Diffüz nedir?

Diffüz nedir? Diffüz hangi alanlarda kullanılan bir terimdir?

Diffüz:Tıp literatürnde sıklıkla kullanılan bir terimdir. Belirli bir bölgede veya organda belirtisi kesinleşmiş ya da kesinleşme ihtimali yüksek olan bir hastalığın bölgeye veya organa yayılma durumunu gösteren terimdir.

Bahsedilen yayılma hastalığın, virüsün veya zararlı maddenin belirtilen bölgenin büyük çoğunluğunu ele geçirmiş olmasını ifade etmesinin yanı sıra en önemli noktasınıda ele geçirmiş olmasınıda ifade etmektedir.

Yani bir zararlı bir bulgunun diffüz olabilmesi için iki nedenden birini gerçekleştirmiş olması gerekir:

 • Organın yada bölgenin %80’lik kısmına yayılmış olacak.
 • Organın yada bölgenin kontrol noktasını sarmış olacak.
 • Dizzfüz teşhisi konulduğunda yayılma gerçekleşmiş erken teşhis ve erken müdehale şansı ortadan kalkmış demektir. Kesin ve net sonuçlar alacak muayene teknikleri uygulanması gerekir.

  Ülkemizde en çok karaciğer yağlanması vakalarında rastlanan bir durumdur. Normal kilolanma ve iç kilolanma ayırt edilemediğinde zamanında fazla kilolardan dolayı tabbi destek almayan kişilerin karaciğerlerindeki yağlanma diffüz boyutuna ulaştığında vücut uyarı vermeye başlıyor ve müdehale gerekir hale geliniyor.

  Diffüz tıbbi bir terimdir.Diffüz yapılan tetkitler sonucunda,vücuda yayılan hastalığı açıklamak için diffüz kelimesi kullanılmaktadır.Veterinerlikte de kullanılan bir terimdir.

  Diffüz karaciğerdeki değişmeşmelerden oluşan bir tür karaciğer hastalığıdır.

  Tıp alanında kullanılır karaciğer hastalıkları ile ilgili.

  diffüz tip alanında geçen bir terimdir ve karaciğer hastalıklarıyla ilgili tabi ve izlemedeki tetkikler sonucunda hastalığı açıklamaktır.

  Daha çok tıp ta kullanılır hatta veterinerler çok kulanır akciğer hastalıkları için