Doğada bulunan kirlilik çeşitleri nelerdir ?

Doğada bulunan kirlilik çeşitleri nelerdir ? Bu kirlilik çeşitlerinin insan sagligi üzerindeki etkisi nedir ? Bilgi verebilir misiniz?

Çevre, hava, su kirlilikleri insan sağlığını, nefes alırken, yüzerken, su içerken gibi faaliyetler yaparken olumsuz etkiler.

Doğada bulunan kirlilik çeşitleri, hava kirliliği, su kirliliği, toprak kirliliği, trafik kirliliği, gürültü kirliliği, görüntü kirliliği insan oğlu olarak bütün kirliliklerin tek sebebi biziz.

Doğada bulunan en çok kirlilik herkesin bildiği gibi hava kirliliği,su kirliliği ,doğa kirliliğidir bunların önüne geçmek gerekir Hava kirliliği: taşıtların zararlı atıkların havayla karışması Su kirliliği : zararlı kimyasal maddesi ve yakıt ve çöp ve benzeri şeylerin karışması canlılara zararlı olması durumudur. Doğa kirliliği :Çevre park bahçe tasıt yollarına çöp pislik poşet atıp kirlenmesi sonucu oluşur.

Doğada bulunan kirli çeşitleri şunlardır hava kirliliği gürültü kirliliği ses kirliliği çevre kirliliği ve bunun gibi birçok kirlilik sayabiliriz. Bu kirliliklerin sebebi de tabii ki biz insanlarız. Örneğin hava kirliliğinde bacalardan çıkan dumanlar fabrikalar ve egzoz dumanları çok etkilidir.Hava kirliliği olduğu zaman Bütün canlılar etkilenir.

Su kirliliği, hava kirliliği, çevre kirliliği ve birçoğu. Bunlara sebebiyet verenlere büyük cezalar verilmeli. Bu sorunlar ortadan kaldırılmalı. Çünkü bu sorunlar olduğu sürece bütün canlılar büyük hasarlar görüyorlar. İnsan ömrü gitgide kısalıyor. Bunun önüne geçilmesi gerekiyor.

Doğada birden fazla birsürü çeşide kirlilik var mesela fabrika dumanları atıklar zararlı gazlar parfüm gibi dahada çoğalta biliriz


Öncelikle su kirliliği,Hava kirliliği, gürültü kirliliği bu kirlilikler çokça yaygınlaştı. Bu kirliliklerin önüne geçilmesi gerekir .

doğada bulunan kirlilik çeşitleri tamamen insanın kendisidir çünkü tüm bu kirliliğin sebebi insanoğludur.

 • Hava Kirliliği: Atmosfere gaz, koku, duman gibi kirleticilerin çok fazla karışması ile insan sağlığı tehlikeye girecek seviyeye gelirse hava kirliliği oluşur.
 • Su Kirliliği: Suyun niteliğinde ölçülebilecek oranda bozulmalar yaratacak zararlı madde karıştıysa su kirliliği oluşur.
 • Toprak Kirliliği: Toprağın özelliklerini bozup, veriminin düşmesine neden olan her olay toprak kirliliğidir.
 • Gürültü Kirliliği: İnsanları rahatsız eden ve hoşlarına gitmeyen tüm sesler gürültü kirliliğidir.
 • Görüntü Kirliliği: İnsanların görebildiği alanlarda rahatsız olmalarına neden olan her şey görüntü kirliliğidir.
 • Işık Kirliliği: Özellikle insanların ve yerleşim yerlerinin artmasından sonra çok fazla aydınlatma kullanılıyor. Bu aydınlatmalara nedeniyle gökyüzüne çok fazla ışık yayılması ışık kirliliğine neden oluyor.
 • Hava kirliliği, su kirliliği, görüntü kirliliği,gürültü kirliliği, ışık kirliliği. Hepsi de sağlığımızı olumsuz etkiliyor.

  Toplumumuzda sıkça görülen kirlilikler; Hava kirliliği, su kirliliği, toprak kirliliği, gürültü kirliliği, görüntü kirliliği, ışık kirliliğidir. Hava kirliliği kişilerde solunum gibi rahatsızların ortaya çıkmasını sağlar. Su kirliliği özellikle fabrikaların yağ ve atık atması ile oluşur ve sular karışırsa insan sağlığını özellikle tehdit eder. Gürültü kirliliği özellikle trafikte bulunan ses kirliliğidir kişiyi rahatsız eder. Görüntü kirliliği özellikle büyük şehirlerde olur çöp atılır ve kirlilik oluşur. İnsanın görebileceği alanlarda rahatsız olduğu her şey görüntü kirliliğidir.Toprak kirliliği,toprağın özelliklerini bozup, veriminin düşmesine neden olan her olay toprak kirliliğidir. Bu tür kirlilikler insan hayatını tehdit eder.

  doğa dedigimiz üç şeyden oluşur bunlar toprak hava ve sudur insan bu üçünede muhtaç yaşar havadan oksijen alır hava kirliliği akciğer ve kanser gibi hastalıklara yol açar topraktan besin alırız toprak kirliliği yüzünden topraktan verim Ali namaz veya sağliksiz besinler oluşur buda insanı olumsuz etkiler su kirliliği salgın hastalıkları en çok yayan unsurdur yaşam gereği suya ihtiyaç duyarız ve suyun kirlenmesi insanın sonunu getirebilir.

  Örnek

  Hava Kirliliği

  Isık kirliliği

  toprak kirliliği

  trafik kirliliği

  gürültü kirliliği

  Doğada bulunan kirlilik çeşitleri, hava kirliliği, su kirliliği, toprak kirliliği, trafik kirliliği, gürültü kirliliği, görüntü kirliliği bunu suçlusuuda biziz duyarsızıs vicdansızıs zararlı da baya var nefes darlığından kansere umarım bir an önce farkına varıp bunlara son veririz

  İnsanın yaşadığı ve dokunduğu her yerdir, hava su toprak ses gibi kirlilikler