Dev uçak An-225 "Mriya" artık yok!

Dev uçak Antonov An-225 artık yok!

">

An-225 tipi stratejik kargo uçağı, Antonov firması tarafından uzay mekiği taşıması için geliştirilmişti. Her kanadında 3’er adet olmak üzere 6 motoru, 88 metre kanat açıklığı, 84 metre uzunluğu ve 285.000 kg kütlesiyle dünyanın en büyük uçağıydı.

">

Türünün tek örneğiydi...

Ukrayna'da, bakımı için hangarında tutuluyordu. Rus bombardımanı sonucu efsane uçak kullanılamaz hale geldi.

">

An-225 sadece tek adet üretilmişti. İsmi Mriya, rüya anlamına geliyordu. Aslında Mriya’nın yapımı yarım kalmış bir kardeşi daha var. Ancak maliyetlerin çok yüksek olmasından dolayı hiçbir zaman tamamlanmadı.

">

Savaşlar her zaman zarara yol açmaktadir. Kimsenin savaş yanlısı olmaması gerekmektedir ama çıkarlar için savaş yapılıyor malesef bir efsanevi uçak da bu savaşın kurbanı oldu.

Çok üzücü. Az önce bende haberlerde gördüm bu haberi. Yapım maliyeti çok olan bir aracı daha iyi korumak lazımdı ama tabi bu boyuttaki bir aleti nereye saklayabilirsiniz ki. Keşke başka ülkeye götürselermiş ama bakım için oradaymış demek ki bir sorunu varmış. Neyse cana geleceğine mala gelsin diycem ama yazık olmuş onca emeğe paraya. Belki de sahibi kardeşi olan diğer uçağı üretir ve kullanıma sunar. Ama bu büyük bir kayıp olmuş.

Çok üzücü ancak, Ukrayna sadece bu uçakla kurtarsa iyidir. Ukrayna’nın ekonomisi iyice dibe vuracak. Daha da kötüsü, Ukraynalılar iltica etmek zorunda kaldılar. Çünkü, öbür türlü canlarından olma tehlikesi çok yüksek…