Dev gezegen nedir?

Dev gezegen nedir?

Bir dev gezegen örneği verir misiniz?

Dev gezegen yer yuvarlandağı bulunan gezegenlerin en büyüğüdür.

Dev gezegen diğer gezegenlere göre daha büyük olan gezegendir.Kaynama noktası daha düşük olan maddelerden oluşur.Dev gezegenlere örnek olarak Jüpiter, Satürn ,Uranüs ,Neptün olarak verilebilir.

örüngesinde döndüğü yıldızdan iki kat büyük dev gezegen keşfedildi ve araştırmalarına devam edildi.

Dev gezegen evrende uzayda yüz ölçümü olarak en büyük olan gezegendir.

İsminden tam olarak ne anlama geldiği anlaşılmaktadır. Gezegenler arasında en büyük olan gezegene verilen isimdir.Yüz ölçümü olarak en büyük olan gezegene denilmektedir.

Dev gezegen Diğer gezegenler göre yüzölçümü daha büyük olan gezegenlere denir . Örneğin satürn, jüpiter vs.

Uzay boşluğunda binlerce küçük ve büyük gezegen bulunmaktadır bulunan bu küçük ve büyük gezegenler genellikle bir sıralama halinde sıralanarak farklılıkları birbirinden ayrılmaktadır bizim galaksimizde yani Samanyolu galaksisinin içerisinde gezegenler büyük küçük olarak sıralanmaktadır eski zamanlarda sıralanan gezegen sistemi ile sonradan bazı gezegenler küçük gezegen sınıfına alınmıştır Fakat bunların tam tersi olarak gezegenlerde bulunmaktadır Samanyolu galaksimizde Merkür Venüs gibi dünyadan daha büyük gezegenler bulunmaktadır Bu gezegenlerin içerisinde en büyük Plüton sayılır bundan bir tane daha büyük olan vardır Bir gezegenin en derinden bir tanesi gezegen olan güneştir Güneş Bizim galaksimizin çekirdeğinde bulunan Işıl ışık kaynağıdır ve dev gezegen olarak adlandırılmaktadır ikinci sırada not sırada ise Plüton büyük gezegenler bulunmaktadır.

Sonsuz evrenin içerisinde bulunan değişik bir sürü gök cismi arasında genellikle insanlar yaşanabilir gezegen bulma peşinde çalışmalar yürütmektedir bunlardan bir tanesi ise ulusal hava hava Ajansı olan NASA ekiplerinin yapmış olduğu çalışmalar neticesinde ortaya çıkmaktadır ve senin yapmış olduğu çalışmalarda insanların kabul ettiği büyük ve küçük gezegen sınıfları bulunmaktadır Bu gezegenler arasında gezegenler dev gezegen ve küçük gezegen olarak ikiye ayrılmaktadır her galaksinin kendi içerisinde büyük ve küçük birçok gezegen ve gök cismi barındırdığı bilinmektedir Ayrıca gezegenlerin kendine has bir ekosistemleri de bulunmaktadır Bunlar içerisinde zehirli gazlar da dahildir gezegenlerin güneş sistemi içerisinde var oldukları yerlerde dev gezegen olarak adlandırılan bizim Samanyolu galaksisinin içerisinde bulunan gezegenlerin en büyüğü Güneş ikincisi Plüton üçüncüsü ise Neptün olarak bu gezegenler oldukça büyüktür dünyamıza oranla Güneş oldukça büyük bir yer kaplamaktadır Güneş yüzeyinde dünyanın büyüklüğü sadece bir nokta kadardır.

Öncelikle dev gezegen nedemek ona bakalım Yeryuvarlağına oranla çok büyük olan gezegenlere (Jupiter, Satüren, Uranüs, Neptün) verilen ad. Peki gezegen nedemek? Güneş çevresinde dolanan, ondan aldıkları ışığı yansıtan gök cisimlerinin ortak adı, seyyare, planet.
Bir yandan kendi ekseni üzerinde dönen, öte yandan da belli bir yörünge boyunca bağlı olduğu dizgenin özeği olan yıldız çevresinde dolaşan gökcismi.
Güneşin çevresinde ve onun çekim alanı içinde dolanan, dokuz gökcisminden her biri.
güneş etrafında dolanan, ondan aldıkları ışığı yansıtan gök cisimlerinin ortak adı

Diğer gezegenlerden daha büyük olandır. Örnek olarak jüpiter.

Güneş sisteminde dünyaya göre karşılaştırırsak güneşe en uzak olan gezegenler dev gezegenlerdir. Jüpiter, Satürn, Neptün, Uranüs dev gezegenlerdir. Güneşe uzak olmaları sebebiyle gaz ve buz yapısına sahiptirler.

Dev gezegen , Dünya’dan daha büyük gezegenlerdir. Güneş sisteminde bilinen 4 büyük dev gezegen vardır. Bunlar;
```

  • Uranüs
  • Neptün
  • Jupiter
  • Satürn

```