Dokuz Kuyruklu Tilki: Gumiho

">

Gumiho efsanesi Kore Mitolojisi’nde ortaya çıkan ve yalnızca o kültüre ait mitolojik bir karakterdir. Genelde 1000 yıl yaşadığına inanılan ve çoğunlukla kadın formuna dönüşebilen bir _tilki ruhu_dur. İlgili mitoslarda rahatlıkla istediği kılığa girebilmeleri ile bilinirler. Hatta bazı efsanelerde yüzünü de değiştirebilmektedir. Çeşitli özel güçlere sahip olan Gumiho genellikle kötü ruhlu bir yaratık olduğu için lanetlendiği, hatta bir tabloya hapsedildiğinden bahsedilir. Dokuz tane kuyruk çizildiğinde ilgili portreden çıkabilir.

Gumiho’ların Özellikleri ve Çeşitli Hikayeler
">

Genel olarak Gumiho’lar insanları kandıran kötü yaratıklardır. İnsan kalbiyle beslenirler. Hatta bu yüzden mezarlıklarda yaşadıkları söylenmektedir. Bazı mitolojilerde ise karaciğer ile beslendiği söylenmektedir. Bunun nedeni ise karaciğerin bir tür enerji kaynağı olmasıdır. Alternatif Tıp’ta da aynı şekilde karaciğer ve vicut gücü arasında bir bağ olduğuna inanılmaktadır. Hatta kılık değiştirme konusunda o kadar hünerlidir ki güzellikleriyle erkekleri o kadar büyülermiş ki organlarını ona isteye isteye verdikleri yönünde anlatılar vardır.

Mitolasların bazılarında Gumiholar insana dönüşmesi için 100 adet insan karaciğeri yemesi gerekmektedir. İnsan formuna döndükten sonra ise 1000 günde bir dolunayda çile çekerek insana açlık çekmektedir. Bu esnada tilki formuna dönüşür. Kore Mitolojisi’nin bir diğer özelliği ise neredeyse bütün mitolojik karakterlerin bir insana dönüşebilme hakkına ve gücüne sahiptir. Örneğin Antik Joseon İmparatoru’nun annesi ayıdan insan dönüşmüştür.

Joseon İmparatorluğu Dönemi’nde Gumiho Efsanesi
">

Joseon Krallığı zamanında Gu Mi Ho adında güzelliği dillere destan bir kız yaşarmış. Krallardan soylulara kadar Hatta Qing (Çin) hanedanından bile bu kızla evlenmek isteyenler varmış. Ancak Gu Mi Ho yakışıklılığı ile ünlü Chen Eun Baek adında bir adama aşık olmuş. Düğün günü geldiğinde bu evliliği kıskanan yaşadıkları köyün kızları Gu Mi Ho hakkında cadı olduğuna ve erkekleri tuzağa düşürerek karaciğerlerini yediğine dair bir dedikodu çıkarmışlar. Bu durumdan korkan Chen düğüne gitmemiş.

Günlerce kocasını evinin yakınındaki Çardakta beklemiş. Bu durumdan korkan köylüler özel güçleri olan bir ulu olan Büyük Anne Mingang'a yalvarmışlar. Bu duruma el atan Mingang makyajı akan, yüzü ve gözü şişen kızın haline acımış kızın arkasına geçerek bir hançer saplamış, bir anda 9 kuyruklu bir tilkiye dönüşmüş. Hemen beklemeden bir resmin içerisine atılmış. Kuyrukları ise resimden silinmiş. Rivayete göre her kim ki bu resme dokuz tane kuyruk çizerse Gu Mi Ho özgürlüğüne kavuşacakmış.

5 Beğeni