Düğünü anne tarafı mı yapmalı baba tarafı mı?

Sizce düğünü anne tarafımı yapmalı baba tarafımı ?

Erkek tarafı genelde düğünü yapar. Ama kişiler istemez ise evlenecek çift kendisi de yapar. Yada aralarında ayrım yok ise her iki taraf ta yardım edebilir.

Genelde baba tarafı yapar.Ama düğün çok masraflı birşey her iki taraf yardımlaşarak da yapabilir.

Benim düşüncem hangi tarafın durumu daha iyiyse o yapmalıdır yada iki taraf ortak yapmalıdır yada evlenicek kişiler istiyorsa hiç düğün yapılmamalıdır :slight_smile:

Ortak yapılmalıdır elbette. Sırf cinsiyetten ötürü böyle bir eşitsizlik olmamalıdır.

Yani bunu o çift kendi aralarında kar araştırmalar daha doğru olur belki bir tarafını durumu o kadar iyi değildir belki diğer tarafın durumu daha iyidir kendi aralarında insanca konuşarak karar vermeleri daha mantıklı.

Düğün dernek denilen iş tamamen ailelerin ortak kararı ile kuruluyor fakat anne baba ayrı çocuklarda iş farklı olabiliyor bu durumda oturup ortak karara varmak en mantıklısı tabi anlaşmazlıklar olabiliyor.

Düğün tamamen ortak yapılmalıdır. Kimin durumu daha iyiyse o biraz daha fazla yardımcı olur.

Bence de ortak yapılmalı, bu kadar maliyetli bir organizasyon tek tarafın sırtına yüklenmemeli.

Her iki tarafın ortaya eşit bir pay koyması gerekir bence eşit olması gerekir.

Kına kız, düğün erkek tarafınındır. Düğünü erkek tarafı yapar, anne baba olarak nasıl anlayamadım…

Bırakın gelenekleri , her iki taraf her şeyi yardımlaşarak yapmalı .

Herkes bence elinin altını taşa sokmalı. Kimin durumu daha iyiyse oda yapabilir. Bence düğün yapmak gereksiz bile.

Öncelikle eğer damat ile gelin yapabiliyorsa onlar yapmalı, yoksa eşit bir şekilde yapılmalı. Tek bir tarafa masraflar yüklenmemeli.

Kimin maddi durumu iyiyse o yapmalıdır. Zaten çok pahalı düğün işleri gereksiz masraf hem de. Ama insteniyor ve çok gereksiz paralar harcanıyor. Maddi durumu iyi olan yükün çoğunu üzerine alabilir.

her iki tarafta maddi durumlara göre anlaşılarak düğünü yapmalıdır bu düğün mutlu olma günüdür sıkıntıya girmek değildir.

Anne tarafı ya da baba tarafı yapmalı gibi bir durum olmayıp ortak yapılması gerekir. Böyle bir ayrım varsa da iyi o evlilik sürebilmiş.

Düğün törenleri genelde fazla masraflı olduğu için tek tarafa yüklemek doğru olmaz. Makul şekilde bütçe çıkartılıp ortaklaşa yapılmalıdır.

Valla 8 yıl önce düğün yapan birisi olarak söylüyorum, maalesef bizim ülkemizde erkek tarafına yıkılma söz konusudur. Bu gelenek - göreneklere eskiden kalma bir düşünce olması maalesef insanların yuva kurmak için attığı ilk adımda onlara eziyet ve büyük bir külfet ten başka birşey olmamaktadır. Ben şahsen kendi düğünümde amca çocukları pistte göbek atarken boşluğa bakarak bu kazığı kaç yılda çıkarırımın derdine düşmüştüm. Bence düğün günümüz şartlarında yapılmaması gereken birşey çünkü yeni evli insanlara veya emekliliği gelmiş bir babaya külfet ten başka birşey değil. Sade bir nikah töreni yeterli olacaktır. Not: ( Bu zamana kadar şuna şunu taktik buna bunu taktik derdine düşmeyin çoğu geri gelmiyor) :slight_smile:

Düğün yapılacaksa bunu ailelerin yapmaması çiftin olanaklarının elverdiği kadarıyla kendilerinin yapmasının daha sağlıklı olacağını düşünüyorum. Hatta hiç yapılmasına gerek olmadığı taraftarıyım.