Düğünde takı takmak zorunlu mudur?

Düğün de takı takmak zorunlu mudur?

Hayır ama kim ne taktıysa getirir ve o kişilerden beklenir. Sırf bunun için ajanda tutanlar bile var.

düğünde takı takmak zorunlu değil tabiki de ama kişi senin düğününe gelip takı takmışsa usulün seninde gidip görevini yerine getirmen gerekmidir bu bir yardımlaşmadır.

Düğününde bulunduğun kişi bir yakınınsa veya akrabansa evet takı takmak zorundasın. Boşuna çağırmıyor seni düğününe.

Zorunlu değildir, herkes takı takmak zorunda değildir ve herkesin takı takacak kadar durumu olmayabilir, düğün sahibide herkes takı takacak diye beklemiyordur zaten…

Düğünde takı takmanın amacı gelin ile damada düğün masrafları için destek olmak , yani zorunlu bir durum değil destek olmak isteyen yapar .

Zorunlu değildir. Eski zamanlarda evlenen kişilere maddi destekte bulunmak gibi iyi bir niyetle uygulanmış ancak günümüzde abartılarak dedikodu ve sorun çıkarma malzemesi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Takı takmadığınızda buna alınacak kınayacak insanın düğününe de gitmemeyi yeğlemek en iyisidir.

Zorunlu değildir tabi ki , takmak isterseniz takarsanız . Yakın akrabalara genelde takılır ama zorunlu değildir . Onun yerine para da takıyorlar . Bir de yaşlılarda şey var , o bizim çocuğumuza altın takmıştı bizde ona takalım gibi bir düşünce .Bu da hoş bence , düşünce meselesi .

Takı geleneğimizde olduğu için takılma zorunluluğu olmamakla birlikte yeni evlenen kişilere çam sakızı çoban armağanı olarakta tanımlanabilir.

Zorunlu değildir. Bu iş çok saçma bir hal aldı. O bunu getirdi,şu getirmedi diye notlar tutuluyor.onun yerine yeni evlenen bir çifte içinden geldiği için hediye verirsin.

zorunlu değil bence maddi durumu iyi olan ve almak isteyen almalı

zorunlu değildir insanlar sanki ben ona takayım o da bana taksın gözüyle bakıyorlar oysaki içten gelmelidir evleneceklere yuva kurarken yardımcı olmaktır.

Zorunlu değil, senin çocuğunada takılmasını istersen takarsın ilerde o kişide senin düğününde takar yani zorunluluk yok

Tabi ki zorunlu değil ama senin düğününe gelen biri takı takmışsa ama sen onun düğününe gidince takmazsan ayıp olur bence.

Bugün sana yarin bana demişler

Aslında zorunlu değiliz ama takılmasa Türkiye’de ayıplanıyor. Çok saçma bence şu takı olayı.

Zorunda değil. Ama gelenek haline gelmiş diye o takınca sen de takmalısın olarak bakıyorlar.

Takı takmak orta asyadan beri devam eden bir gelenek bana göre kötü bir gelenek sebebi ise bu takı meselesini çok abartan insanlar var bu yüzden insanlar aşık olduğu insan arasında mesafe oluyor. Aileler arasında saçma sapan bir gram altın için silahlar çekiliyor. İnsanlar yaralanıyor ve ölüyor. Takı meselesi büyütülmemeli.

Genele halkın kendin şartlandırmasıdır düğünde takı pek bi gereği olmayan genel kişilerin kendini şartlandırması

Değildir tabikide. Ama düğünün yapılış amacı sırf takı toplanması bence. Takiyi takanlarda kendi düğünleri olduğu zaman aynısı beklerler. Ne verirsen onu alirsin mantigi uygulanıyor.