Düğün Takılarında Yargıtaydan Emsal Karar

Düğünlerde takılan takıların kimin olacağı hep tartışılır durur. Erkek tarafı, düğünü kendilerinin yapmasından ve düğüne kadar yapılan masraflar hep kendilerinden çıkmasından kaynaklı takıların kendilerinin olmasını ister. Gelin görün ki mahkeme tam aksi duruma karar verdi.
düğün takısı

Boşanma aşamasında olan bir çift, takıların kimin olacağını ve bu konuda erkeğin tanık getirmesi, bu tanığın “erkeğe takılanların erkeğin, kadına takılanlaın kadına ait olması” şeklinde ifade vermesi ve kadının takıların kendisinin olduğunu savunarak konuyu yargıtaya taşıdı.

Kanunen düğün takılarının hangi tarada ait olması gerektiğine dair bir yasal madde olmadığı için hakimin örfi adetleri göz önünde bulundurarak düğünde takılan altınların kadına ait olması yönünde karar verdi.


Kaynak belirtmek isterseniz : Yargıtay'dan emsal takı kararı - Son Dakika Haberleri

10 Beğeni

Eskiden günümüze kadar böyle gelmiş ve halen de böyle gidiyor. Düğünde erkek tarafının taktığı takılar erkek tarafına. Gelinin tarafının taktığı takılar da geline. Ancak bazı yörelerde öyle değil hem erkek tarafının taktığı takılar, hem de gelin tarafının taktığı takılar hepsi damat tarafı alıyor. Bu nedenle de sürekli bu konular her zaman tartışılır. böyle bir kararın yasal olması iyi olmuş😃

7 Beğeni

Mevcut olay için özel olabilir. Takılarla alakalı çok sayıda yargıtay kararı vardır. O hesaba göre hediyelerin geri verilmesi şeklinde aile mahkemelerinde açılan bir dava türü var o açılmazdı.

7 Beğeni

Bencede erkek tarafına haksızlık.Dügünde neredeyse bütün masrafları erkek tarafı karşılasın,takılarında fazlasını onlar taksın,sonra hepsini gelin alsın.Oh iyi valla😄

6 Beğeni

Bildiğim kadarıyla her yörenin adetleri farklı işleyebiliyor. Ancak bazı yörelerde durum sıkıntılı.Çünkü hem belirsizlik var hem de bazen taraflardan biri açıkgözlülük yapabiliyor. Hakim, yörenin geleneklerine göre davayı çözmekle iyi etmiş. Çiftler arasında bu durum evlilik öncesinde de sorun, evlendikten sonra da sorun.

7 Beğeni

Çok fazla değişik hadiseler olabilir fakat olması gereken bence eşit şekilde bölünmesidir. Sonuçta bu yola beraber baş koyup çıkıyorlar. Ayrılık neticesinde de eşitlik en doğrusu olabilir. Ayrıca zaten bazı yörelerde bu ayrılık sonucu haksızlık olmasın diye mehir koyma vardır. Kişiler evlenirken erkek tarafı kadına mehir denilen altın veya para sözü verir ve ayrılık veya başka durumlarda bu söz tutulur ve kadına bu hakkı verilir.

5 Beğeni

@KOSTEN mehir haksızlık olmasın diye değil, islamiyette olan bir şey. Evlilik birliği içerisinde verilmesi gerekir. boşanıldığında da bunun hemen verilmesi gerekir. Tabi kadın mehir istediyse.

5 Beğeni
Kaynak belirtmek isterseniz :  https://www.trthaber.com/haber/gundem/yargitaydan-emsal-taki-karari-takilar-hangi-ese-takilirsa-takilsin-kadinlarin-705134.html

Kaynak belirtmek isterseniz : Yargıtay'dan emsal takı kararı - Son Dakika Haberleri

Düğünde takılan takılar kaynananın olmalı diye bir karar çıkarsa şaşırmam. Yargıtayın bile kafası karışık bu konuda :grinning:

5 Beğeni

Yargıtay’dan emsal takı kararı - Son Dakika Haberler
Gene en başa dönmüşler. :grinning:

3 Beğeni

Yakında millet millete borç takacak. Bence gidecek olanlar anne babaya verilip geri kalanları çift yatırım yapsın.

4 Beğeni

@rossmann bu takı işinin de iyice cılkını çıkardılar. Böyle insanlar pisleşince insan en yakınına bile takmak istemiyor.

2 Beğeni

Bu konu 2 gün sonunda konu otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.