Dijital oyunlarda yaş şartları var mıdır? Bu şartları nereden öğrenebiliriz?

Dijital oyunlarda yaş şartları var mıdır? Bu şartları nereden öğrenebiliriz? Bilgi verebilir misiniz?

Digital oyunlarda yaş sınırı bulunmaktadır. Sebebi ise küçük yaştaki çocukların örnek almasını engellemek amacıyla yapılmıştır. Olması da gerekmektedir ?

Tabi ki vardır.Bazı oyunlarda cinsel ve ya şiddet içerikli yaptırımlar bulunabiliyor o yüzden bulunmakta.Oyuna kayıt olacağın zaman yaş sınırı bildirilir.

Şart kapsamında bulunmasa da Avrupa dağıtımlı oyunların kutularında yer alan “PEGI 3”, “PEGI 7” gibi semboller yer alıyor. İşte bu semboller, o oyun için çocuklara yönelik yaş sınırlamasını ifade ediyor. Oyunlar masumane bir dünyaya açılmıyor ne yazık ki. Ebeveynlerin farkına bile varamadıkları içeriklere sahip oyunlar var ve çocuklar bilinçsiz bir şekilde bu oyunların dünyasına girerek zihinlerini kirletebiliyorlar. Şiddet, cinsellik içerikli; hatta uyuşturucu ve kumara özendiren pek çok oyun mevcut piyasada. Bu oyunların çocukların psikolojilerine ne denli zarar verebileceğini düşünsenize. Bu sebeple çocukların elektronik oyunla zaman geçirmesi kontrol altında tutulmalı. Oyuna yönelik araştırma yapılmalı ve öyle müsaade edilmeli. Hatta bırakın ya…bırakın da sokakta oynayıp üstlerini başlarını kirletsinler. Sözde elektronik oyunlarla zihinsel ve ruhsal dünyalarının kirlenmesine izin vermeyin!..

Yaş sonları olan oyun görmedim ama keşke olsa

Dijital oyunları bazılarında yaş şartı vardır zaten eğer önemli bir olay ise sizden yaş olayı isterler.

Dijital Oyunların Yaş Sınırları Genellike 15 Yaş Üstü Oluyor Ama Her Dijital Oyunun Sitesinde Yazar Oralardan Bilgi Alabilirsin

PLAY STORE DA OYUNLARIN BAŞINDA PEGI 7 PEGI 15 GİBİ YAZILAR BULUNUR BU HANGİ YAŞ SINIRI OLDUĞUNU GÖSTERİR

Evet yaş sınırı var. PEGI 7 gibi gösterge yaş sınırını belirtir. Lakin küçük yaştaki çoçuklar telefonu eline alıp oyun indirebiliyolar. Android için örnek verirsek. Herhangi bir uygulama yüklemek isteyen bir çocuk, google play store’a yazmadan! Direk konuşup uygulamanın yerini bulabiliyorlar ve indirme butonuna tıklayıp indiriyorlar. Bu durumda oyunlardaki yaş sınırı geçersiz olur. En iyi sınır ise telefon vermemek olur.

@Ela#458010 vardır artı 13 tur