Donato di Niccolo di Betto Bardi (Donatello) kimdir?

Donato di Niccolo di Betto Bardi (Donatello) kimdir ve sanat eserleri?

Floransalı Rönesans öncüsü heykeltıraş. Sanat tarihinin en önemli sanatçılarından birisiymiş arkadaşlar.1386 da floransa da doğmuş, 1466 da italyada ölmüş.

Donato di Niccolo di Betto Bardi (Donatello) 1386-1466 yılları arasında yaşamış bir Rönesans ustasıdır…

Floransalı sanatçı İtalyan Rönesans mermer ve maden hayat sunulan usta olarak bilinir. Eserlerinde klasik zamanların figürlerinden ve atölyesinde çalıştığı Ghiberti tarafından etkilendi.

İlk eserlerinden biri olan David Heykeli, hümanist ve makul anlayışını ortaya çıkarır.

Bir başka önemli yapı da "Gattamelata Binicilik Heykeli"dir. Rönesans’ın önemli noktalarından her birini yansıtan heykel, steed’in kıyafetlerini ve binicinin silahlarını en iyi ayrıntıda ve gerçekliğe göre içerir.

Donato di Niccolo di Betto Bardi 1386 ve 1466 yılları arasında yaşamış bir Rönesans sanatçısıdır. Floransanlı bir heykeltıraş. İtalyan mermere ve madene can veren ünlü bir sanatçı olarak hatırlanır. Davud, Habakuk, Aziz Mark, David, St. John the Evangelist, Gattamelata Atlı Heykeli ve daha bir çok sanat eserleri bulunmaktadır.

Donatello italyanın floransa kentinde doğmuştur. Rönesansın öncülerindendir donatello. hayatını ve heykeltıraş sanatı ile uğraşmıştır.