Dondurulmuş gıdaları tekrar dondurup kullanmanın zararları nelerdir?

Dondurulmuş gıdaları tekrar dondurup kullanmanın zararları nelerdir?

Eğer dondurulmuş gıda çözültülüp tekrar dondurulup tekrar çözüp fırına atılınca başdönmesi,iç bulantısı vb. gibi rahatsızlıklara neden olabilir ve tehlikelidir.

Dondurulmus gidalar eridikten sonra tekrar dondurulup yenildiginde gidada parazit meydana gelir ve zehirlenmeye yol acabilir ve kanser tehlikesi olduguda soylenmektedir

Dondurulmuş yani şoklanmış gıdalar bir kez çözdürülüp - kullanılır. İkinci kere yapılırsa zehirler.

Dondurumuş gıdalar tekrar dondurulup tekrar tüketilemez.Parazit oluşumuna gıda zehirlenmelerine yol açmaktadır.Bunu bilinmeden yapılması çok ciddi sonuçlar ortaya çıkarır bu konuda ürünü alırken danışmak gerekir.

doğmamış yap olduğu için insan bünyesinde kolestrol ve benzeri şeyleri yapar rahatsız eder .

Gıdalar sağlık açısından dondurularak saklanmaktadır. Eğer yiyecekleri dondurmazsak miro organizmalar yüzünden bozulma geçirirler ve yenmeleri durumunda zehirleyici olurlar. Bu gıdaları dondrduktan sonra ilk çözünmelerinde tüketmemiz gerekmektedir. Eğer bu gıdaları önce dondurup sonra çözünmelerini bekledikten sonra hemen tüketmezsek sıcaklıktan kaynaklı bahsedilen mikro organizmaların yaşamaları için optimum şartlar sağlanmış olacaktır. Dolayısıyla çözünen besinleri hemen pişirmemiz gerekmektedir. Çok sıcakta ve çok soğukta yaşayamayan bozulma sağlayıcı organizmalar ikinci kez dondurma işlemi gerçekleşirse bakteriler üreyip tekrar donmuş ve beklemede olacaklar, yani bu kısma kadar bir zarar yok. İkinci kez ısıtma aşamasında bu bakteriler daha canlı ve dirençli şekilde zehirleyici olacaktır.

Dondurulmuş yiyecekler şoklanmış şekilde olması aslında daha iyidir. Şöyle ki ; Şoklandığında aslında bunu son teknoloji araçlarla ve özenle yaptıkları için herhangi bir zararı yoktur. Ancak siz tekrar onu eritip dondurduğunuzda bu bize zararlı olan mikropların artması için fırsat vermiş olursunuz. En iyi yöntem şoklanmış yiyecekleri çözdüğünüz anda tüketmek olacaktır.

Dondurulmuş gıdalar, tekrar kullanma durumunda oldukça zararlıdır. Çünkü bakterilerin oluşumu artar, içerdiği vitaminleri özellikleri kaybeder.

Bir defalığına şoklanır daha sonra yenir bir dahakine yapılamaz çünkü;
O sırada gıda da tehlikeli bakteriler oluşmaya başlar. Gıda hastalıklarına yol açar ölümcül tehlikeleri vardır.

Dondurulmuş gıdalar çözüldükten sonra hemen tüketilmelidir soğuk zinciri kırılmamalıdır.Çünkü bu şekilde bakteriler daha fazla oluşacaktır buda insan sağlığı açısından olumsuz etkilenir.