Dinimizde banyoya neden iç çamaşırı olmadan girilmemelidir?

Dinimizde banyoya girerken, iç çamaşırı olmadan girilmesi doğru değildir. Peki sizce neden bu şekilde olması lazım, sebebi nedir?

Dinimizde bununla ilgili bir ayet yoktur ancak hadislerde bunun koruyucu melekleri kaçırtıldığına inanılır. Melekler sizden utanarak sizin yanınızdan çıplak olduğunuz için kaçarlar.

Kapalı bir yerde, tek başına üstünde bir şey yokken yıkanmak caizdir; yani haram değildir. Ancak edeb olarak avret yerleri örtmek daha güzeldir.Peygamber efendimiz bir hadislerinde Allahın hayâ sahibi olduğunu ve hayâ sahibi olup örtünenleri seveceğini ifade ettikten sonra bizlere yıkanma esnasında da örtünmemizi tavsiye etmiştir.

Banyo ve tuvaleler şeytanın bulunduğu mekanlardır. Bu sebeple dinimize göre, banyoya girerken ve yıkanırken avret yerleri gizlemek iffetimiz gereği gerekir.

Çünkü cin ve şeytanlardan koruyan, amellerimizi kamera gibi aletlerle kayda alan melekler vardır sürekli etrafımızda. Bunlar yalnız helada yanımızda olmazlar. Nasıl ki biri varken çıplak yıkanmıyoruz. Melekler i de unutmamalıyız.

Cunku sagımızda ve solumuzda bulunan melekler oldugu ıcın ve bu melekler basımızdan ayrılmadıgı ıcın ıc camasırla durulması uygun gorulmustur.

Avret mahli bölgelere bakmak ve açmak caiz değildir.Bununla haya denilen utanma duygusu olması gerek.

Eğer 2 elini açıp iki elinde duvara deyiyorsa çamaşır sız girebilirsin eğer değmiyorsa giremezsin