Dil öğrenirken dinlemek mi yoksa konuşmak mı daha önemli? (Bölüm 1)

Bir dil öğrenirken dinlemenin de konuşmanın da çok önemi vardır fakat en etkili sonucu hangisi daha hızlı verir ?

konusma tabiki daha etkilidir konusurken dikkat edilir kelime anlamları bilinir daha çok pekisir ama konuşmakta hemen olabilcek bir şey değil önce dinleyip biraz öğrenip sonradan konusma gerçeklesmesi daha iyi olur

Evet ikisinin de çok önemi vardır. Ama bence en etkili sonucu veren konuşmaktır. Çünkü konuşarak pekiştirebilirsin bilgini ama dinleyerek sadece o dil içined kalır ve dışarıya iletmekte zorlanırsın. Ayrıca beynini geliştirir, dikkat dağınıklığını azaltır,hafızayı geiştirir ve dünyaya bakış açını değiştirir

YARDIMCI OLABİLMİŞSEM NE MUTLU BANA :grinning:

konuşmak dır çünkü bir insan konuştukça o dili kavrar ve daha etkili konuşabilir öğrenebilir o yüzden konuşmak daha önemlidir

Evet konuşmak çok önemli fakat dinleme de çok önemlidir. Çünkü dinlemede karşı taraftaki kişi aksanlı, hızlı, o dili iyi bildiği için kısaltma veya sokak dili kullanarak da konuşabilir. O yüzden bol bol dinleme de yapılıp geliştirilmelidir.

İkisinin de önemi fazla ama bence konuşmak. Konuşmadığınız ve konuşurken hata yapmadığınız bir dili öğrenmek daha zordur. Konuşun ve hata yapacağım diye korkmayın böyle böyle kendinizi geliştireceksiniz.

Dil öğreniminde öncelikli olarak dinleme, dinlediğinizi anlamaya odaklanmanız gerekir. Konuşmak dil öğreniminde bir üst basamağı temsil eder. Bu nedenle önce izlediğiniz dizi/filmlerden, sonra dinlediğiniz şarkılardan altyazıları takip ederek duyduklarınızı anlamaya çalışın. Bu becerinizi geliştirdikten sonra konuşma pratiklerine geçmeniz daha doğru olacaktır.

Yeni bir dil öğrenmeye başlayınca önce ne denildiğini anlamaya başlamanız gerekir. Yani önce dinleyeceksiniz ve anlayacaksınız. Ondan sonra konuşmaya çalışacaksınız. Konuşmak, dil öğrenmenin en etkili yoludur. Çünkü pratik yapıyorsunuz.

Dil öğrenirken dinlemek de konuşmak da önemlidir.

Önce dinleyerek telafuzları anlamak sonra konuşup öğrenmek gerekir.

Dil öğrenirken öncelikle dinlemek , yazımları anlamak , telaffuzu iyi dinlemek önemlidir. Fakat kendimizi dilde geliştirmek için bazı bilgileri öğrendikten sonra konuşmak gereklidir. Çünkü insanlar bir dil öğrendiği zaman genelde konuşmakta çekiniyorlar. Bunu geliştirmek için insanın dialog kurması çok önemli. Bunun için yurt dışına gidip oradaki insanlarla konuşmalı , sohbet etmeli insan. Çünkü dil nankördür. Eğer öğrenip konuşulmazsa insan unutuyor. Bu yüzden dinlemekte konuşmakta aşamalı olarak çok önemli.

Dil öğrenirken önce dinlemek daha sonra yazıp ,okuyup,ezberleyip konuşulur.Önce dinlemek önemlidir.

Önce dinlemek gerekir ama konuşmak daha önemlidir ondandır ki tamamen öğrenmek istiyorsanız o dilin insanlarıyla bilmeseniz bile diyaloğa girmeye çalışın derler ve dil öğrenmek içinde yurt dışına çıkmak bundandır onların içinde konuşmaya çalıştıkça öğrenirsiniz.

dinlemek daha önemlidir. siz konuşurken aksanınızı yabancılarınki gibi olmasını sağlamak zorundasınız. onlar çok hızlı konuşurlar ve onların konuşmasıyla sizinkisi bir olamaz. dinlemek çok önemlidir ki anlayabilmekte sıkıntı yaşamayın.


ikisi de çok önemli bence ama konuşmanın daha etkili olduğunu düşünüyorum çünkü konuşurken zaten hem dinliyoruz hem de konuşuyoruz ikisini bir arada yapıyoruz …

dil öğrenirken bence öncelik öğrenmektir. öğrendiğinden eminsen grammar konuları vs tamamsa o zaman karşındaki ile pekiştirmek için konuşma yoluna gidilir. çünkü öğrenmeden konuşamazsın. ama öğrendikten sonra kesinlikle birileriyle konuşulması gerekir çünkü anca öyle pekiştirebilirsin

Dil öğrenirken öncelikle bir altyapı oluşturduktan sonra eğer imkanda varsa yurt dışı gezisi veya çalışmaya gidilmeli en etkili bu şekilde olur.

Benim anadilim İngilizce. Annemle babam yabancı değil ama yurt dışında okuduğumdan dolayı ilk öğrendiğim dil İngilizce’ydi. Bir dil öğrenirken, dinlediklerinizi anlamanız gerekir ki, siz de doğru ve etkili cevap verin. Duyduklarınızı anladığınız sürece, cevap vermek, konuşmak o kadar kolay olur. Benim tavsiye, bir dilde en zoru başarırsanız, kolay çok daha kolay olur. Farklı ağızlar, lehçeler gibi.

dil öğrenmenin en etkili yolu bana sorarsanız o dili sürekli kullanmak zorunda kalmaktır.

Dil öğrenirken uygulamalı olarak her insan daha iyi anlar bu yüzden konuşmak daha önemli

Bir şeyi tecrübe etmek o konuda uzmanlaşmada daha güzel bir sonuç verir. Eğer konuşarak ilerlersen hem ağzın yatkın olur hem de beyin daha sonrasında bu kelimeleri dışardan duyduğu zaman daha iyi bir şekilde kavrar.