Dilleriyle insanları kıranları, ibadetleri temizleyemez

Dilleriyle insanları kıranları, ibadetleri temizleyemez. Peygamber efendimiz bu sözünde ne anlatmak istemiştir.

Böyle bir sözü Peygamber efendimizden nakli hususunda bilgim yok fakat bazen bir tebessümün sadaka hükmünde olduğunu idrak ediyorum.

Haklı veya haksız kalp kırmaya değmez. Üç kuruşluk dünyada. Aba öyle insanlar var ki bugün kalp kırık yada üzenler, ibadet yapıp bu günahların dan Allaha sığınır. Ama kabul edip etmemek bize değil Allaha mahsustur.

Kalp kırmamak gerektiğinin önemi bence de çok önemli bir konu.

Peygamber efendimiz bence ilk önce dilimizi düzeltmemizi sonra ibadet etmemizi söylemiştir.

İnsanı kırdıktan sonra ibadet edip o kalbi geri kazanmadıktan sonra ne önemi kalıyor ki.

Peygamber Efendimiz bu sözünde, bir insan ne kadar ibadet ediyorsa etsin, kalp kırıyorsa, yaptığı hiçbir ibadetin önemi kalmaz, demek istemiştir.

Çok doğru bir sözdür.Dilleriyle kırılan ibadeti temizleyemezsin.Çünkü kırdığın insanın gönlünü almadığı takdirde ve o insanın seni helal etmediği zaman ne kadar ibadet edersen et o kırılan kalbi onaramazsın.

Bir güler yüz ve iki çift hoş laf ile kopmaz bağlar kurulabilecek insanları kırmak nedendir ki ?

O zaman açıklamak için başka bir söz yazıyım peygamber (s.a.v) demiş ki “Bir insanın imanını anlamak için kıldığı namaza değil çevresinde ki insanlara karşı tutumuna bakın” demiştir

kul hakkı diyor Allah Teala herşeyi affederim ama kul hakkını affetmem kul hakkıyla gelmeyin diyor kimseyi kırmak üzmek iyi bir şey değildir

İyi insan olmadığın sürece ne kadar ibadet etsende boş. Ben buna canı gönülden katılıyorum. Namaz kılan, oruç tutan bir de hacca gitmeye uğraşacağına önce kul hakkı yiyormuyum diye bakmalı.

Çok yerinde bir cümle olmuş.Benim aolemde de bu durum aktif de.

Kimseyi kırmayın buyuruyor. Büyük lokma yiyin ama büyük söz söylemeyin diyor

Dille kalp kırılır ama o kalp bu daha zor birleşir

Dilleriyle insanları kıranları ibadetleri temizleyemez. Doğru bir sözdür.Çünkü ibadet Allah için yapılır ve ibadet yapan insan nefsine hakim olmalıdır insanların kalbini kırdıktan sonra kötü davrandıktan sonra ibadet yapmanın hiç anlamı yoktur.Bir insan nefsine söz geçiremiyorsa yaptıkları ibadetler boşa gider.Allah kibirli insanı sevmez.

Kötü bir şeyi yapmadan önce düşünmek lazım yaptıktan sonra pek bir şey değişmez.