Diyabet Hastalarının Uzak Durması Gereken Besinler Nelerdir?

Diyabet hastalarının uzak durması gereken besinler nelerdir?

Başlıca uzak durması gereken besin şekerdir.Bunun yanı sıra hamur işlerinden de uzak durulması gerekmektedir. Ayrıca pirinçten de uzak kalınması gerekir .

Cok sekerlı yada hamur ısı bu tur yıyecekler cok rısklı ve tehlıkelıdır.

Şeker ve şeker içeren besinler, unlu, nişastalı tüm ürünler, pirinç, makarna ve bakliyatlar (barbunya hariç), kuru soğan, patates, havuç gibi şeker oranı yüksek sebzeler, karpuz, kavun, üzüm, incir gibi şeker oranı yüksek meyve ve meyve kuruları kesinlikle uzak durulması önerilen gıdalardır. Bunun yanında, ölçülü tüketilebilecek yiyecekler (günlük en fazla yarım elma, yarım armut gibi) de bulunmaktadır. Alkollü içecekler, şeker içeriklerinden dolayı kesinlikle uzak durulması gereken içeceklerdir. Süt ve süt ürünleri de (içeriklerinde bulunan laktoz bir şeker olduğundan) uzak durulması istenen içecekler arasındadır.

Uzak durması diye bir şey yok her şeyi dozunda tüketmelidirler onun dışında onlar da çikolata makarna pilav vs yiyebilirler

Diyabet hastalığı çok ciddi bit hastalıktır aslına bakılırsa. Ama Türkiye 'de çoğu insan bu hastalığa dikkat etmeyerek diyabet diyeti yapmamaktadır. Kan şekerini ani yükselten örneğin; pirinç, tatlı, hamur işi ve aşırı meyveden uzak durmamalılar ama basta da dediğimiz gibi diyet şekline dönüstürürlerse hepsinde belli ölçüde yiyebilirler.

makarna pirinc tatlı kola ekmek vb şeylerden uzak durması lazım

Diabet hastaları; şeker, un mamüllerden kızarmalardan, fast food ürünlerinden , pirinç ve gazlı içeceklerden uzak durmalıdır.

3 beyaz uzak durmak gerekli un şeker tuz

bal beyaz ekmek un tuz şeker üzüm şeker oranı yüksek olan besinllerden uzak durması lazım