Doğalgaz faturasının düşük gelmesi için neler yapılmalıdır?

Doğalgaz faturasının düşük gelmesi için neler yapabiliriz?

Evin öncelikle yalıtımı yapılmış olmalı. Dış yalıtım yani. Ardından orta kattaysanız üst ve alt komşularınızın da tüm evini ısıtıyor olması gerekiyor ki sizin evin de ısısı sabit kalabilsin. Yani komşularınızın da evini ısıtması gerek. Ardından eğer tek bir odada oturacaksanız diğer odaları ısıtma greği duymuyorsanız o zaman tek odayı açmalısınız diğer petekleri kapatın ama diğer odaları açmazsanız da muhtemelen aynı fiyat gelir çünkü soğuk odalar ısıyı emer. Birde gazı aç kapat yapmamalısınız ki sabit yanması lazım yoksa ısıtmak için çok daha fazla enerji yakar. Petek içindeki suyun da temiz ve taze olması gerekiyor. Petek bakımını yaptırmalısınız. Kombinize de elbette. Bir usta çağırıp bakımınıyaptırın.

Eğer evde yalıtım malzemesi yoksa evle birlikte dışarıdaki havayı da ısıtmış olursunuz. Yalıtım işte bu kadar önemli bir şey. Bir de nasıl olsa evde değiliz diye tamamen kapatmak da iyi değil. Sonra ev buz gibi oluyor, tekrar ısıtmak için daha fazla enerji gerektiriyor. Varsa alt ve üst komşuların da evlerini sıcak tutmaları sizin evinizdeki faturayı da etkileyecektir.

Öncelikle evin yalıtımı yapılmalıdır. Odalarda kapılar kapatılarak çalistırılmalıdır. Aç kapa yapılmamalıdır. Çünkü daha fazla elektrik tüketimine ve enerjiye sebep olmaktadır.

Bir ev içinde ideal oda sıcaklığı 18 derece ila 21 derece aralığındadır. İdeal oda sıcaklığını kombi ile tesisattaki suyu ısıtarak sağlarız ve oda sıcaklığımız işte 18 ila 21 derecede kalması için kombi tesisattaki suyu çok daha yüksek ısılarda çevirir! Ev ortamınızda ideal oda sıcaklığındayken kombinin sıcak su çıkış borusuna gidip bir dokunun eliniz bile yanar… Ben akşam uyurken hem ev hemen soğumaz hem de nasılsa üstümü örtüp yatıyorum diye sadece kombiyi maksimum yarım kısıyorum, sabah uyandığım zaman tekrar oda sıcaklığını 21 dereceye getireceği kademeye getiriyorum, elimi yüzümü yıkarken çayım demlenene kadar zaten ev hızlıca 21 dereceye çıkıyor. İşe gideceksem evden çıkarken bu sefer kombiyi yüzde almış ila yetmiş oranında kısıyorum… Eve gelince de kıstığım oranda geri açıyorum! Yani tesisattaki suyu hiç soğutmuyorum! Mesela bir hafta veya üç gün bu eve uğramayacaksam yüzde seksen oranında kısıyorum! Ha bir ay evden uzak kalacaksam kapatıp çıkıyorum!

Çünkü neden tesisatı sıcak tutuyorum? Tesisat akşamdan sabaha bile tamamen soğursa her kombiyi açışımda tüm tesisat ve kalorifer petekleri ısınana kadar üç beş katı yakıt gidecek! Samimi olduğum bir komşum var, sabah işe giderken kombi kapatanlardan bunu bir tasarruf sanıyor ve her bize gelişinde “yav senin ev daha sıcak, faturan kaç lira geliyor” diye sorup duruyor… Bir tek kombi markamız ayrı, yav ben ısınamıyorum sana nasıl daha az fatura geliyor diye hayıflanıp duruyor. Anlatıyorum ama üşengeçliğinden midir nedir, ya da evden çıkarken kombiyi kapatmak psikolojik olarak mı hala tasarruf yaptığını düşündürüyorsa yapmıyor.

Hani ayda en az iki hafta filan annem de bende kalır, o evdeyken işe gitmeden önce uyanınca kombiyi de kısmıyorum! Muhtemelen ay boyunca hiç kısmasam bile bahsettiğim komşudan daha düşük fatura gelir.

Doğalgaz faturasının düşük gelmesi için odalarda bulunan doğalgaz ısıtıcılarının hepsinin açılması gerekir ve normal bir sıcaklıkta tutulması gerekiyor, doğalgaz yanarken kapılar ve camlar açılıp ısıyı dışarıya kaçırmamak gerekir yoksa doğalgaz soğuyan ortamı ısıtmak için daha fazla çalışır ve enerji harcar böyle olunca fatura yüksek gelir.

@“KOSTEN”#p1300476 Yerinde kullanmak

Doğal gaz yakarken sık sık aç kapa yapılmamalıdır. Yapılırsa yüksek fatura gelebilir. Derecesi iyi ayarlanması ne az ne de fazla, tasarruflu kullanılmalı. Doğalgazı açıkken pencereler açık kalmamalıdır. Oda sıcaklığı düştüğünden kapalı kalmalıdır.

En fazla üç peteği çalıştır. Su derecesi en fazla 40-45 derece olmalı.Kombiyi sürekli açıp kapatma devamlı çalıştır. Kombini her yıl düzenli olarak bakım yapılmalı petek temizliği yapmalısın.

Doğalgaz faturasının düşük gelmesi için yapabileceğimiz işlemlerin başında her sene muntazam kombi bakımını yaptırmamız gerekiyor. Kombiyi ılık sıcaklığa ayarlayıp sürekli çalıştırmak ve mümkün olduğu kadar kapamamak gerekmektedir. Ayrıca kombi çalışırken kapı ve pencere açmamamız lazım. Evin ısı yalıtımlı olması doğalgaz faturalarının daha düşük gelmesini sağlar.

Doğalgaz faturasının düşük gelmesi için önce evimizi izole etmeliyiz, evde üfleyen camlar yada kapanmayan kapılar varsa bunları tamir etmeliyiz yada yatırmalıyız. Daha sonra evi 24 saatin ne kadarını evimizde kalıp kalmadığımızın tesbitini yapmalıyız bireysel kombi kullandığımızı farzedersek evimizde kaç kişi yaşadığı bunların hepsi doğalgaz faturasını etkileyecektir. Evimizin cephesi, kaçıncı katta bulunduğu, dış cephe montolalamasının olup olmadığı faturamı a etki eder. Diyelimki bireysel kombi, 3 kişilik bir aile, ara kat, güney cephe ve dış cephe montolamasının yapılı olduğu bir daireden bahsedersek kombiyi sabit bir ısıda dışarının ısısına göre düşürüp artırmalıyız. Bir kapatıp bir açmamalğyız, böylece kombiyi ekonomik bir şekilde kullanmış oluruz. Fatura cebimizi yakmaz. Bunun yanında her yıl kombimizin ve peteklerimizin yetki belgeli bir serviste bakımını yaptırırsak buda faturamızı düşürür.

tasarrufa gitmeliyiz yada yakmamalıyız

Evin yalıtımı olmalı ve dogalgazlar güzelce kışa girmeden temizlenmeli . Böyle olmadığı durumlarda eviniz ısınmaz ve yüksek derece yakmak zorunda kalırsınız . Güneşli havalarda da doğalgazı yakmamak ve gece yatarken kapatmak da tasarruf sağlayacaktır .

Ben evimi almadan önce bana pencerelerde ısı izolasyonu olduğunu ve bu sayede minimum her ay %3 tasarruftan bahsetmişlerdi. özellikle radyatörlerin üstüne ne olursa olsun ıslak elbise koymamak gerekiyor, her kış geldiğinde bakımları yapılmalı ve sıkıntısı varsa usta çağırabilirsiniz.

Öncelikle binada ısı yalıtımının bulunması çok önemli. Eğer bina olarak yaptırılmamış ve bunun için karar alınmadıysa, evin içinden ısı yalıtımı yaptırılabilir. Daha sonra peteklerin temizliği çok önemli. Her sene olmasa bile iki üç senede bir kesin yaptırın. 300-400 lira ona mı vereceğiz şimdi diye düşünmeyin. Sizden çıkacak 300-400 tl kış boyunca 700-800 tl, bin tl fatura ödeyip de ısınamamaktan iyidir. Ayrıca petekler ısıyı daha iyi vereceğinden, hem dereceyi o kadar yükseltmezsiniz hem de faturada daha düşük bir tutar gelmiş olur.

bu konu herkesinde bildiği gibi bi kere binanın yalıtımlı olması gerekli yalıtım yoksada peteklerin önü açık olmalı ve ısıyı evin içine geçmesini engellememesi gerekir vede bütün odaların kapı ve pencerelerinin kapalı olması gerekir

• 1. Öncelikle doğalgaz tesisatının sertifikalı bir firma tarafından yapılması gerekmektedir.
  • 2. Engeller kaldırılmalı, sistem etkin ve verimli çalışmalıdır.
  • 3. Kombi, kış mevsiminden önce yetkili servis tarafından kontrol edilmelidir.
  • 4. Kombinin evin veya işyerinin büyüklüğüne göre seçilmesi gerekmektedir.
  • 5. Kazan balkonda ise sıcak tutulmalı ve antifriz ilave edilmelidir.
  • 6. Yılda bir kez kullanılan kombinin bakımı, ekipmanın uzun süre kullanılmasına yardımcı olur ve verimli bir şekilde kullanılabilir.
  • 7. Yoğuşmalı kombi daha fazla tasarruf sağlayabilir.
  • 8. Ortamdaki ısı dağılımını sağlayan radyatörlerin önüne mobilya, saksı ve çamaşırhane konulmamalı, radyatörlerin üzeri perde ile kapatılmamalıdır.
  • 9. Isı kaybını önlemek için radyatör ile duvar arasına yalıtım malzemeleri eklenmelidir.
  • 10. Pencereye bir film tabakası yapıştırın ve soğuk havanın girmesini ve ortamdaki ısının yayılmasına önlemek için panjur kullanın.
  • 11. Yetkili bir tesisatçı 2 yılda bir radyatörü temizlemeli ve suyu tahliye etmelidir.
  • 12. Tercih edilen termostatik vana, oda sıcaklığının istenilen seviyeye ayarlanmasına yardımcı olur.
  • 13. Kombine kombi, radyatöre gerekli sıcaklıkta sıcak su geçişini azaltarak işi azaltabilir, böylece aşırı enerji tüketimini önleyebilir.
  • 14. Termostatın sıcaklığını 1 derece daha düşük ayarlamak, maliyetin yaklaşık %5'ini azaltabilir.
  • 15. Evden çıkarken kapatmak yerine kombiyi sabit sıcaklıkta tutun, bu da kullanımı daha ekonomiktir.
  • Evde yalıtım olması gerekiyor ama zaten doğalgaza devamlı zam geldiği için ne yapılsada pek faydası olmaz.

Düşük ayarda yakarsanız bir nebzede olsa fatura daha düşük gelebilir. Yalıtım sistemi olan evler bu konuda daha sistematiktir. Çünkü daha kolay ısınır.

bir sürü yanıt okudum ancak kimse merkezi sistemden bahsetmemiş.Ben merkezi sistem olan bir binada yaşamayı tercih etmenin bir avantaj olduğunu düşünüyorum çünkü herkes doğalgazı yakmak zorunda yani alt ve üst komşularınız fatura az gelsin diye dereceyi kısarak sizi mağdur durumda bırakamaz ve sadece ev yerine tüm apartman ısınır ve dolayısıyla ev kolay kolay soğumaz.