Diş eti kanaması nedir? Diş eti kanaması niye meydana gelir?

Diş eti kanaması nedir? Diş eti kanaması niye meydana gelir?


Diş eti kanamaları,dişlerin çok sert fırçalanması veya protezlerin yanlış kullanılmasıyla meydana gelebilir. Günlük sorunların yanı sıra vitamin eksikliği gibi sorunlarda sebep olabilir. Bu gibi durumlarda uzmanlardan yardım aksak daha iyi olacaktır. En yakın hastaneye gidip ilgili doktor ile iletişime geçmekte fayda vardır.
Diş eti kanaması; Diş etlerin de aşırı derecede plak birikmesiyle meydana gelir. Plak birikimi sonucunda oradaki bakterilerin iltihaplanmasına neden olur ve kişinin sağlıksız diş etine sahip olmasına sebep olur. Diş eti kanaması sonucu soğuk ve sıcak içecekler tüketirken diş etlerin de sızlama meydan gelir. Yemek yerken diş etine baskı hissedilmesi gibi bazı sorunlarında ortaya çıkacaktır. Diş eti kanaması sorunun bir diğer nedenleri arasında sağlıksız beslenmede yol açar. İşlenmiş gıdalarda bulunan bazı bileşenler diş etlerini tahriş edebilir.
Diş eti kanaması tedavisi için dişlerin doğru fırçalanması ve diş eti kanaması bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklandığı için antiseptik gargara ile kanamaların oluşumunu engelleyebiliriz. Hassas dişlere sahip bireyler yumuşak uçlu diş fırçaları kullanabilirler.
Bunların yanı sıra diş eti kanaması sorunu daha ileri boyutta olan ve günlük yaşamı, yemek yemeyi ve ağız bakımını aşırı derecede zorlaştıran bireylerde birtakım ilaç tedavilerine başlanabilir… Bunun için ilaçlar, özel diş macunu, gargara ve ağrı kesiciler önerilebilir.
Doktorların önerisiyle doğru bir ağız bakımı ve diş eti kanaması sorununu çözebiliriz.

Diş eti kanamları eğer protezin yanlış kullanımı, yanlış fırçalama, kürdanla zarar verme gibi etkilerin dışında dişte aşırı derecede plak birikmesi ve bu birikim neticesinde gingivitis adlı bir bakteri plağının diş etlerinde iltihaplanma ve diş etinin kanamasına sebep olur. Bunun haricinde bir takım hastalıklarda diş eti kanamlaraına sebep vermektedir. Çoğu zaman doktor kontrolü sonucunda diş macunu ve çeşitli gargara lar ile hastalık düzeltilebilmektedir. Ancak uzun süren diş eti kanamalarında başka bir hastalığı aramak gerekir.

Diş eti kanaması, oldukça yaygın görülen ve pek çok farklı diş eti hastalığından kaynaklanabilen önemli bir ağız sağlığı sorunudur. Ağız ve diş sağlığının bozulmasının vücuttaki diğer organları da olumsuz etkilediği pek çok bilimsel çalışma ile gösterilmiştir. Bu nedenle başta diş eti kanaması olmak üzere diş çürükleri ve ağız hastalıkları mutlaka önemsenmeli ve tedavi edilmelidir. Diş etleri, ağız ve dişlerin altyapısını oluşturur. Diş etleri sağlıklı dişler için vazgeçilemez öneme sahiptir, bu nedenle de diş eti kanamalarının takip edilmesi gerekli durumlarda mutlaka bir uzman hekime gidilmesi önerilmektedir. C ve K vitamini eksikliğinde görülebilir, çilek, domates, biber, brokoli, ıspanak, tere gibi besinler tüketerek eksikliği giderebiliriz.

Diş eti kanaması genellikle düzenli fircalanmayan dislerde bir süre sonra meydana gelen bir rahatsızlıktır. Dislerde kötü bir görüntü olusmasına neden oluyor. Ayrıca bazen Diş kökundeki iltihaplanmalara bağlı olarak da görülebiliyor

Diş eti kanamaları bir çoğumuzun çok şikayetçi olduğu konulardandır. Bu sebeple dişlerimizi özenle korumalı ve daha çok küçük yaşlardan itibaren diş fırçalama alışkanlığını kazanmalıyız. Tabi her üç ayda bir mutlaka diş doktoruna dişlirimizi gösterip, muayene olmalıyız. Diş eti kanamasından en büyük sebebi; tatar adı verilen diş taşlarıdır. Dişlerin adasına ve diş eti ile dişin dip kısmına yerleşen bu oluşum zamanla sert bir tabaka oluşturur ve dişimizi fırçalamak istediğimizde, ya da kürdan kullanırken, birden kanama meydana gelir. Bu sebeple diş taşı oluşumunu engelleyen paradontax diş macunu kullanılmalıdır. Tabi diş eti kanamasının birbirlerine sebebi de diş eti çekilmesidir. Yani diş etinin dişin köküne doğru çekilmesi, diş etinin kanamasına sebep olur. Bilinçsiz şekilde kullanılan kürdan, iğne ya da benzeri cisimler de diş eti kanamasna sebep olur. Ayrıca diş tipine uygun diş fırçası kullanılmaması da diş etini kanatır. Ve tabi bir de diş etindeki hastalıklar diş eti kanamasının sebebidir. Şeker hastalığı da ayrı bir etkendir.

Bakımsız dişlerde görülür doktora başvurun

Diş eti kanamaları,genellik ile dişte bir sorun olduğunda meydana gelen kanamalardır,diş eti kanamaları dişte sorun olduğuna işaret eder,bekletmeden diş doktoruna gitmekte fayda var,daha sonrası diş kayıplarına neden olmaktadır.

Dişlerin yanındaki dişleri tutan etlerin genelde diş fırçalarken kanamasına diş eti kanaması denir. Bu kanamalar genelde diş problemi olan kişilerde olur ya da kan hastalığından kaynaklanan sebeplerden olmaktadır.

Dişlerin diplerini tutan dokuların diş fırçalama esnasında tahriş olup kanamasına diş eti kanaması denir. Diş fırçanız çok sertse ve dişlerinizi yanlış bir açıyla fırçalıyorsanız diş etleriniz kanayabilir.

Gereken temizlik, mineral ve vitaminleri almadığımız zaman diş etlerimizde oluşan rahatsızlıktır. Vitaminler içinden en çok C vitamini eksikliğinden de kaynaklanmaktadır. Dişlerimizi düzenli olarak fırçalamadığımız zaman meydana gelebilir. Sağlıklı bir diş eti bir fırça darbesiyle kanamaz eğer sağlıksız bir etine sahipseniz kanması çok kolay olacaktır. En önemli nedeni gingivitis yani diş eti iltihabıdır. İltihap genellikle sistemik bir sorun yoksa kolayca halledilebilir. Daha yumuşak bir diş fırçası kullanarak iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.

">

Vitamin eksikliği veya bazı hastalıklar sebebiyle diş eti kanaması olur. Çoğu zaman sert diş fırçaları da diş eti kanamalarına sebep olmaktadır.

Diş eti kanaması dişlerimizi sert fırçalarken ve diş etlerinin üzerinide fırçalarken olur, ama bunun zararı yok diye biliyorum, bana bir diş doktoru söylemişti, diş etlerinin kanaması iyidir, hatta dişlerini fırçalarken diş etlerini kanat sürekli iyi gelir diye söylemişti, diş etlerinde iltihap falan varsa kanla birlikte akarmış buda dişleri daha sağlıklı yapıyormuş.

Dis etinin kanamasi agiz hastaliklari.bazi dis macunlari dis eti kanamasina sebep oluyor ama dis eti enfeksiyonu kanamaya yol aciyor. Dis eti nin yukariya kacamasina da sebep bilinmeyen faktorlerden dolayi bazilari diyor ki yemene icmene dikkat etmezsen enfeksiyon olur. Vb.vb.

Ağız hijyeninin yetersiz olması: Diş fırçalama, diş ipi ve temizleme gargaralarının kullanımı gibi işlemlerin düzenli ve yeterli yapılmaması, ağız ve dişlerin temiz tutulmaması sonucunda dişlerde saydam bir tabaka halinde oluşan bakteri plağı, diş eti kanaması başta olmak üzere ağız ve diş sorunlarına yol açar. Bir de A C ve K vitaminleri eksikliginden dolayi olusur.

DİŞ ETİ KANAMASI NEDİR? Diş eti kanamalarının ana nedeni diş eti çizgisinde plak birikmesidir. Bu, gingivitis veya iltihaplı diş etleri olarak adlandırılan bir duruma yol açar. Plak, tartar içine sertleşince kanamaya ve periodontitis olarak bilinen daha gelişmiş bir diş eti ve çene kemiği hastalığına yol açar.

Biraz ağrılı bir sağlık sorunu diyebiliriz genellikle dişlerimizi fırçalarken kanamalar ile ortaya çıkar fakat kimse ciddiye almaz biz yine de tedbir amaçlı dişlerinizi düzenli fırçalayıp sakin bir şekilde temizlersek kanamalar azalabilir