırır. Baş ağrısı, mide bulantısı ve ishale sebep olabilir. İdrar yapma sorununa neden olabilir. Denizde yüzerken dikkat etmemiz gereken en önemli nokta iyi bir yüzücü değilsek fazla derinlere gitmemek, iyi bir yüzücü olsak bile olası kramp girme olayalarında karaya yakın ve cankurtaran olan bir yerde yüzmek iyi olacaktır. Mavi bayraklı plaj olan yerleri seçmek daha iyidir. Yüzerken 3 kol bir nefes tekniğini uygulamak gerekir.

Deniz suyunu yutmak insan sağlığı için toksik madde içermiyorsa fazla sorun oluşturmaz. Fakat içme suyu gibi tüketildiği taktirde yüksek tuz oranından dolayı vücuttaki su dengesini bozup kişinin susuzluktan ölümüne kadar neden olabilir.

Yüzerken su yutmak sağlık açısından birçok problemi beraberinde getirebilir. En başında enfeksiyona sebep olur . Bu da bağırsakların florasını bozabilir. İshal, karın ağrısı ve bağırsak dengesini bozabilir. Bu nedenle kirli olan yerlerde yüzmemek , yüzerken de su yutmamaya dikkat etmek gerekir.

İlla ki zararları vardır diye düşünüyorum. Ama denize giren hangi insan su yutmuyor ki?

Öldürmüyor herhalde.


Deniz suyu bence tuz oranı biraz fazla olduğundan ve kirli olduğundan vücudumuz icin zararlı.Tabi bazen derinlere daldığımız zaman ister istemez suyu yutabiliyoruz. Ama sağlığımızı düşünüyorsak bunlara dikkat etmemiz gerekir.

Deniz suyu içmek zararlıdır çünkü deniz suyu insanın kusmasına ve dahada susazmasına sebep olur. Deniz suyu insanın burnuna girerse burnu kanaya bilir.

deniz suyu yutmak çok zararlıdır zararları baş ağğrısı mide bulantısı gibi zararları vardır.

Deniz suyu yutmak zararlı olabilir de olmayabilir de. Burada önemli olan yutulan deniz suyunun miktarıdır. Çok fazla deniz suyu yutmak böbreklere zarar verebilir. Kusmaya da sebep olur. Tuzlu suyun faydaları da vardır. Tıkalı olan burnu açmak için birebirdir.

Deniz suyunu yüzerken hepimiz az miktarlarda yutuyoruz istemsizce. Bu gibi miktarlarda deniz suyu zararlı diyemeyiz.

Fakat deniz suyunun içerisinde bulunan tuz miktarı, vücut sıvılarımızın neredeyse 4 katı tuzluluktadır. Vücudumuza aldığımız normal seviyelerdeki tuz ile hücrelerimiz başa çıkabilir. Fakat fazla miktarlarda deniz suyu yutarsak ya da tuzlu su tüketirsek, hücrelerimiz kendi içerisinde barındırdıkları suyu dışarı çıkararak, tuzu seyreltmeye çalışır. Ve hücre kendi suyunu dışarı verdiğinde büzüşür.

Deniz suyu ya da tuzlu su içtiğimizde vücudumuzda su kaybı olur anlayacağınız. Ve vücudun susuz kalması, kas kramplarına, susuzluğa hatta daha ileri neticelerde sıkıntılara yol açabilir.

Çok aşırı derecede deniz suyu yutmadıysak problem teşkil etmez bu, ama yine de yuttuğumuz tuzlu su kadar tatlı, normal su tüketerek vücudumuzdaki hücrelere yardımcı olabiliriz. :slight_smile:

deniz suyu yutmak zararlı değildir hele su tuzlu ise sağlıklıdır mesela burnunuz artık tıkanmaz yani kısacası insanın deniz suyu yutması zararlı deil mesela ben çok yuttum deniz suyu ama bişey olmadı burnum açıldı daha rahat nefes alabiliyorum yani kısacası sağlığı gidip eczanelerde aramayın doğada bulun

Deniz suyu yutmak zararlıdır çünkü aşırı tuz yuttuğunuz için ishal mide bulantısı gibi hastalıklarla karşı karşıya olabilirsiniz

Deniz suyu yutmak elbet zararlıdır.İçinde yararlı olmayan vitaminler mevcuttur.Yani sonuçta denizin içinde ne olduğunu bilmiyoruz. İnsanların bazıları gerçekten pislik.Denizin içine ne yaptıkları hakkında az çok bir fikir geliyordur aklımıza.Zaten tuzun da zararı çoktur.

Bu sorunun cevabı yutulan deniz suyunun miktarına bağlı olarak değişir. İstemsizce herkes denizde su yutar( az miktarda) bu pek de zararlı değildir. Fakat eğer fazlaca deniz suyu yutarsanız bir an önce içme suyu tüketmenizi öneririm. Çünkü deniz suyu vücudumuza oranla fazla tuzludur. Hücreler derişik bir çözeltiyle karşı karşıya kaldıklarında su verip büzüşürler. Bu büzüşme çok fazla sürmez hücre ölümüyle sonuçlanabilir. Deniz suyunda sadece tuz mu vardır? Elbette hayır. Çeşitli mikroorganizmalar da deniz suyunda yaşamını sürdürebilir. Siz siz olun pek fazla deniz suyu yutmamaya özen gösterin:slight_smile:)