Denizanası sokması durumunda ne yapmak gerekir?

Denizanası sokması durumunda ne yapmak gerekir? Denizanasının çarpma ve sokma belirtileri nelerdir?böyle bir durumla karşılaştığımız zaman ne gibi önlemler alıp ne gibi tedaviler uygulamalıyız?

Zehirli deniz anası değilse ciddiye alınmaz eğer zehirli ise acile gidilmelidir. Zehirsiz deniz anası soktuğu yeri kabartır ve kaşınmasına sebep olur, kolanya dökere o kabarıklık rahatlatılır ve bi süre sonra iz kaybolur.

Denizanası sokması durumunda kızarıklık, şişlik ve ağrı gibi problemler görülür, zehirli denizanaları olabilmektedir bu nedenle en yakın sağlık kuruluşuna gitmekte fayda vardır, tabi bu durum kişinin bağışıklık sistemi ile yaşı ile de alakalıdır bazı insanlar daha geç iyileşebilir.

Bazı denizanası türleri oldukça zehirlidir ve irukandji sendromu denilen zehirlenmelere sebep olur. Temas bölgesi belirlenemese bile reaksiyon belirtileri belirgin olabilmektedir. Bu belirtiler arasında ağrı, kramp, kusma, hipertansiyon terleme ve huzursuzluk sayılabilir. ÖNcelikle yaralanma yerinde nemotosist kalmışsa bunlar etkisiz hale getirilmelidir. Bu işlem sirke ile yapılabilir. Daha sonra sıcak su uygulanmalıdır. Alkol ya da idrar gibi yöntemler uygulanmamalıdır. Yaralanan bölgenin yıkanmasının ardından eldivenle denizanası dokunaçları kolaylıkla çıkarılabilir. Bu işlem tamamlandıktan sonra ağrı kesici uygulanabilir. Belirti veren hastalar sekiz saat boyunca izlenmeli, müşahade altında tutulmalıdır.

Denizanası vücudunda dışarıdan gelebilecek tehlikelere karlı koyabilmek için yüksek miktarda zehir barındırmaktadır. Bu zehiri kendisine yaklaşan bir tehlike olduğunda ve temas haline geçildiğinde direk olarak karşısındaki canlıya aktarmaktadır. Sadece temas halinde değil denizanası bir balığa değdiğinde ve insanlar o balığı yediğinde de vücutta dönüşü olmayan sağlık problemleri yaratmaktadır. Denizanası sokması yanma belirtisiyle kendini göstermektedir. Denizanası insan vücuduna zehri verdiğinde kızarıklık, yanma, kaşınma, kabarma, uyuşma ve ağrı gibi sorunlar ortaya çıkmaya başlar. Denizanasını vücutta yapışık halde görürseniz acilen vücuttan ayırmalısınız aksi taktirde zehri vücuda vermeye devam edecektir. Denizanası etkisinden kurtulmak için şu yöntemler kullanılmaktadır;
Sirke
Denizanasının soktuğu yere sirke dökmek zehri vücuttan atmaya yardımcı olacaktır. Karbonat ve Tuz
Kaşınmayı ve zehri vücudun diğer kısımlarına yaymamak için 2 yemek kaşığı tuzu, 3 yemek kaşığı karbonatı ve 1,5 su bardağı ılık suyu macun kovanına getirerek sorunlu bölgeye sürülür.