Direksiyon sınavında sürüşe geçmeden önce öğrenciye hangi sorular sorulur? Neleri anlatması istenir?

Direksiyon sınavında sürüşe geçmeden önce öğrenciye hangi sorular sorular sorulur?

Neleri anlatması istenir?

2007 yılında ehliyet alırken araca biner binmez neden ehliyet istiyorsun diye sormuştu gözetmenler. Bende askere gideceğim belki lazım olur diye dedim. O kadar. Şimdi nasıldır bilemiyorum tabi.

Direksiyon sınavına girmeden önce motor içindeki silecek suyunun koyulması gereken yer, akünün nerede olduğu, motor yağının nereden kontrol edilebileceği, sileceklerin nereden çalıştığı, devir göstergesinin ne işe yaradığı ve nerde olduğu, bagajdaki reflektör, yangın söndürme tüpü ve ilk yardım çantalarının yerlerini ve ne işe yaradıkları hakkında sınav sorumluları bilgi isterler.

İlk önce aracın motor kısmıyla ilgili sorular soruluyor. Akünün yeri, yağ çubuğu gibi şeyleri göstermesi isteniyor. Daha sonra bagajı açıp reflektörü, krikoyu ve yedek lastiğin yerini soruyorlar. Lastiklerin basıncının kontrolü isteniyor. Araç dışı bu şekilde.
Araç içinde ise İlk önce ayna ayarlarının yapılıp yapılmadığına bakılıyor. Sınav müfettişi aracın kaç vites olduğunu, ekrandaki göstergelerin neler olduğunu soruyor. Mazot göstergesi, klima vs şeyleri soruyorlar.
Tüm bunlardan sonra aracı hareket ettirmesini isteyip güzergahtaki diğer sınav noktalarına gidiyorlar.

kapıyı açmanı isterler sonra ise motor yağının nerde olduğunu gösterirsin su durumunu gösterirsin

İlk önce güler yüzle karşılayıp slm ondan sonra kimlik kartı ve sınav kartı isterler

Direksiyon sınavından önce hoca arabanın başında öğrenciye arabanın kaputunu açtırır ve kaputun içinde olan birçok şeyin yerini ve ne işe yaradığını sorar.

sürücü adayına daha önce hiç araç kullanılıp kullanmadığı araç hakkında ne kadar bilgisi olduğu sorulur

Sınava başlarken önce senden kaput açmanı isteyecekler ondan sonra akü nerede, yağ nasıl kontrol edilir,antifriz nerede gibi sorular sorulur sonra kaputu kapatmanı isteyecekler ve lastikleri kontrol edip araca bineceksin araçta aynalarını ayarlayacaksın,koltuk ayarını yapacaksın,emniyet kemerini takacaksın ve sürmeye başlayacaksın

Sürücü kursunda sürüşe geçmeden önce öğrenciye yazılı sınav yapılır eğer geçer ise öğrenci direksiyon başına geçer.

Öncelikle araç sürüşüne girmeden kişiye yazılı bir sınav yapılır geçer ise direksiyon başına geçebilir.

Aracın motoru nerede, aküsü nerede, yangın söndürme tüpü nerede, silecekler nasıl çalışır, sinyal nasıl verilir, ilk yardım çantası nerede tarzında basit sorular sorulur. Başarılı bir şekilde bu sorulara uygulamalı cevaplar verildiği zaman kişi direksiyon başına geçer, aracı çalıştırır, sınav kaldığı yerden araç kullanımı ile devam eder.

Direksiyon sınavında lastik ile ilgili bilgiler, debriyaj fren ve gaz bilgileri nerede oldukları ne işe yaradıkları sorulur. Araba kaç viteslidir, akü nerededir, sinyal ve ikaz lambalarının nerede oldukları, yakıt göstergesinin nerede olduğu , kaput açma soğutma suyu alanı ile ilgili sorular sorulabilir. Lastik ile ilgili bilgilerde hava basıncının nasıl olduğu nasıl yapılması gerektiği gibi sorular sorarlar.

İlk önce araba motorundan başlar sormaya sonra birz kendinden bahset der dikkatini dağıtmaya çalışır eğer kafanı çevirip adamın yüzüne bakarak cvp verirsen Arabayı durdur ve sınavdan kaldın der

arabaya binbenden önce ilk kaputu açman istenir sonra sana akü,sigorta tablası,hava filitresi,radyatör yerlerini soylemen gerekir
daha sonrada arka bagaja geçip ordaki yangın söndürme tüpünü,ilk yardım çantasını,reflektörü,krikoyu,pijon anahtarını göstermen istenilir hada sonra arabanaın içine gecilir sonra emnıyet kemrını baglayıp koltunu ayarlayıp dıkız aynanını ve sağ da ve soldakı aynalarını ayarlayıp kontaği açıyosun sonra sana göstergedeki işikları ve devir saatini,hız göstergesini,harhalet gostergesini,yakıt ğöstergesını,akü lambası,yağ lamabasını vs.gostermen istenilur sonra teyıpı kılmaını ust aydınlatmalarını sıleceklerı farları kısa uzun selektor yapmanı ıstecek sonrsaından arbanı çaltır sinyalini ver kontrolu bişekilde parkurunu tamamla… ıyı sanslar :slight_smile:

Bu sene ehliyeti alan birisi olarak söylüyorum arabada 4 kişi oluyor birisi dizin kurstan eleman o da arkanıza oturuyor ama ilk olarak size ad soyad bilgileri soruluyor ardından gel motoru aç diyor sende sana öğretildiği gibi nasıl açma kurallarına uyarak motoru abilerimize sunuyorsun bana içindekileri say demişti bende baştan sona ne varsa söyledim yağ çubuğundan aküsüne vs her şeyi öğrenin çünkü bu ilk aşama sizin arabaya geçip kullanmanızı görmekten önceki evredir.Bu yüzden youtube da bu konuda çokça video vardır ben fazlasıyla seyrederek sınava girdim faydasını gördüm ehliyet varrr aa dostlar😎Neyse motor kısmında suyunu kontrol etmeyi unutmayınız o da bitti sonra tekeleri ayağımız ile kontrol ediyoruz arabaya geçiyoruz arabada aynaları koltuğu düzeltip kemerinizi takmayı unutmayın.Sür bakalım kelimesini duyunca gazlayabilirsiniz ehehe aman diyeyim sakince anahtarı takıp arabayı yavaşça kullanınız hıza ve okul yollarındaki dikkatinize dikkat ediyorlar.

Ad soyad sorulduktan sonra kursiyer aracın kaputunu açarak akünün yerini yağ koyma yerini ve su koyma yerini göstermelidir önce ön tarafta bunlar sorulur Arka tarafa geçincede işletmenin yeri kirikonun ilk yardım kiti reflektör ve çeki demirini göstererek onların yeri gösterilir.

Valla hocadan hocaya değişir ama genel olarak ilk ad soyad sorulur. Diğer şeyler hocaya kalmış.

Kaputu açtırıp akü,motor yerini ve yağ kontrolü yapmayı sorarlar. Bagajda istepne, kriko ve yedek lastik yerlerini sorarlar.

2016ı yıldındaki direksiyon sınvanını biliorum onada şu 10 soruyu soruyolar. lastik hava basını el ayak freni araç içi lambalar (ışıklandırma) arac içi gösterge panneleri (yag su hareket hız motor devri sinyal inkaz ışıklandırılması araç vites sayısı debriyaj fren gaz akünün yeri yakıt göstergesi direksyon kumandaları