Dinin bireyin hayatına kattığı değerler nelerdir?

Dinin bireyin hayatına kattığı değerler nelerdir? Bilgi verir misiniz?

Din kişiye varoluş amacını benimsetir. İnanan insan başına gelen her vakanın tesadüf olmadığının farkındadır. Ölüm ötesinde esas yaşamı kabul ettiğinden ölüm onu korkutmaz ve bu ahirete olan inanç kişiyi her günahtan alıkoyar.

Din bireyin hayatına huzur,sevgi katar din insanı insan yapar.

Din kural olarak anılıyor olsa da din insan hayatında bir kolaylık esasıdır. Bir durumu insanlar aklında sevap veya günah olarak ikiye kategorize ettikten sonra sevap olan durumu yapmaya çalışırlar. Bu durum onları hem dünya hayatında hem de ahiret hayatında her zaman ileriye atar. Dünya hayatında insana mutluluk katar. Örneğin insan birinin yüzünde tebessüm etmesine sebep olsa bu bir sadakadır ve sadaka da ömrü uzatır. Din aslında mutluluğun temelidir.

Dinden kastınızın islam olmaması lazım.Gördüğüm kadarıyla tüm dinler garip bir şekilde inananlarına iç huzur ve güven veriyor. Aynı zamanda hayata tutunma isteğini ve umudu da arttırdığını gördüm. Bunlar halüsinasyonlar da olabilir

Yaşam tarzı, giyiniş , oturma ve kalkma , ahlak ve toplumun ne yönde baskıladığı neyse insanın hayatına o katılır ve din insana bağlılığı sadakati ayrıca önemseme duygusunu katar kurallar ve yasakları ayırt etmeyi eğriyi doğruyu tartmayı bir çok şeyi ayırt edebilmemizi sağlar insani duyguları da açığa vurur merhamet şevkat vs. her insanda bir şeye inanma ihtiyacı olduğundan din bu yönden de faydalar sağlıyor

En kısa ve öz bilgi bence bu olacaktır; Olman gereken gibi bir insan olmak zordur ve bunu din kolaylaştırır. Senin hayatına karışmaz bazı kişiler bunları’‘Din insan hayatını kısıtlıyor’’ gibi bir algı süzgecinden geçirip bize sunabilir fakat işin aslı şudur ki; din bireyin hayatını sadece daha sağlıklı ve daha yaşanılabilir kılar…

Hayatına nefes katar. Çünkü hayata neden geldiğini, nasıl varolduğunu, nereye gideceğimizi, ne yapmamız gerektiğini yani kısacası hayatın anlamı nedir sorusuna cevap verir ve hayata daha sıkı tutunuruz.

Dinin insanın hayatına kattığı birçok değer vardır, insan doğup yaşayıp ve belirli bir süre sonrada öleceği için bunlar hayatında bir sorgulama çerçevesindedir bu yüzden dinin hayatımızdaki yeri çok önemlidir, dünya ya boş yere gelmedigimizi bir sınavdan geçtiğimizi ve sonunda ölüp hesaba çekileceğimizi dinimiz sayesinde biliyoruz.

Dini inancımı bizlere huzur sağlık mutlukuk sevgi gerektiğinde para bolluk bereket kazandırmaktadır.Rabbim ne istersen benden iste demiştir.Dilediğimiz herşeyi Rabbimden isteme lüxune sahipken Allah kuluna muhtaç olmamamız gerektiğini biliriz dinimiz sayesinde

Samimi bir Allah korkusu, hesap korkusu insanı kötülük yapmamaya zorlar. Ama tabii ki din tek başına yeterli olmuyor. Dinin faydalarını görebilmek için insanların eğitilmesi şart.

1 Beğeni

Din bence hayata bakış açımızı değiştirir. Hayatı anlamlandırır ve ona göre yaşayıp ona göre amaçlar belirleriz. İnsana insan olmayı katar daha ne katsın. Ve bu dünyanın geçici olduğunu edebi dünyanın sonsuzluk içerdiğini hatırlatır ve çoğu sorumuzun cevabını verir bizlere.

Din, bireye manevi huzur verir. Mesela Müslümanlıkta kişiye hoşgörü katar, daha iyi bir kişi olma yolunda ilerlemesine katkıda bulunur.