Diyarbakır’da 20 milyon dolarlık yatırımın temeli atılıyor.

image">image

Diyarbakır Belediyesi tarafından ““yap işlet devret”” modeli ile uygulamaya konacak olan ve günlük ortalama 1.475 ton atığın elektrik enerjisine dönüştürüleceği, EKAY Projesi’ne 1 Nisan 2021 tarihinde başlanacak.

Yıllardır Diyarbakır ve çevre ilçelerinde toplanan bütün çöp atıkları Siverek Şanlıurfa yolu kıyılarında toplanıyordu, çöpleri yakıp kül haline getirdiğide çöpler yakılana kadar baya zaman alıyordu. O zamana kadar o çöplerden dolayı etraftaki köyler; sinek, böcek gibi haşeratlardan dolayı çok rahatsız oluyorlardı. Çöpleri yakma sırasına gelince de etraftaki bütün köyler duman kokusundan dışarı çıkamıyorlardı, köydeki doğa havası kirli havaya dönüşüyordu, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi bu projeyi hazırlayarak etraftaki köylerden ilçelerden de çöpü toplayıp enerji haline dönüştürecek farklı yerlerde kullanılacak bu konu hakkında düşünceleriniz nelerdir?

keşke tüm şehirlerde böyle uygulama yapılsa dogamiz daha az kirlenir

Vayy güzelmiş bu, hayırlı olsun Diyarbakır’a güzel bir proje olmuş beğendim. :joy:

Doğu illerimize bu şekilde yatırımlar yapılması gerekiyor.Yıllardan beri pkk yüzünden bu yatırımlar gecikti.

gerçekten iyi bir uygulama keşke tüm illerde uygulama olsa güzel olurdu

Doğunun en güzide şehirlerinden birisidir Diyarbakırın ve çevre illerin gelişimi açısından çok faydalı olacaktır malum olayların yaraları da sarılmış olacaktır.

Güzel olmuş inşallah diğer tüm şehirlere de bu uygulamayı yaparlar.

Diyarbakır şehri için güzel bir gelişme. Umarım diğer tüm şehirlerde uygulanır.

İnşallah bitirilir ülkede bu tarz yatırımların bir çoğu yarım kaldı sonuçta

inşalah ülkemize yararlı bir yatırım olur

Güzel bir proje diyarbakıra ve ülkemize hayırlı olsun umarım fayda ve yarar sağlar.

Gerçekten çok güzel bir proje olmuş tebrik ediyorum kendilerini. Umarım bir çok yeri örnek olacaktır ve başka yerlerde de bu proje uygulanmaya başlayacaktır diye umut ediyorum.

Hayırlı uğurlu olsun karlı bir proje gibi görünüyor. Diyarbakır için en iyisini diliyorum.

Hem çöp sorununa çözüm olması hem de bölge halkına iş imkanı sunacak olması açısından güzel bir proje. Doğu illerimizin en önemli eksikliklerinden olan yatırımlar yapılarak oradaki gençlere iş imkanı sağlanmalı.

Yani cidden güzel bir şey umarım ülkemize ve milletimize yararları dokunan bir proje olur. Fakat sadece bu yapılan çalışmalarda yap işlet ve devret şeklinde yapılmasından rahatsız oluyorum çünkü bizim kendi imkanlarımız var ve bu imkanlarımız ile bu çalışmaları yapabileceğimizi düşünüyorum ve başkalarına yaptırmak kötü oluyor.

Diyarbakır için çok güzel bir şey bu sayede Diyarbakır da hem enerji üretilecek hemde çevre temiz kalacak inşallah projenin bitimi çok uzun sürmez.

Hayırlı olsun böyle bir proje. Keşke ülkemizin her yerinde böyle projeleri görsek…