Doğru nefes alma teknikleri nelerdir?

Doğru nefes alma teknikleri nelerdir? Doğru nefes alıp vermenin püf noktaları nelerdir?
image">image

Nefes almanın en sağlıklı yollarından biri diyaframdan nefes almaktır.Diyaframdan sürekli nefes alıp vermek oldukça zordur ve pratik ister.Diyaframdan nefes alıp almadığınızdan emin olmak için elinizin birini göğsünüze diğerini ise göğüs kafesinin altına koyun.Normal nefes aldığınızda alttaki eliniz hareket edecektir fakat diyaframdan nefes aldığınız zaman üstteki eliniz alttaki elinize nazaran daha çok hareket edicektir.Bu diyaframdan nefes alınca gerçekleştilir ve normal nefese göre daha faydalıdır.

Göbek nefesi

 • 1. Rahat bir pozisyonda oturun veya yatın
 • 2. Bir elinizi karnınızın hemen üzerine, diğer elinizi göğsünüzün üzerine koyun.
 • 3. Burnunuzdan derin bir nefes alın ve karnınızın elinizi dışarı itmesine izin verin
 • 4. Islık çalıyormuş gibi büzülmüş dudaklardan nefes verin
 • 5. Bu nefesi 3 ila 10 kez yapın
 • 1) Ayağa kalkın

  2) 4 saniyelik derin bir nefes alın

  3) 4saniye bekleyin

  4) 4saniyede tüm nefesinizi verin

  en doğru nefes tekniği burundan yaklaşık 4 saniyelik derin bir nefes almak ve bu nefesi yaklaşık 8 saniyede yavaş yavaş ağızdan bırakmak. Bu teknik hem sakinleşmenize yarayacaktır hem de burundan aldığınız için mikrop toz gibi taneciklerin burun kıllarına tutunmasını sağlayacaktır.

  Öncelikle burnumuz ile nefes almamız gerekir.
  Daha sonra diyaframımız ile nefes almalıyız.
  Ondan sonra sakin,rahat ve sessizce bir şekilde nefes almamız gerekir yani kontrolünü sağlamamz gerekir.
  En sonda nefes alıp verirken ritim tuturmamız lazım.

  Burundan nefes alıp ağızdan vermek doğru olan tabiî kaç saniye de alırsın kaç saniyede veririsin orası kişiye göre değişir işin aslı bana sorar iseniz ölmeyecek kadar nefes alıp verin yeter.

  Günde 2 litre su tüketmek , sırt üstü uyumak , her sabah gezmek , yemek doğru ve qaydasında yemek

  Burundan nefes alıp ağızdan yavaş yavaş nefes vermek insanı rahatlatıyor. Normaldede ağızdan vermek daha iyidir.

  “Öncelikle nefesin ilk dolacağı yer karın boşluğudur. Karnınızı burundan alacağınız derin bir nefes vasıtasıyla hava ile şişirin. Soluduğunuz havayı diyafram kasını da devreye sokarak göğse, oradan da soluk borusuna kadar gönderin

  İlk olarak derin 5 saniyeyelik nefes alıp. 5 saniyede vermeliyiz.Yani anlatmak istediğim şey derin nefes alıp yavaşça vermek. Doğru nefes alma yöntemi budur. Sizde artık böyle nefes almayı deneyin

  Nefesinizi 4 saniyede yavaşça alın.
  4 saniye boyunca nefesinizi tutun.
  Ardından 4 saniye boyunca aldığınız nefesi verin.
  Nefesi verdikten sonra ise 4 saniye bekleyip, aşamalara yeniden başlayın.

  derin derin belirli aralıklara doğru nefes alma tekniğidir

  Nefesinizi 4 saniyede yavaşça alın.
  4 saniye boyunca nefesinizi tutun.
  Ardından 4 saniye boyunca aldığınız nefesi verin.
  Nefesi verdikten sonra ise 4 saniye bekleyip, aşamalara yeniden başlayın.

  Doğru nefes almak,sağlığımız açısından da önemlidir.Bu yüzden burnumuzdan nefes alıp ağzımızdan vermeliyiz.Bir şey daha söylemek istiyorum.Doğru nefes almak kadar,doğru havayı solumakta önemlidir.İnsanların fabrika bacalarının olduğu sanayileşmiş bir yerde aldıkları nefesle,ormanda doğayla iç içe nefes aldıkları yer arasında dağlar kadar fark vardır.

  doğru nefes rahatlığın kadar yani içine aldıpın kadar değil nefesin gidişahtıdnan haberin olmadığı kadarını almaklar olur

  1. Burnunuz ile nefes alın
  Başta ifade etmek gerekirse aldığınız her nefes burnunuzdan girip çıkmalı. Burnunuzu, vücudunuz tarafından kullanılacak havayı mümkün olduğunca verimli bir şekilde rafine eden ve hazırlayan küçük bir fabrika olarak düşünebilirsiniz. Ağzınızdan nefes aldığınızda, ciğerleriniz çiğ, soğuk, kuru, virüsler ve bakterilerle dolu ve yeterince “filtrelenmemiş” bir hava alır. Bu yüzden ciğerlerini biraz olsun düşünüyorsan onlara iyi davran ve burnundan nefes al, ne dersin?

  Burun deliklerinizin ve genzinize doğru giden geçitlerin nefes almak için fazla dar veya sıkı olduğunu düşünüyorsanız, bunun mantıklı tek nedeni olabilir. Ağzınız ile o kadar uzun zamandır nefes alıp veriyorsunuz ki artık burnunuz bu duruma uyum sağlamış ve daha kapalı bir şekle bürünmüş. Burun deliklerinizi tekrar açmak için muhtemelen birkaç günden fazla sürecek olan burun solunumu yapmanız yeterli olacaktır.

 • 2. Diyaframınız ile Nefes Alın
  Burnunuzdan aldığınız nefes karnınızın son bölümüne kadar inmelidir. Nefes alma işleminin % 70–80’i diyaframdan yapılmalı ki bu şekilde aldığınız nefes güzel ve derin olsun. Bu kaliteli solunumun doğal olarak birkaç avantajı var:
 • Akciğerlerinizin gaz alışverişinde yardımcı olur, çünkü akciğerlerin alt kısımlarında çok daha etkilidir.
  Diyafram karaciğerinize, midenize ve bağırsaklarınıza “masaj yapar”. Bu da, organlara ritmik bir denge kazandırır.
  Bağışıklık sisteminiz için önemli olan lenfatik sistem, atık ürünlerin bağırsaklardan kurtulması için gereken yardımı alır.
  Göğüs ve karın bölgesindeki baskı azaldığı için kalbiniz çok çalışmak zorunda kalmaz.
  Göğüs ile birlikte boyun ve omuzlar da gevşer. Sonuç olarak, bu bölgelerde baskıya bağlı ağrı oluşma olasılığı azalır.

 • 3. Sakin Nefes Alın
  Yapmak istediğiniz şey her ne olursa olsun hiçbir önemi yok. Eğer rahatsanız ve vücudunuz da son derece gevşek ise çok daha iyisini yaparsınız. Nefes alıp verme düşüncelerinizi ve hislerinizi yansıttığı için, sizi gergin hissettiren durumlar da sizde stresli ve gergin bir nefes düzenine yol açar. Bu şekilde nefes alıp verme, vücudunuzda oksijen eksikliğine sebep olur. Bu durum vücudunuzun ve beyninizin daha da stresli bir hale gelmesine sebep olur.
 • Eğer nefes alış verişinizi kontrol altına alıp onu daha rahat hale getirmeyi başarabilirseniz, vücudunuz frekansını bulur ve rahatlar. Bu ruh hali de, tüm vücudunuzun genel olarak daha iyi çalışmasını sağlar. Vücudunuz rahatladığı zaman, sağlığınız da iyi olur, enerjiniz de yüksek olur. Bu şekilde mutlu olmak, kendinizi ve başkalarını sevmek çok daha kolay hale gelir.

 • 4. Rahat Nefes Alın
  Ne yapmak istediğinizin hiçbir önemi yok, eğer rahat nefes alıp verirseniz yapmak istediğiniz şeyin çok daha iyisini yapabilirsiniz. Nefes alıp verişiniz düşüncelerinizi ve hislerinizi çok yansıttığı için, sizi gergin hissettiren durumlar da stresli ve gergin solunum düzeni oluşturmanıza yol açacaktır. Bu şekilde bir solunum alışkanlığı edinmeniz oksijen eksikliğine sebep olduğu için vücudunuzu ve beyninizi daha da stresli hale sokabilirsiniz. Nefesinizi kontrol altına alıp onu daha rahat hale getirerek vücudunuzun ihtiyacı olan frekansı yakalamış olacak ve zamanla rahatlayacaksınız. Bu durum da genel olarak vücudunuzun ve organlarınızın daha iyi çalışmasını sağlayacaktır. Vücudunuz rahatladığı zaman sağlığınız da iyi olur, enerjiniz de yüksek olur. Bu şekilde mutlu olmak sizin için daha kolay olduğu için kendinizi ve başkalarını sevmeye başlarsınız.
 • 5. Ritmik Nefes Alın Her şeyin doğal bir ritmi vardır – okyanus dalgalarının, mevsimlerin, ayın, güneşin… Vücudunuz da bu saydıklarımdan farklı değildir. Kalbinizin ritmi EKG’de (elektrokardiyografi) ve beyninizin ritmi ise EEG’de (elektroansefalografi) ölçülür. Vücuttaki hormonlar da bizim doğal ritmimizi takip eder. Buna bir örnek verecek olursak, uyuyacağınız zaman salınan melatonin hormonudur. En uygun nefes alıp verirsek vücudumuzun işlevlerini en iyi şekilde yapmasına yardımcı olabiliriz. Her şey yolunda olursa vücudunuz da bizim için en iyi işlevi görür.
 • 6. Sessizce Nefes Alın Öksürmek, horlamak, burnunu çekmek veya buna benzer sergilenen sesler yetersiz nefes almanın kılık değiştirmiş halini yansıtır. Yaptığımız tüm bu sesleri görmezden gelmek nispeten kolaydır. Ancak tüm bu seslerin hepsine bir anda maruz kalmak dengemizi bozabilir. İşte bu seslerin çoğunu içeren bir nefes alma şekli vücuda çok büyük bir yük getirir. Bu sayede nefes alıp verme ritmini kaybeder ve 4 numaralı ilkeyi de bozmuş oluruz.
 • İç çekmeden veya öksürmeden önce, genellikle düzensiz nefes almaya sebep olan büyük bir nefes alırız. Horlama, kaybettiğimiz nefesi daha hızlı nefes alıp vermek suretiyle telafi ediyor olduğumuz anlamına gelir. Konuşurken de çoğumuz daha hızlı ve yüksek sesle nefes alırız. Bütün bu ahenksiz seslerin ve konuşmaların hepsi yanlış nefes alıp vermeyi beraberinde getirir.