Dua ederken neden el açılır?

Dua ederlen neden el açılır neden birşeyler istenir?

Dua ederken el açmak yaratıcıdan yardım istemek veya bir istekte bulunmak için eller açılır. El açmak samimiyeti, bağlılığı, inanmışlığı ve güveni gösteren bir durumdur. İnsanlar her zaman dua ederken ellerini semaya açarak Allah’tan güzel şeyler istenir. Dua her şartta edilebilir ve bunun için el açmaya gerek yoktur ancak el açmak duayı daha güzel kılar.

Dua ederken elleri semaya açarız. Tırmızi Peygamber efendimizin hadislerinde semaya açılan ellerin boş çevrilmeyeceğini söylediğini belirtmektedir. Öte yandan peygamber efendimizde dua ederken elelrini semaya açarak dua etmişti ve duadan sonra ellerini yüzüne sürmüştür. Allah için bir mekan yoktur. Gökte kabul ederek elleri açmak onun bizdden yukarıda olduğunu düşündüğümüz içindir. Namazın kıblesi kabe ise duanın kıbleside semadır.

Dua ederken ellerini açmak yüce alllahtan birşey istemek ve ona sığınmak anlamlarına gelmektedir

Dua ederken elleri açmak hem peygamber efendimizin sünneti hem de muhtaç olmanın ifadesidir. Semaya açılan eller boş çevrilmez hadisinden de kaynaklanmaktadır.

Dua ederken dinimizde elleri semaya doğru kaldırmak ve açmak sünnettir. Dua adabına uygun davranış bu olarak kabul edilir. Bu Allah’ın sadece yerde, gökte, sağda, solda, önde, arkada değil her yerde olduğunu düşünerek elleri yukarı doğru yani semaya açmak Allah’ı ne kadar yücelttiğimiz anlamına gelmektedir. O yüzden semaya doğru kaldırılarak edilen dualar Allah katında geri çevrilmez diye bilinir toplumumuzda.