Domain nasıl alınır?

Domain ne anlama gelir ve nasıl alınabilir? Ücretsiz alınabiliyor mu?

bnm bildiğim domain site açılırken web site onun online kalmasını sağlayan domain hesabı ve sunucu yani sunucuya ödediğimiz online kalmasını sağlayan bi sunucu

İnternnette Domain(alan adı) satan Birçok güvenilir site var arastırıp alabilirsiniz.

Domain benim bildiğim internet sitenin ismi ücretsiz olarak blogspot uzantılı bir tane alabilirsin ama amacın para kazanmaksa para harcaman gerekecektir. Küçük bir araştırma bunu için birçok site bulabilirsin.

domain web sitenin adını internete yayınlanması için gereklidir hostingde içinde dosyalarını depolamak için gereklidir hosting yazarsan birsürü karşına çıkar istedeginden alabilirsin

Domain siteadı.com gibi siteadı yazdığım yere kendi istediğiniz bir ismi koyarak oluşturduğunuz bir şey. Yani internet sitenizin bir adi. Şuanda bulunduğumuz sitenin domaini sorhadi.net .com veya .net gibi domain uzantılarını değiştirebilirsiniz ve bu fiyata da yansıyacaktır.

Siz bir domain alırken aslında satın almıyorsunuz kiralıyorsunuz. Bir sene veya 5 sene belki 10 sene gibi sürelerde site adını kiralayabilirsiniz. Eğer tamamen ücretsiz bir şekilde almak istiyorsanız buna uygun domain veriyorlar. O nasıl oluyor derseniz bir örnek vereyim. Bu sitenin domaini sorhadi.net değil mi mesela ücretsiz olmasını istiyorsanız sorhadi.blogspot.com yapabilirsiniz veya sorhadi.wordpress.com bunları tam olarak doğru yazmamış olabilirim fakat mantık bu şekilde. Ücretsiz bir domain olsun diyorsanız aldığınız firmanın reklamını domainde yapmak zorundasınız. Bu domain kiralama firmalarını araştırabilir ucuz veya ücretsiz bir şekilde bulabilirsiniz.

Bir domain aldınız diyelim. Bu sitenin bir barınma alanı olmalı. Bunun için kendi bilgisayarınızı sunucuya çevirebilir yayını kendi bilgisayar üzerinden yapabilirsiniz. Ama bilgisayarınızı kapattığınızda sitenize ulaşılamaz. Eğer bir firmaya başvurup sunucu kiralarsanız tam zamanlı olarak sitenizin açık kalmasını sağlayabilirsiniz. Sunucu firmalarını bulmak için anahtar kelime olarak hosting kelimesini kullanarak arama yapabilirsiniz.

Domain bir sitenin adresidir . İnternet üzerinden satın alabilirsiniz. Ücretsiz alınmaz fakat bazı siteler 60 gün ücretsiz bir şekilde domain kullanmanıza izin verir .Bu sadece deneme amaçlıdır .

image">image

DOMAİN NEDİR?

İnternetin önemli araçlarından biri olan alan adları yani domainler, sitenizin adresinin akıllarda kalıcı bir etki bırakmasını sağlar. Doğru alan adının seçilmesi markanızın başarısı, itibarı ve bilinirliği açısından çok ciddi bir etki yaratabilir.

Bu nedenle de bir web sitesi kurmak için almanız gereken en önemli kararlardan biri; alan adınızın ne olacağıdır.

Hatırlanması zor olan IP adresleri yerine kullanılması için internet otoriteleri tarafından geliştirilen bir isimlendirme yöntemine domain veya alan adı denir.

GÜVENİLİR DOMAİN SATIN ALMA

">

● Öncelikle alacağımız domainin ya da alan adresinin müsait olup olmadığını sorgulamalıyız. Ancak alacağımız domain müsait ise alabiliriz, yoksa iki tane aynı domainli site olması imkansızdır.

● Daha sonra siparişi gözden geçirip, ödeme bilgilerimizi girdikten ve satın alma işlemimizi kontrol ettikten sonra artık domain yani alan adınız kullanmaya hazır hâle gelir.

İnternetten kendi adınıza açtıgınız heasaptır ücrstsizdir

Domain, alan adı sağlayan şirketlerden online biçimde en az bir yıllık olarak kiralanır. Birkaç yıllık kiralama yapmak hem ekonomik açıdan hem de SEO açısından avantajlıdır.

Domain, alan adı demektir. DNSler sayesinde arama motorunda ip adresleri ile aramak yerine akılda kalması daha kolay olan Domainler ile yapıyoruz aramalarımızı. Herhangi bir domain almak istediğinizde domain satan belli başlı ve güvenilecek siteleri ziyaret edip internetten alışveriş yaparmış gibi domain alabilirsiniz.

Domain domain sağlama yetkisi yasal olarak bulunan Kurumlardan alınmalıdır. Domain bir sitenin her şeyi ‘‘Anahtarıdır’’ o olmadan hiçbir site olmaz. Domain seçiminde fiyat ve alt yapı çok önemlidir, bu yüzden alacağımız kurumu çok iyi seçmeliyiz.

Güvenilir bir domain yetkilisini seçin (Hostinger gibi).
Domain sorgulama aracı’nı açın.
Domain adınızı sorgulayarak aratın.
Kullanılabilir en iyi seçeneği seçin.
Domain satın alın ve domain kaydını bitirin.
Yeni domain adresinizi onaylayın.