Dert saklayanda kalır atasözünün alamı nedir?

Dert saklayanda kalır atasözünün anlamı nedir?

Dert saklayanda kalır;atasözü derdini söylemeyen derman bulamaz,sözü ile aynı anlama gelmektedir. Derdini paylaşmazsan,icinde kalır.Dert senin içinde, dert olarak kalmaya devam eder.

Dertlerimizi paylaşırsak onlara çare bulabiliriz. Eğer paylaşmayıp içimize atarsak öylece kalırlar. Derdimizi söylemezsek, çare aramazsak o dert bizimle birlikte kalmaya devam eder.

Dert Saklayanda Kalır Atasözünün Anlamı Ve Açıklaması:

">

 • İnsanlar sürekli dertlerini sıkıntılarını içinde saklar, kimseye söyleyemez, derdini söylemeyenler derdinin çaresini de bulamazlar. Dertleri sıkıntıları her daim içinde birikir. Bazen insan derdini sıkıntısını başkasıyla paylaştığı zaman, hem biraz rahatlar hem de karşındaki kişi elinden gelirse derdine çare bulmaya çalışır ve ona yardımcı olur… Bazen de insanın içinde çıkamadığı ve çözüm yolu bulamayacağı dertleri duyguların üstesinden karşısındaki kişi mantıklı bir çözüm yolu bulmasına yardımcı olur… anlamında söylenen bir atasözüdür.
 • Ancak insanın kafasında çözülmeyecek bir derdi veya sorunu varsa, karşısındaki kişinin güvenilir olması gerekir. Eğer karşısındaki kişi güvenilir değil ise, derdini anlatarak daha da dert sahibi olur.
 • Dert Saklayanda Kalır Atasözünün Anlamı Nedir?

  ![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1644947769-74388-images-17.jpg)">![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1644947769-74388-images-17.jpg)

  Dert saklayanda kalır atasözünün anlamı; dertler, acılar, sıkıntılar paylaşıldıkça azalır ve çözüme kavuşur. Eğer dertlerimizi anlatmak yerine içimize atarsak ne çözüme kavuşur ne de çaresi bulunur. İçimizde kalır ve bizi yer bitirir.

  Örnek cümleler:
  “Hala neden üzüldüğünü anlatmayacak mısın? Unutma dert saklayanda kalır.
  “Bana kalırsa Ayşe’nin bir derdi var ama anlatmıyor. Dert saklayanda kalır, anlatsın ki bizde bir çare bulalım.”

  @Mecazi_bey

  Aynı anda yazmışız hocam sağlık olsun. İyi olan kazansın :grin:

  Dert saklayanda kalır atasözünün anlamı; derdini kimseye anlatmayan kimseyle paylaşmayan kişinin dertleri sıkıntıları kendi içinde kalır. Çözüme kavuşmaz.