Dijital oyunların olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir?

Dijital oyunların olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir?

dijital oyunların olumlu yanları çocukları eğitici kısmı yönünden çok iyidir olumsuz durumlar ise yanlış oyunlar çocuklara yanlış olabilir

Olumlu yanları eğitim amaçlı fayda sağlar. Olumsuz tarafı bağımlılık yaparak sosyallikten uzak tutar.

digital oyunların olumsuz yanları kişileri teknoloji bağımlısı yapıyor sosyallik ten uzaklaştırıyor bence hiçbir olumlu yanı yok


Bence olumlu bir tarafı yok sosyal hayatından uzaklaştırıyor dijital oyunlar.

hızlı olmayı daha dikkatli olmayı ve pratik düşüneyi öğretir fırsatları daha kolay görebilir ama sağlık açısından özellikle çok zararı vardır

Olumsuz olarak kişiyi ailesinden arkadaşlarından ayırır. Kişi kendisine veya çevresine vakit ayıramaz. Olumlu bir yanı olacağını düşünmüyorum çünkü boş zamanlarda oynarken bir anda bağımlısı olunabiliyor.

Çok fazla oyun oynamak sizin zamanınızı çalar ve bağımlı olmanıza sebep olur. Olumlu tarafları ise eğlenceli zamanlar geçirirsiniz ve yeni oyun arkadaşları bulmanıza yardım eder .

Olumlu yanları eğlendirmesi, zaman öldürmeye yardımcı olması, olumsuz yanları ise bağımlılık yapması.

olumsuz olarak bel ağrıları göz hastalıkları ve kilo almayı söyleyebilirim ama olumlu olarak dil geliştirme iletişim arttırma vakit geçirme problem çözme odak ve dikkat unsurlarını geliştirdiğini söyleyebilirim

Bazıları İngilizce oyunlar oynuyorlar. Az da olsa geliştirme ihtimalin var. Onun dışında sadece zamanını çalıyor oyunlar.

özellikkle şu dönemde zararı yok faydası var zaman öldürmek için birerbir

Dijital oyunlar günümüzde çok popüler. Boş vakti değerlendirmek için veya eğlenmek için sık sık tercih ediliyor. Ama gerçekten bağımlılık yapıyor özellikle de küçük çocuklar oyun bağımlısı oluyor. Bu olumsuz yanı olabilir.

Dijital oyunlar sayesinde insanlar can sıkıntılarını gideriyor boş vakitlerini değerlendiriyorlar. Olumsuz yönü de var elbet. Kendilerini kaptırırlarsa çevrelerinden kopuşlar yaşanıyor ve pc başında yaşam sürdürmeye başlıyorlar. Bir nevi bağımlılık oluşuyor.

olumlu olarak boş zamanlarınızı daha eğlenceli geçirebilir ve yeni arkadaşlar edinebilirsiniz. ama aşırı bağımlılık yapan ve kendine bağlayan öyle oyunlar vardır ki insanın işi gücü bırakıp sadece orada vakit geçiresi geliyor. ve bırakması da öyle kolay olmayan bir alışkanlık bu. yaklaşık 3 senedir bağımlısı olduğum oyunu yeni sildiğim için sizlere üzülerek bunu da belirtmeden edemedim…

Göz sağlığını bozuyor, aşırı zaman kaybına neden oluyor, içe kapanık bireylerin yetişmesine neden oluyor.

Dijital oyunlarının zararları, bağımlılık yapabiliyor, göz sağlığınızı bozabiliyor, fazla zaman kaybına neden olabiliyor.
Dijital oyunlarının yararları ise beyin jimnastiğine yardımcı olabiliyor, keyifli vakit geçirmenize olanak sağlayıp yeni insanlarla tanışmanıza yardımcı olabiliyor, refleks gelişimine yardımcı olabiliyor ve ayrıca hayal gücünüzü geliştirebileceğiniz çok fazla oyun var.

olumlu yönleri olarak zamanınızı geçirmenizi, eğlenmenizi ve bazılarında yeni arkadaşlar edinminizi sağlar. Geneldede sağlığınızı olumsuz etkiler. Baş ağrısı, görme bozukluğu, bel-sırt ağrısı, asosyelleşme gibi olumsuz etkileri size zarar verir.

Dijital oyunlar zihnin gelişmesinde olumlu rol oynar. Beyin düşünme ve uygulama kabiliyetini üst seviyelere çıkarma konusunda olumlu etkileri bulunur. Fakat bunu alışkanlık haline getirerek, zamanın çoğunu bu oyunlarda geçirmek vücuda olumsuz etki sağlar. Göz sorunlarının ortaya çıkmasıyla gözlerde yanma, kanlanmalar oluşur. Kaslarda kasılmalara meydana gelir, iskelet yapısında bozulmalar meydana gelir.

Bu oyunlar kesinlikle çoğu yüzdesi olumsuzdur özellikle çocuklar için. Sadece Olumlu etkilerinde Aktif, deneysel, Bağımsız ve eleştirel düşünme becerilerini geliştirir. Olumsuz etkilerinde ise öğrencilerin bu bağımlılıkları dolayısıyla okul başarılarında düşüş olduğu, şırı hayal kırıklığı saldırgan davranış göstermelerine neden olmaları, toplumdan uzaklaşmasına sebep olduğundan, sosyal becerilerin gelişmesine zarar vermektedir.