Disk bölümleme nedir?

Disk bölümleme nedir?

Disk bölümleme nasıl yapılır?

Kısaca açıklayınız.

Bilgisayarlarda bellek potansiyelleri vardır. Bu bellekleri bölerek ayırabiliriz. Bu şekilde sistem dosyalarını bir yerde kişisel dosyaları bu şekilde ayırabiliriz.

Üzerinde işletim sistemi yüklü olan herhangi bir bölüme “birincil” bölüm adı verilir. Disk üzerinde bulunan ana önyükleme kaydı (MBR) en fazla 4 tane birincil disk bölümüne izin verir. Birincil bölümün maksimum 4 tane olması sayesinde, bilgisayar başlatıldığında daha önce kurulan 4 adet işletim sisteminden seçim yapılabilir. Aynı disk üzerinde aynı anda 4 birincil bölüm tanımlanıp, 4 adet farklı işletim sistemi kurulabilir fakat açılışta sadece bir tanesi “etkin” olarak seçilebilir. Bilgisayarın açılışta varsayılan olarak önyükleme yaptığı bölüm “aktif bölüm” olarak ifade edilir.

Disk bölümleme; diski işletim sistemi kurulumuna hazır hale getirmek anlamına geliyor. Tıpkı bir tarlanın sınırlarının belirlenmesi ve ürün ekmek için sürülmesine de benzetilebilir. Örneğin, diske Windows işletim sistemi kurulacaksa; Windows’un tüm dosyalarını yüklemek için sabit disk sürücüsü üzerinde bir alan tanımlanması gerekiyor. Windows işletim sisteminde bu alana birincil bölüm adı verilir ve “C” sürücü adı ile tanımlanır.

Günümüzde işletim sistemleri, yukarıda tanımlanan disk bölümlemelerini baz alarak, ek yenilikler geliştirmiştir. Örneğin, Windows 10 işletim sistemi kurulumu yapılırken, aynı zamanda otomatik olarak kurtarma bölümü de oluşturulur. Bu sayede, “C” sürücüsüne kurulumu yapılan işletim sisteminde bir sorun olursa, bu kurtarma bölümünden sorunu çözmek için işlemler yapılabilir

Disk bölümleme her bilgisayarda olduğu gibi bir bellek vardır bunlar 1tb 500gb 250gb vs. bunları da kendi içlerinde ayrılıp bilgisayarımız da buna göre bölümleme yapabilir.