Dışarıda yenilenler evde yapıldığında aynı tadı vermesi için ne yapılmalıdır?

Dışarıda yenilen yiyecekler evde yapıldığında aynı lezzeti verir mi? Aynı tat için neler yapılmalıdır?


1 Beğeni

Eve oduncu fırını alsak mis gibi her şeyi yaparız ama en mantıklısı aşçı bir koca bulmak.

1 Beğeni

Her markanın kalıplaşmış belli tatları var. Bu yüzden ne olursa olsun aynı tadı evde bulabilmem mümkün değil. Ama elbette az da olsa bir benzerlik söz konusu olabilir.

1 Beğeni

Çok zor dışarda yediklerinde katkı maddeleri var

Tatlandırıcı malzemeler konulabilir. Hazır gıda sosları karıştırılabilir. Bunların haricinde aynı tadı yakalamak zor.

Anı lezzeti vermez, bir yiyecekten aldığımız tadı o anki ruh halimiz, yemeği yediğimiz mekan gibi birçok şey etkiliyor.

1 Beğeni

Eğer biraz bile olsa elinizin lezzetine güveniyorsanız tariflere bakarak aynı olmasa da yakın lezzetler yakalamanız mümkün.
Mesela ben tavuk dünyasın’da yediğim köri soslu tavuğun aynısını evde yaptım daha iyi oldu diyebilirim sadece özveri lazım yemek yaparken sürekli uğraşman lazım güzel olması lazım yoksa bir şeye benzemez

1 Beğeni

Dışarıdaki yiyecek ve içeceklerde tatlandırıcı gıda takviyeleri mevcut bunlar bu yüzden değişik bir tat veriyor insana.

1 Beğeni

Dışarıda yenilen yemekler evde yapılan yemeklere göre daha lezzetli gelir.Çünkü dışarıda çeşitli ve farklı baharatlar,sosolar v.s kullanılır.
Evde dışarı yemeklerine benzer bir tad elde etmek için;

dönerde kullanılan sos - Google'da Ara
Farklı baharatlar kullanılarak da evde yaptığımız yemekleri dışarı yemeklerine benzetebiliriz.
">
Veya farklı yağlar kullanarak da benzetebilir.Palm yağı gibi yağlar kullanıyorlar.Bu yağları bulmakta zor olabilir.Ayrıca bu yağlar sağlığa da zararlıdır.Ya da farklı et kullanıyorlardır.Ama tabiki yine de ne kullandıklarını bilmediğimiz için tam olarak tadı benzemeyebilir.Ev yemekleri daha sağlıklıdır dışarıya göre.Bu yüzden dışarı yemeklerini ev yemeklerine tercih etmeliyiz.

Dışarıda yenilenler genelde Çin tuzuyla yapılıyor ama bu besin oldukça zararlı, bu yüzden tamamen aynı tadı yapmamız pek mümkün olmuyor.

Belki de dışardaki yiyeceklere verdiğimiz para yüzünden güzel geliyorlardır.

Tam tarifini bilmek gerekiyor bence, tam tarife uygun yapınca aynı lezzet ortaya çıkıyor

2 Beğeni

Ölçü bu konuda önemlidir eğer ölçüleri ve malzemelerin kalitesine uyarsanız aynı tadı hatta belki daha iyi bir tat yakalayabilirsiniz.

3 Beğeni

Dışarıdaki yiyecekler asla evde yapılanlarla aynı tadı vermez. Çünkü dışarıda yapılan yemeklerin içinde türlü türlü katkı maddeleri vardır. Bunları da herkesle paylaşmazlar. Her markanın kendine göre tarifleri vardır mesela. O yüzden evdeki yemeğin aynı olması mümkün değildir, ama daha lezzetli olması mümkündür.

2 Beğeni

Evde yapılan yemekler ve dışarıda yapılan yemeklerin arasında dağlar kadar fark vardır. Çünkü aynı malzemeler kullanılmıyor dışarıda yapılan yemekler daha özel soslarla özel baharatlarla hazırlanıyor. Bu nedenle de dışarıda yediğimiz yemekler evde yediğimiz yemeklerden daha tadı güzeldir.

2 Beğeni